'
Читаєте зараз
В Україні більше немає обмеженої придатності до служби у війську: є кілька вагомих плюсів

В Україні більше немає обмеженої придатності до служби у війську: є кілька вагомих плюсів

Ilona Kivva
Автор:
  • 4 травня 2024 року в Україні  набув чинності закон про забезпечення прав військових на соціальний захист. Документ скасовує статус «обмеженої придатності до військової служби»
  • Відтепер же чоловіки віком 18–60 років, які до цього мали такий статус, мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). На це їм дається девʼять місяців, тобто зробити це потрібно до 4 лютого 2025 року. 
  • Проміжкові категорії все ж будуть, але у дещо іншому форматі. 

Скасування проміжкової категорії, серед іншого, дозволить усунути корупційні ризики під час проведення військово-лікарської комісії. Ще одним плюсом є те, що буде легше довести, що рішення ВЛК було неправомірне (звісно, коли це справді так).

Заборона розповідає про зміни у проходженні ВЛК у 2024 році, а також про те, як оскаржити висновок комісії за потреби.

Мобілізація в Україні: чи призивали обмежено придатних

В Україні 4 травня 2024 року набув чинності закон про забезпечення прав військових на соціальний захист. Документ скасовує статус «обмеженої придатності до військової служби». 

Це був проміжковий статус: людей із ним могли призивати, але тільки в окремих випадках (індивідуальне рішення ВЛК). Приміром, це було допустимо, якщо хвороба була у ремісії і це підтверджувалося лабораторним дослідженням. 

Відтепер же чоловіки віком 18–60 років, які до цього мали такий статус, мають повторно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). На це їм дається девʼять місяців, тобто зробити це потрібно до 4 лютого 2025 року. Після повторного медогляду їх вже визнають придатними або ні. Щоправда, проміжкові категорії все ж будуть. Наприклад, людину можуть визнати придатною, але тільки до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП тощо. А от непридатним можуть визнати тимчасово, приміром, у випадку, коли потрібно пройти лікування.

Читати більше новин в Telegram

Придатність до військової служби: які плюси зміни категорій

Юристи загалом позитивно оцінюють скасування категорії «обмежено придатний». Серед переваг називають такі:

  • усунення корупційних ризиків під час проведення ВЛК — наказ Міноборони виключає індивідуальну оцінку лікарем. 

«Раніше колегія лікарів ВЛК могла на власний розсуд ухвалювати рішення про придатність чи обмежену придатність людини відповідно до певного діагнозу. Але чомусь з двох людей з однаковими діагнозами у довідках ВЛК одна могла бути придатною, а інша — обмежено придатною. Тобто цей показник індивідуальної оцінки містив корупційну складову та не був справедливим. Відтепер людина буде або придатною, або ні», — пояснила військова юристка Анастасія Володенкова.

  • за наявності чіткого списку діагнозів юристам буде легше визначати та доводити, чи було рішення ВЛК правомірним;
  • можливість проходження контрольної ВЛК вже в іншому медичному закладі у разі оскарження постанови попередньої медустанови.

«Міноборони все ж залишило проміжну позицію. Мається на увазі такий статус як придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, звʼязку, оперативного забезпечення, охорони. Тут, знову ж, є чіткі діагнози, а не як раніше, коли обмежено придатний до служби чомусь служив у ССО», — додає фахівчиня.

Висновок ВЛК: як оскаржити

Результати проходження ВЛК визначають ступінь придатності до служби, причинний зв’язок захворювання під час військової служби, потребу у відпустці після завершення лікування або у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо.

Однак якщо рішення ВЛК не відображає реальний стан здоров’я військовослужбовця, то його можна оскаржити. Це можна зробити у досудовому порядку та через суд.

Щоб оскаржити рішення комісії в досудовому порядку необхідно:

  • написати заяву про непогодження з висновками ВЛК з проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК (однією з регіональних);
  • долучити до заяви усі відповідні медичні документи та копію попереднього рішення військово-лікарської комісії;
  • принести заявку та документи до вищої ВЛК (регіональної чи Центральної) або надіслати Укрпоштою цінним листом з повідомленням про вручення з описом вкладення на адресу відповідної військово-лікарської комісії.

Важливо! Якщо вирішити оскаржити висновок у суді, то варто звернути увагу на те, що зробити це виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в його компетенцію. Він має право перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури.

Раніше Заборона розповідала про окремі кейси щодо загибелі чи травм у ТЦК, а також про те, що робити у випадках, якщо військкомати порушують права людини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій