'
Читаєте зараз
Василь Малюк — новий очільник СБУ. Розповідаємо, чим він відомий в українському політикумі

Василь Малюк — новий очільник СБУ. Розповідаємо, чим він відомий в українському політикумі

Oleksandr Humeniuk

17 липня 2022 року президент України Володимир Зеленський звільнив з посади голови Служби безпеки України свого ж ставленика та давнього товариша Івана Баканова. Усунення колишнього голови СБУ відбулося за статтею 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України — «невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків». 

Після звільнення Баканова тимчасовим виконувачем обов’язків голови СБУ став його перший заступник Василь Малюк. 7 лютого 2023 року Верховна Рада за поданням Зеленського призначила Малюка головою Служби безпеки України на постійній основі. Заборона розповідає, хто такий новий очільник СБУ та чим він займався до свого призначення.


Понад 20 років в органах безпеки

39-річний Василь Малюк народився у місті Коростишів на Житомирщині. 2005 року він закінчив Національну академію Служби безпеки України у Києві за спеціальністю «Правознавство». У випадку СБУ навчання у виші зараховується до трудового досвіду, тож фактично Малюк перебуває на службі в органах безпеки з 2001 року.

За час своєї кар’єри він обіймав різні посади в багатьох управліннях СБУ, починаючи від оперуповноваженого та закінчуючи начальником відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.

За каденції Володимира Зеленського Василю Малюку вдалося пробитися до вищого керівництва Служби безпеки України. Спочатку, у січні 2020 року, його призначили на посаду першого заступника начальника Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю СБУ та одночасно першого заступника голови СБУ. Вже у березні того ж року Малюк очолив Головне управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ та пропрацював цій на посаді до липня 2021 року. Потім його звільнили.

До силових структур Василь Малюк повернувся незадовго до початку повномасштабного вторгнення. 16 лютого 2022 року його призначили заступником нині покійного очільника МВС Дениса Монастирського, а с початком наступу росіян Малюк повернувся до СБУ на посаду заступника голови. 25 березня 2022 року він отримав звання бригадного генерала, а у грудні того ж року — звання генерал-майора.

Гучні справи

Попри те, що посаду голови СБУ Малюк отримав лише 7 лютого 2023 року, його фактичне перебування на ній триває вже понад 7 місяців. За цей час в Україні відбулася низка справ, до яких так чи інакше була причетна Служба безпеки.

Однією з найгучніших та найбільш медійних подій стали обшуки та порушені кримінальні справи проти представників Української православної церкви московського патріархату. Наприкінці осені 2022 року в медійному полі ледь не щодня з’являлися повідомлення про чергові обшуки на об’єктах УПЦ МП, де знаходили російську атрибутику та літературу. В результаті діяльності СБУ було порушено близько 50 кримінальних справ. Представників УПЦ МП звинувачують у роботі на РФ та обслуговуванні її інтересів.

Ще одним гучним кейсом за часів управління СБУ Василем Малюком стало затримання почесного президента АТ «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва (детальніше Заборона писала про це тут). СБУ оголосило управлінцю підозру в колабораціонізмі та пособництві державі-агресору. За даними СБУ, Богуслаєв намагався продати у РФ двигуни для військових гелікоптерів, що виготовляли на українському підприємстві. Ба більше — на оприлюднених СБУ аудіозаписах телефонних розмов Богуслаєва той виправдовував російську агресію проти України та висловлював сподівання, що росіянам вдасться перемогти у війні.

Публічна критика

Назвати Василя Малюка публічним чиновником доволі важко. Він рідко дає інтерв’ю та більшість своєї кар’єри перебував у тіні, навіть обіймаючи високі посади. Однак, попри це, у низку неприємних історій новий голова СБУ все ж встиг потрапити. 

Мова, зокрема, про його роботу на посаді очільника Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ (в народі його називають Управління «К») з березня 2020 року до липня 2021 року. Антикорупційні активісти неодноразово звинувачували Управління «К» у діяльності, повʼязаній з корупцією.

З цим повʼязане і звільнення Малюка в липні 2021 року. Причиною такого рішення Офіс президента назвав незадовільні результати у боротьбі з контрабандою:

«Для президента принципово — значно активізувати роботу СБУ для того, щоби нарешті поставити крапку в усіх контрабандних схемах. На жаль, не бачили достатньої роботи Служби на цьому напрямі останнім часом», — заявив тоді радник голови ОП Михайло Подоляк. 

У вересні 2021 року журналісти «Української правди» помітили Василя Малюка на святкуванні дня народження одіозного заступника голови Офісу президента Олега Татарова. Останній за часів правління Віктора Януковича був заступником начальника Головного слідчого управління МВС та відповідав за розгін людей на Майдані Незалежності під час Революції гідності. 

Одразу після призначення Василя Малюка на посаду тимчасового виконувача обов’язків голови СБУ багато ЗМІ, а також опозиційні до чинної влади депутати називали Василя Малюка людиною Татарова. Сам Малюк подібні звинувачення не коментував.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій