'

У Києві вперше публічно вручать нагороду за досягнення у захисті прав ЛГБТ+. Розповідаємо про номінантів

Polina Vernyhor
У Києві вперше публічно вручать нагороду за досягнення у захисті прав ЛГБТ+. Розповідаємо про номінантів

18 вересня, напередодні Маршу рівності, в межах «КиївПрайду» в Києві вперше публічно вручать KyivPride Awards 2021. Це нагорода за досягнення у галузі прав ЛГБТ-спільноти. Нагороджуватимуть як активістів, так і союзників — дружні бізнеси, медіа та публічних персон. Розповідаємо, що це за премія, навіщо вона потрібна, кого номінували та чому. 


Що за премія?

Це нагорода за найвидатніші досягнення у сфері ЛГБТ+ та прайд-активізму. Вручати її у відкритому форматі будуть вперше в історії прайд-руху. Усього в премії є сім номінацій: ЛГБТ-активіст/ка року, союзник/ця ЛГБТ+, ЛГБТ+ френдлі бренд, ЛГБТ+ френдлі медіа, квір-блогер/ка року, витвір квір-мистецтва року, ЛГБТ+ подія року. 

Премію за досягнення у сфері ЛГБТ+ активізму вже проводили в минулих роках. Але це була закрита церемонія, тільки «для своїх». Цьогоріч організатори вирішили зробити її більш видимою, публічною, щоб показати, що вони хочуть і можуть святкувати свою гордість не тільки раз на рік на Марші рівності, показати яскравість ЛГБТ+ руху поза Маршем та підбити підсумки року. 

«Відбір відбувався в кілька етапів. Ми, як ЛГБТ+ організація, бачимо та цінимо внесок кожної та кожного у розвиток прайд-руху в Україні, і просто неможливо сказати, що хтось зробив більший внесок або менший, що якийсь бізнес підтримав нас більше, а якийсь менше. Робота кожної та кожного завжди видима та важлива. Тому нашим рішення було надати слово самій спільноті і врахувати, першою чергою, їхнє бачення та думку», — говорить директор «КиївПрайду» Ленні Емсон.

Коли люди запропонували своїх претендентів/ок у кожній номінації, організація визначила тих, кого номінували найчастіше. З цих імен сформувався фінальний список, за який і віддавала свої голоси аудиторія.

Форма для номінування була відкрита з 10-го до 28 серпня — усі охочі могли номінувати своїх претендентів/ок. Голосування за фіналістів/ок тривало до 10 вересня.

«KyivPride Awards 2021 — це премія, яка насамперед потрібна всім тим, хто протягом року підтримував ЛГБТ+ спільноту, надав їй голосу, сили й видимості, докладав зусилля до захисту прав людини. Ми хочемо показати, що заслуги кожної та кожного не залишаються непоміченими, надихнути людей, які витрачають безліч зусиль, демонструючи дружність, а також залучити нових союзників/ць», — пояснює Забороні Емсон.

Церемонія нагородження відбудеться 18 вересня — на ній зустрінуться усі номінанти/ки, представники/ці посольств, міжнародних організацій та громадянського суспільства. На вечірці з нагоди нагородження виступатимуть MELOVIN, Туча, U:lav, Sofia Shanti та KaroonBand.

ЛГБТ+ активіст/ка року в Україні

Дзвенислава Щерба, активістка ГО «Amnesty International Ukraine»

Активістська діяльність Дзвінки почалася 2017 року. Дівчина говорить, що в активізмі поєднує феміністичний та ЛГБТ-напрям, оскільки обидва стосуються її ідентичності. Спочатку Дзвенислава брала участь у правозахисних акціях, а згодом долучилася до їх організації. 

Активістка розповіла Забороні, що крім волонтерства на ЛГБТ+ та феміністичних заходах вона регулярно проводить просвітницькі заходи про протидію дискримінації у суспільстві.

«Стереотипи існують в суспільстві через брак знань. Я переконана, що тільки завдяки активізму, коли ми об’єднуємо однодумців/иць, руйнуємо міфи, коли ми не мовчимо — це допомагає змінювати дискурс. Мій активізм про людей, які об’єднуються і вірять у свою ідею. І це про віру в майбутнє без стереотипів та дискримінації», — говорить Дзвенислава.

Борис Хмілевський, голова ГО «Мережі параюристів»

Борис Хмілевський почав займатися активізмом незадовго до Революції гідності. Під час Майдану він був у медичній службі, а згодом кілька років поспіль відвозив військовим в АТО речі, продукти та обладнання.

«Я завжди мав активну громадянську позицію, але саме після подій Революції гідності усвідомив, що свобода і демократія — це не те, що можна отримати один раз і далі собі спокійно жити. Це те, за що треба боротися щодня. Це нескінченний процес. Зі свободи починається все, тому мій активізм про боротьбу за свободу як країни, як народу, за свою особисту свободу та за свободу спільноти», — говорить Забороні Хмілевський.

Борис керує двома проєктами: медичним, де соціальні працівники безоплатно тестують всіх охочих на ВІЛ, та соціальним — «Мережі параюристів», де юристи надають безоплатну правову допомогу представникам ЛГБТ-спільнот. 

Віктор Пилипенко, голова ГО «Українські військові ЛГБТ+ за рівні права»

Віктор — учасник російсько-української війни та Революції гідності. Він другий серед українських військових, хто зробив камінг-аут. Після камінг-ауту почав волонтерити у правозахисних організаціях та закликав інших військових також не соромитися своєї ідентичності. 

Сьогодні Віктор очолює організацію «Українські військові ЛГБТ+ за рівні права», яка об’єднує десятки відкритих та невідкритих учасників/ць російсько-української війни.

Анна Шаригіна, голова ГО «Сфера»

Анну Шаригіну можна назвати однією із засновниць ЛГБТ-руху в Харкові. У 2006 році вона разом зі своєю партнеркою організувала Харківське жіноче об’єднання «Сфера» — першу лесбійсько-феміністську організацію в Харкові. У 2018 році вона відкрила в Харкові ком’юніті-центр для ЛГБТ і дружніх людей PrideHub.

У своїй діяльності Анна бореться за права феміністичної та ЛГБТ-спільноти, проводить тренінги для поліції та ініціює політичні зміни.

Руслана Панухник, директорка з фандрейзингу Amnesty International Ukraine

Руслана Панухник займається активізмом більшу частину свідомого життя. Активістка розповідає, що у своїй діяльності прагне зробити життя в Україні кращим, а суспільство — освіченішим та толерантнішим.

У 2013 році Руслана почала приділяти більшу частину свого часу питанням та проблемам, пов’язаним з правами людини, зокрема правами ЛГБТ+ спільноти. Вона організовувала безпеку на Маршах рівності в Києві, а у 2016 році очолила «КиївПрайд», наймасштабнішу ЛГБТ+ подію України, яка за 8 років виросла чисельно в 100 разів — від 80 учасників/ць у 2013 році до 8000 — у 2019-му. Руслана очолила й одну з найбільших та найвидиміших ЛГБТ+ організацій країни.

Крім вибудовування інституційної стабільності та росту «КиївПрайду», багато зусиль Руслана скеровувала на підтримку та розвиток регіональних ініціатив, допомагала експертно, ресурсно та фінансово у становленні регіонального ЛГБТ+ та прайд-руху в Україні.

«Я б описала свій активізм двома крилатими фразами, які і є моїми девізами в роботі: «Ніщо не зупинить ідею, час якої настав» та «Ми і є ті люди, на яких ми так довго чекали», — розповіла Руслана Забороні.

Анна Леонова, виконавча директорка «Гей-альянсу Україна»

Цьогоріч Анні виповнюється 41 рік — останні 9 років вона присвятила правозахисту та громадському активізму. Забороні вона розповідає, що це повністю змінило її життя.

«Змінилося коло спілкування, розклад, захоплення. Я збрешу, якщо скажу, що не сумую за тим, що лишилося в минулому, у «доактивістському» періоді мого життя. Але я бачу зміни. Я точно знаю, як багато людей працюють для того, щоб ці зміни відбувалися. І я щаслива бути частиною цієї сили — вона змінює життя, створює краще майбутнє для українців/ок», — говорить Анна.

Олена Шевченко, голова ГО «Інсайт»

Олена Шевченко — впізнавана людина у ЛГБТ-спільноті. Вона займається активізмом від 2003 року. Тоді Олена почала волонтерити у громадській організації «Жіноча мережа», яка активно захищала права ЛБТ-жінок та просувала ідеї фемінізму. Коли Олена почала публічно виступати як активістка ЛГБТ-руху, її звільнили з НПУ імені М.П. Драгоманова, де вона викладала.

У 2007 році колишні учасниці «Жіночої мережі» створили ініціативну групу «Інсайт», яка захищає права ЛГБТ-людей і донині. У липні 2010 року її очолила Олена Шевченко. Сьогодні активістка є співорганізаторкою майже всіх голосних ЛГБТ+ та феміністичних акцій у Києві. 

Також вона представляє українську ЛГБТ-спільноту на міжнародному рівні. Протягом 2010–2011 років Олена входила до правління міжнародної молодіжної ЛГБТ-організації IGLYO, згодом — до правління міжнародної ЛГБТ-організації ILGA-Europe, а з 2020 року є членкинею правління ILGA-World.

Переможець/ниця в цій номінації буде гранд-маршалом Маршу рівності 2021.

Союзник/ця ЛГБТ+ року в Україні

Яніна Соколова

Яніна Соколова — українська журналістка, ведуча та громадська діячка. Вона неодноразово публічно підтримувала ЛГБТ-спільноту, а в травні 2021 року виклала відео, де закликала долучатися до проєкту «Союзники в дії». Він об’єднує людей, які розуміють, що всі люди рівні і мають мати однакові права.

Тетяна Микитенко

Тетяна Микитенко — українська журналістка, блогерка та ведуча щотижневого розважального шоу «Рагулі» на YouTube. У цьому шоу вона, зокрема, й розбирає випадки сексизму та гомофобії у політиці, рекламі та шоу-бізнесі. Тетяна неодноразово висловлювалася на підтримку ЛГБТ-спільноти та регулярно відвідує ЛГБТ-акції.

Олександра Заріцька 

Олександра Заріцька — співачка та фронтвумен гурту KAZKA. Вона також регулярно публічно підтримує ЛГБТ-спільноту та кілька років поспіль ходить на «КиївПрайд». Після того, як український співак Melovin зробив камінг-аут на сцені фестивалю Atlas Weekend, Олександра заявила, що також підтримує його, та назвала себе квір-людиною. Щоправда, потім виявилося, що під терміном «квір» співачка розуміє «людей, які трохи нестандартні у всіх проявах нашої культури».

Роман Вінтонів (Майкл Щур)

Роман Вінтонів — журналіст та ведучий популярного розважального шоу на YouTube «#@)₴?$0». Шоу часто висміює прояви дискримінації в Україні. Сам Вінтонів проводить лекції про повагу до ЛГБТ-спільноти, підтримує різні ініціативи у цій галузі, а в інтерв’ю «BBC Україна» у березні цього року назвав себе «рупором ліберальних цінностей».

Артем Албул

Артем Албул — ведучий популярного у сегменті україномовного YouTube наукпоп-каналу «Клятий раціоналіст». У своїх відео він спростовує популярні міфи у галузі здоров’я, медицини, медіа, реклами та інших сфер повсякденного життя. У травні на каналі «Клятого раціоналіста» вийшло відео «Міфи про ЛГБТ», де ведучий розповідає, що гомосексуальність — це не хвороба, вона не вимагає лікування, не пов’язана з педофілією тощо.

Людмила Денісова 

Людмила Денісова — уповноважена Верховної Ради України з прав людини. Денісова часто публічно підтримує ЛГБТ-акції та завжди закликає поліцію охороняти безпеку під час їх проведення. Крім цього, вона підтримує впровадження у законодавство одностатевих союзів, відповідальності за дискримінацію та злочини на ґрунті ненависті та активно засуджує гомофобні законопроєкти нардепів — як, наприклад, законопроєкт «Про заборону пропаганди ЛГБТ».

Восени 2020 року Людмила Денісова звинуватила учасників ультраправої організації «Традиція і порядок» у нападах на ЛГБТ-активістів, на що ті обурилися та вимагали звільнити омбудсменку. 

ЛГБТ+ френдлі бренд року в Україні

Майже всі бренди, представлені в номінації, потрапили у цей список через підтримку прайд-місяця в Україні та ЛГБТ-спільноти загалом. Показуємо їхні рекламні кампанії.

«ПриватБанк»
«Всі. Свої»
Lush Ukraine

У 2014 році Lush почав глобальну кампанію в усьому світі — Gay is Ok. В  магазинах мережі у всьому світі продавалося мило з написом «Gay is Ok». Цьогоріч бренд Lush Ukraine увійшов в додаток «КиївПрайду» із дружніми до ЛГБТ-спільноти компаніями.

«Кураж»
NYX Professional Makeup Ukraine

ЛГБТ+ френдлі медіа року в Україні

ЛГБТ-френдлі медіа — це про ті ЗМІ, які висвітлюють проблеми спільноти та поширюють ідеї толерантності в українському суспільстві. У цій категорії номіновано:

hromadske.ua
StarLightMedia
«Радіо Свобода»
«ТРК Київ»
«UA: Перший»
«ZMINA. Центр прав людини»

Квір-блогер/ка року в Україні

Алекс Кимлен

Алекс живе в Києві, називає себе гомобандерівцем, веде інстаграм @alex.kymlen, де має майже 4 тисячі підписників, і тікток, де за ним стежать 10,3 тисячі людей. В онлайн-активності Алекс розповідає про своє життя, про любов до батьківщини, та висвітлює проблеми ЛГБТ-спільноти.

Ксеня Термасіна 

Ксеня живе зі своєю партнеркою у Львові та веде блог в інстаграмі @moe_dilo. Блогерка відстоює право бути собою у всіх можливих проявах, висміює гомофобів, розповідає про активізм та часто розмірковує на тему ЛГБТ+ та фемінізму.

Edward Reese

Едвард Різ — трансмаскуліна небінарна персона, зараз він працює проєктним менеджером у «КиївПрайді». Паралельно веде соцмережі — нещодавно почав викладати відео у TikTok, де розповідає про тонкощі транспереходу та проблеми, із якими йому доводиться стикатися.

«Мережі параюристів»

Не так давно організація «Мережі параюристів» з’явилася у TikTok. На акаунт заливають відео з ЛГБТ-акцій та пояснюють, чому слід боротися за права спільноти.

«Гей-пропаганда»

Запорізька ЛГБТ-організація Gender Z запустила на YouTube шоу «Гей-пропаганда», де ведучий розповідає головні новини спільноти, вказує на прояви гомофобії на телебаченні і в політиці та розмірковує на дотичні до ЛГБТ+ теми.

Витвір квір-мистецтва року в Україні

Фільм «Будьмо, Гей. Діалоги про гідність», реж. Євген Лесной
Пісня «KinderLimo — Rainbow»
Кліп «MÉLOVIN — Вітрила», реж. MELOVIN

ЛГБТ+ подія року в Україні

Камінг-аут MÉLOVIN, 5 липня

5 липня Костянтин Бочаров (Melovin), виступаючи на сцені фестивалю Atlas Weekend, несподівано поцілував спочатку дівчину, а потім хлопця, які були з ним на сцені. Потім співак дістав прапор ЛГБТ+. Пізніше в соцмережах Костя написав, що це був камінг-аут.

«РейвахПрайд», ГО «UkrainePride», 31 липня

30 липня під Офісом президента відбувся перший в Україні РЕЙВАХ — ЛГБТ-прайд у форматі рейву. Як пояснили організатори, це новий формат для такої акції. Не обійшлося без неприємностей: спочатку опоненти акції поштовхалися з поліцією, а потім початок прайду перенесли на півтори години. Однак головне те, що того дня ніхто не постраждав. 

Колекція Рівності від Litkovskaya, KseniaSchnaider і BEVZA, Rizni.Rivni, 31 березня

Українські дизайнерки зі світовим ім’ям BEVZA, LITKOVSKAYA, KSENIASCHNAIDER та рух «Різні. Рівні» заколабилися та випустили Колекцію Рівності на підтримку ЛГБТК+ спільноти в Україні. Як пояснюють дизайнерки, це одяг для тих, хто підтримує рівність для всіх, незалежно від гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій