'
Читаєте зараз
Вчені показали, як змінилися Земля за 100 млн років: це допоможе спрогнозувати майбутнє

Вчені показали, як змінилися Земля за 100 млн років: це допоможе спрогнозувати майбутнє

Ilona Kivva
Автор:
  • Рух тектонічних плит є головним чинником утворення гір та вулканів. Зміни клімату великою мірою впливають на процес формування  річок та водні течії.
  • За допомогою геологічних записів та окремої комп’ютерної моделі можна створити спеціальний алгоритм.
  • Науковцям вдалося точно прорахувати зміни на поверхні Землі, що вже сталися у минулому.

Вчені створили першу у світі модель, яка максимально детально демонструє, як змінювався ландшафт нашої планети впродовж 100 мільйонів років. Враховували два чинники: рух тектонічних плит та кліматичні зміни. Проєкт має не тільки допомогти дослідити події минулого, а й спрогнозувати майбутнє Землі з урахуванням глобального потепління.

Заборона розповідає про новаційну модель, створену австралійськими науковцями.


Кадр — мільйон років: модель від університету Сіднея

Ландшафт сучасної планети є результатом змін клімату та руху тектонічних плит впродовж мільйонів років, пише Daily Mail

Плити фактично плавають по розжареній магмі — верхній частині мантії Землі, або астеносфері. Періодично вони стикаються одна з одною, утворюючи гори, вулкани та спричиняючи землетруси. Кліматичні зміни спричиняють вивітрювання ґрунтів, що спричиняє утворення або навпаки руйнування річок; призводять до зміни напрямку та швидкості течій.

Ці процеси закономірні, тож команда науковців із Сіднейського університету в Австралії спробувала створити модель цих ландшафтних змін. Дослідники використали геологічні записи, щоб змоделювати, як змінюється висота над рівнем моря з часом, а потім врахували кліматичні дані з окремої комп’ютерної моделі. Всі показники відкалібрували та перевірили: взяли певний відрізок часу і спрогнозували зміни для періоду з минулого: утворення опадів, зміна течій тощо. Експеримент був успішним, тож вчені використали алгоритми, аби спроєктувати зміни на 100 мільйонів років назад.

Читати більше новин в Telegram

У моделі кожен кадр відображає зміни, що сталося орієнтовно впродовж одного мільйону років. Враховуються як кліматичні зміни, так і рух тектонічних плит.

Дослідники сподіваються, що їхня модель дозволить перевірити теорії про вплив зміни клімату на поверхню Землі та спрогнозувати зміни ландшафту у майбутньому.

«Щоб передбачити майбутнє, ми повинні розуміти минуле. Але наші геологічні моделі дали лише фрагментарне розуміння того, як сформувалися останні фізичні особливості планети. Якщо ви шукаєте безперервну модель взаємодії між річковими басейнами, глобальною ерозією та відкладенням осаду з високою роздільною здатністю за останні 100 мільйонів років, її просто не існує. Наш проєкт — великий аванс, адже він забезпечить основу для вчених з інших галузей для підготовки та перевірки гіпотез, таких як біохімічні цикли або біологічна еволюція», — каже провідний автор дослідження Трістан Саллес.

Раніше Заборона розповідала про прогноз комп’ютера MIT щодо кінця життя на Землі. Загибель цивілізації відбуватиметься у кілька етапів, перший з яких вже стався.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій