Читаєте зараз
В Болгарії після гучної справи та мітингів змінили закон про насильство

В Болгарії після гучної справи та мітингів змінили закон про насильство

Анастасія Бодюл
  • Суд у місті Стара-Загора виправдав колишнього хлопця 18-річної дівчини, який жорстоко побив її.
  • Аб’юзер не отримав належного покарання через лазівку в законі: їхні стосунки не вважалися офіційними.
  • У перші три місяці 2023 року було вже 18 подібних справ, які закінчилися смертю жінок і виправданням чоловіків.

Під тиском суспільства уряд Болгарії вніс поправки до чинного законодавства щодо домашнього насильства. Громадяни вважатимуться партнерами не лише через шлюб чи спільне проживання, а й через інтимний зв’язок. 

Заборона розповідає про зміни в Кримінальному кодексі Болгарії.


Протести в Софії: справа про побиття

Колишній хлопець 18-річної дівчини наніс сотні порізів, зламав ніс і збрив волосся. Суд у місті Стара-Загора наприкінці червня кваліфікував тілесні ушкодження як легкі та не затримав 26-річного чоловіка. 31 липня 2023 року тисячі людей вийшли на протест в Софії та інших містах Болгарії, пише Deutsche Welle.

Після мітингів чоловіка повторно заарештували, а прокуратура оголосила, що поновлює розслідування. Заступника прокурора району, який вів справу, і відповідального за висновок судово-медичної експертизи лікаря звільнили. Постраждалій видали приписи на повторне медичне обстеження: перше нібито проводилося зі значними порушеннями.

Демонстранти закликали до повного перегляду законодавства та покращення захисту жінок. Лише за офіційними даними, в першому кварталі 2023 року від рук чоловіків загинули 18 жінок: і вони не понесли належного покарання.

Читати більше новин в Telegram

Болгарський закон про домашнє насильство

Пом’якшене покарання для кривдників було можливе через лазівку в законі. Такі справи розглядалися не в контексті домашнього насильства, адже суд визнавав стосунки лише у випадках спільного проживання чи шлюбу.

Уряд Болгарії 7 серпня 2023 року переглянув цей пункт і схвалив зміни до Кримінального кодексу та законодавства. Вони набудуть чинності з 14 серпня.

Тепер закон також визнаватиме інтимні стосунки підставою для визнання людей партнерами. Але тривати такий зв’язок має не менше, ніж 60 днів. Проросійська партія «Відродження» та болгарські соціалісти виступили проти поправок: на їхню думку, вони посилять права ЛГБТ-спільноти, адже в тексті чітко не зазначено стать. 

Країна й досі відмовляється ратифікувати Стамбульську конвенцію саме через популярність традиційних цінностей серед депутатів. Ключовий міжнародний документ, спрямований на захист жінок від насильства, не проходить читання через слово «гендер», проти якого рішуче налаштовані більшість політиків.

Раніше Заборона розповідала про закон щодо сексуального насильства в Іспанії: в ньому є лазівка, яка допомагає ґвалтівникам пом’якшити покарання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій