'

Вчені створили першу ефективну вакцину проти вірусу Епштейна-Барр

Анастасія Бодюл
 • Вірус Епштейна-Барр — дуже розповсюджена інфекція, яка передається через слину та інші рідини.
 • Приблизно 95% людей заражаються нею до кінця життя: хвороба залишається в тілі назавжди.
 • Захворювання значно підвищує ризики утворення ракових пухлин та розсіяного склерозу.

Нова вакцина проти Епштейна-Барр зовсім не схожа на попередні розробки: для захисту вона виробляє одразу два види клітин — антитіла і Т-клітини. Це дає змогу ефективно виявляти вірус, який ховається в імунній системі, маскуючись під особливості організму.

Заборона розповідає про відкриття вчених з Інституту медичних досліджень Берггофера.


Щеплення проти ВЕБ: як працює

Австралійські дослідники розробили першу ефективну вакцину проти вірусу Епштейна-Барр (ВЕБ). Хвороба небезпечна тим, що назавжди лишається в організмі і може викликати серйозні медичні проблеми в майбутньому: рак чи розсіяний склероз, пише Sciencealert.

Препарат націлений на лімфатичні вузли, які є ключовими гравцями у функціонуванні імунної системи організму. Вакцина виробляє сильні, довготривалі антитіла та Т-клітини для боротьби з ВЕБ. Також вона створює певний тип імунітету, який захищає від росту пухлин.

Діаграма вірусів

Читати більше новин в Telegram

Конструкція та механізм дії вакцини ВЕБ на лімфатичні вузли. Інфографіка: Nature Communications

Однією з унікальних особливостей вірусу є те, що він може ховатися в імунних клітинах організму. Комбінація антитіл і Т-клітин є максимально ефективною для підсилення імунної системи. Перші знаходять і зв’язуються з наявними патогенами, а другі знищують їх та допомагають правильно координувати захист.

«Всі попередні вакцини від ВЕБ концентрувалися лише на антитілах, як у щепленнях від грипу чи ковіду. Але для забезпечення довгострокового захисту від Епштейна-Барра, потрібні не тільки вони, але й Т-клітинний імунітет. Те, що ми зробили, є іншою гілкою імунної системи, яка формує одразу два типи клітин-захисників. Рано блокуючи активність вірусу, препарат запобігає вторинним проблемам, які хвороба може спровокувати», — розповів імунолог Раджив Ханна.

Велика клітинка ілюстраціяВакцина бореться з ВЕБ за допомогою антитіл і Т-клітин. Ілюстрація: QIMR Berghofer Medical Research Institute

Зараз вакцина знаходиться на завершальному етапі розробки. Щеплення вже показали успішні результати на мишах, тому препарат дозволили тестувати на людях. Випробування планують розпочати у 2024 або 2025 році.

Вірус Епштейна-Барр: що за хвороба

ВЕБ є членом сімейства вірусів герпесу і передається через слину та рідини організму. До кінця життя приблизно 95% населення світу ним заражаються. 

Для більшості людей це відбувається в дуже ранньому віці та не викликає жодних серйозних симптомів. Але якщо захворіє підліток чи дорослий, наслідки можуть бути набагато серйозніші: вірус стає причиною інфекційного мононуклеозу. Симптоми включають:

 • біль у горлі та запалення;
 • втому;
 • лихоманку;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • висипання на шкірі;
 • збільшення селезінки та печінки.

Після того як інфекція потрапляє в організм, вона залишається там в стані спокою протягом усього життя. Спляча хвороба все одно завдає шкоди: вона значно підвищує ризики утворення ракових пухлин та розсіяного склерозу. Але вірус може знову реактивуватися незалежно від того, коли відбулося зараження. Це стається через:

 • стрес;
 • слабку імунну систему;
 • менопаузу; 
 • гормональні зміни.

Проти вірусу Епштейна-Барра не існує ліків: терапія спрямована лише на усунення симптомів, які мають зникнути через два-чотири тижні. 

Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених, які розкрили секрет заразності мавпячої віспи та ковіду: віруси уникають імунної реакції організму завдяки впливу на РНК-клітини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій