'
Читаєте зараз
Два евакуаційних українських рейси з Кабула зірвалися. Таліби дізналися, що евакуювати намагалися людей з підробленими документами

Два евакуаційних українських рейси з Кабула зірвалися. Таліби дізналися, що евакуювати намагалися людей з підробленими документами

Roman Stepanovych
В Україну збирається летіти евакуаційний рейс з Афганістану. Попередня спроба забрати громадян провалилася через підроблені документи

Редакції Заборони з власних джерел стало відомо, що вдень 20 вересня в аеропорт ім. Хаміда Карзая в Кабулі з Києва прибув літак авіакомпанії Jonika. Він має забрати громадян України. Це перша евакуація з Афганістану після спецоперації, проведеної 28 серпня, — тоді евакуювали 360 осіб, з них 80 були громадянами України. Нам відомо, що 16 вересня була спроба забрати людей літаком, але вона провалилася — представники «Талібану» зловили людей, які планували потрапити на цей літак з підробленими документами.

Оновлення:

Після публікації цього тексту джерела «Заборони» в аеропорту Кабула повідомили, що таліби не дозволили літаку злетіти. Вони сказали, що ті, кого збираються евакуювати, підробили документи. Ми не знаємо, чи планувалося вивезти на цьому літаку когось з тих 200 українських сімей, які чекають евакуації. Але ті, з ким ми на зв’язку, сказали, що вони не були проінформовані про евакуацію. Ми продовжуємо стежити за цією ситуацією.

В обід 20 вересня в Кабул прилетів літак з України, щоб забрати українських громадян та їхніх родичів, які застрягли в Афганістані відтоді, як владу в країні захопила радикальна ісламістська організація «Талібан». Про це нам повідомили власні джерела в Кабулі. Мінімум 200 громадян України разом зі своїми сім’ями понад місяць очікують евакуації з Афганістану — Заборона вже писала про це. Більшість з них приїхали в країну незадовго до захоплення влади талібами і тепер просять про допомогу, щоб повернутися додому в Україну.

У нас немає точних даних, скількох конкретно людей узяли в цей літак. Також ми не знаємо, чи є серед них люди з тих 200 українських сімей, які звернулися в посольство України в Таджикистані (це ж посольство відповідає за Афганістан) по допомогу. Організація рейсу тримається очевидно в секреті — як мінімум чотири сім’ї зі списку заявили журналістам, що їм не повідомили про евакуацію. А літак відключив функцію відстеження на Flightradar (тобто з ним може статися все що завгодно).

Ті українські сім’ї, з якими спілкувалася Заборона, повідомили нам, що зв’язалися з посольством України в Таджикистані ще 12–14 серпня (у редакції є підтвердження цих даних). Після того, як 28 серпня стало відомо про спецоперацію Головного розвідувального управління Міністерства оборони України (тут ми докладніше писали про це), вони записали публічне звернення до президента Володимира Зеленського з проханням не кидати їх в Афганістані і забрати додому. У декого не залишилося коштів для існування — віднедавна з українських банківських карток неможливо знімати готівку в банкоматах Афганістану.

Провалена операція і незрозумілий список

У понеділок, 13 вересня, джерело в Департаменті консульської служби повідомило нам, що МЗС організовує евакуаційний рейс з Кабула. Але громадяни України в Афганістані, з якими ми підтримуємо зв’язок, розповіли, що з ними з цього приводу не зв’язувалися. А посольство України в Таджикистані не відповідало на їхні дзвінки. Пізніше від знайомих вони дізналися, що чоловік, який назвався «уповноваженим від Міністерства оборони України», зібрав Певну групу людей. Цим людям повідомили, що 16 вересня о 16:00 з Кабула буде рейс в Україну.

Вранці четверга, 16 вересня, біля аеропорту зібралася група зі 170 осіб: раніше вони отримали від нібито представника Міноборони інструкцію. За нею вони мали отримати посвідку на проживання в Україні (біометричний документ у вигляді ID-картки) в приміщенні банку Afghan United Bank в Кабулі. У розпорядженні редакції Заборони є фото документів, отриманих через цей банк, а також імена співробітників банку, які вели комунікацію. Ці документи належать громадянам Афганістану, і з ними вони мали пройти в аеропорт, де таліби пропускали їх за списком.

В цей час у Кабул з Києва прилетів літак. Пілоти не попереджали про прибуття борту, проте керівництво аеропорту дозволило посадку. Ці подробиці Забороні розповів Хабібула Сорхроді, член правління Україно-афганського торгового дому. До захоплення талібами влади Сорхроді був радником президента Афганістану Хаміда Карзая і головою офісу міністра енергетики Афганістану Мохаммада Аріфа Нурзая. У нього давні зв’язки з Україною, він добре знає російську мову. Тому Сорхроді часто зустрічав офіційні українські делегації в Кабулі і вів комунікацію з посольствами України в Таджикистані, Узбекистані та інших сусідніх країнах.

У серпні 2021-го Сорхроді допомагав українській стороні організовувати процес евакуації з боку Афганістану, він називає себе «представником України». Але про прибуття літака 16 вересня він не знав — хоча раніше про таке йому повідомляли заздалегідь: він передавав списки пасажирів керівництву аеропорту і організовував їхній супровід.

«Було відразу видно, що це підробки»

Сорхроді каже, що того дня таліби викликали його в аеропорт. За його словами, представники служби безпеки аеропорту помітили, що документи громадян, яких вони перевіряли, значно відрізнялися одні від одних. Наприклад, з простого: в одних громадян водяні знаки на картках переливалися, в інших — ні. Також представники «Талібану» зауважили, що в деяких карток однакові номери. Більш того, за словами Сорхроді, деякі громадяни зізналися талібам, що заплатили за місце в літаку. Літак, за його словами, був військовим ІЛ-76.

«Було відразу видно, що [ці документи] підробки, з одного паспорта копіювали інший, — говорить Хабібула Сорхроді. — Ну ти сам розумієш, коли документи справжні, і з них роблять копії, дублюють і потім на дублікат ще щось там роблять, це видно. Однакові номери [на документах] прикордонники знайшли. Начальник прикордонних військ там був і говорив [мені], що це ви за неподобство творите… Вони говорили, що ми ось в курсі, хто, де, що продає і як спекулюють [з документами]. І знаємо, де вони отримують банківські картки… Тому змушені були відправити порожнім [український] літак».

Хабібула вважає, що таліби були готові пустити громадян на борт українського літака, якби українська сторона попередньо домовилася про це. Але після того, як вони дізналися про підроблені документи, заборонили посадку і виставили громадян з аеропорту.

Журналістам Заборони підтвердили джерела в Міністерстві закордонних справ України, що літак дійсно прилітав у Кабул і повернувся назад порожнім. Джерело в Консультаційній раді при Офісі президента України повідомило нам, що цим рейсом мали евакуювати зокрема громадян Афганістану, які працювали в міжнародних організаціях, за домовленістю з керівництвом «інших держав». Причин провалу евакуації не називали.

Редакція Заборони надіслала відповідні запити з проханням пояснити, що сталося 16 вересня в Кабулі, чому громадяни Афганістану отримали підроблені документи і яку роль в цьому відігравали представники Міністерства оборони України, МЗС та Офісу президента України. Також ми запитали у цих відомств, за яким принципом вони визначають, кого і в якому порядку евакуювати, які критерії пріоритетності.

Що відбувається в Афганістані?

Радикальна організація «Талібан» перейшла до активної фази захоплення Афганістану з початку серпня 2021 року, після того як влада США вивела свої війська з країни. 15 серпня бійці ісламістського руху захопили Кабул, а президент покинув країну.

26 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пообіцяв, що Київ «продовжить повертати громадян [України] з Афганістану, поки не вивезе всіх, хто виявив таке бажання». «Всі громадяни, які заявили про своє бажання бути евакуйованими, перебувають на зв’язку з посольством України в Таджикистані і отримують відповідну допомогу», — сказав керівник українського МЗС.

Водночас кілька десятків українців і членів їхніх сімей опинилися в пастці: радикальна організація «Талібан» закрила аеропорт Кабула для прильоту і вильоту — і люди, що пробилися в столицю в надії полетіти, застрягли в невідомості під загрозою загинути, наприклад, внаслідок теракту.

Раніше ми писали про те, наскільки небезпечний ісламістський рух «Талібан» і чи можна порівнювати організацію з «Ісламською державою».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій