Читаєте зараз
В Європі може прокинутися супервулкан: через нього вимерли неандертальці

В Європі може прокинутися супервулкан: через нього вимерли неандертальці

Ilona Kivva
Автор:
  • Частина італійських міст Неаполь та Поццуолі розташовані над величезною вулканічною системою Campi Flegrei. Вона складається принаймні з 24 кратерів.
  • Флегрейські поля належать до супервулканів. Це такі, що можуть спричинити зміни клімату.
  • Вчені помітили незвичну активність земної кори: тріщина може бути ознакою майбутнього виверження.

Навіть у разі мінімального вибуху вулкана під загрозою опиняться понад 1.5 мільйона людей, що живуть над підземним комплексом. Сильне виверження може спровокувати вулканічну зиму на планеті на кілька років. Останній раз таке траплялося 39 000 років тому і нібито стало причиною вимирання неандертальців.

Заборона розповідає про прогноз науковців з Університетського коледжу Лондона.


Активність Кампі-Флегрей: що кажуть вчені

Campi Flegrei, або Флегрейські поля — це розгалужена, здебільшого прихована мережа з 24 кратерів, яка охоплює захід Неаполя та місто Поццуолі — за 20 км від Везувію, пише Space.

Флегрейські поля, Неаполь, Італія. Скріншот: Google Maps

Campi Flegrei вважають супервулканом, хоч остаточно це і не доведено. Такими називають ті, що випускають хмару на 25 км у висоту, а їх виверження здатне вплинути на клімат та атмосферу планети.

Читати більше новин в Telegram

Останнє виверження вулкана сталося понад 500 років тому, але з середини XX століття відбуваються спалахи підвищеної активності. Вчені помічали такі в 1950, 1970 і 1980 роках. Останній такий період досі триває — почався у 2020 роках.

Команда вчених з Університетського коледжу Лондона провела дослідження, щоб з’ясувати, чи здатна вулканічна система повністю прокинутися і якщо так, то коли це станеться. Сейсмічні показники поєднали з вимірюваннями підйому ґрунту, щоб зрозуміти, наскільки змінилася міцність земної кори під Флегрейськими полями:

  • яке максимальне напруження може витримати матеріал перед розривом;
  • його близькість до розриву.

Аналіз показав, що кора вже активно ламається, а її міцність знижувалася ще з 1950 року. Це у рази збільшує ймовірність скорого виверження. 

«Наше дослідження підтверджує, що Campi Flegrei наближається до виверження, але це не означає, що воно гарантоване. Розрив може відкрити тріщину в корі, але магма все ще повинна рухатися правильно, щоб воно відбулося. Те ж саме можна сказати про розмір потенційного виверження — його важко передбачити, але, швидше за все, воно буде малим», — пояснив провідний автор дослідження Крістофер Кілберн. 

Флегрейські поля: наслідки виверження

Вчені прогнозують, що навіть у разі мінімального виверження під загрозою опиняться понад 1.5 млн людей, що живуть прямо над підземним вулканічним комплексом або всередині його 11-кілометрової кальдери. Це величезне заглиблення, яке утворилася після найбільш потужного виверження Campi Flegrei 39 000 років тому. 

Тоді воно спровокувало вулканічну зиму і, як показують останні дослідження, стало причиною вимирання неандертальців. Вибух був настільки потужним, що шар вулканічного попелу з Кампі Флегрей у 2022 році знайшли під час розкопок у Румунії.

Якщо такий вибух повториться, у стратосферу піднімуться розплавлена порода та вулканічні гази. Пилове цунамі заввишки 33.5 м рознесе сірку та токсичний попіл на тисячі кілометрів. Це цілком могло б занурити планету у глобальну зиму на кілька років, знищивши врожай і спричинивши масове вимирання.

Раніше Заборона розповідала про нові деталі античної катастрофи, що сталася у Помпеях. Деякі жителі могли загинути ще до виверження.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій