'
Читаєте зараз
Вчені відкрили одну з найбільших чорних дір: це наближає до розгадки їхнього походження 

Вчені відкрили одну з найбільших чорних дір: це наближає до розгадки їхнього походження 

Ilona Kivva
Автор:
  • Виявлений космічний об’єкт більший за Сонце в 30 млрд разів. 
  • Відкриття зробили вперше з допомогою гравітаційного лінзування —  викривлення світла. 
  • Цей метод допоможе виявити інші великі діри, а в результаті дізнатися, як вони виникають. 

Розмір чорної діри наближений до верхньої межі, якої теоретично можуть досягти ці об’єкти. Вона неактивна, тож діру змогли побачити тільки завдяки гравітаційному лінзуванню. Моделювання на суперкомп’ютері DiRAC HPC дозволило команді уважно вивчити, як світло спотворюється чорною дірою всередині галактики, що знаходиться на відстані сотень мільйонів світлових років від Землі. 

Заборона розповідає про велике відкриття астрономів.


Надмасивна чорна діра більша за Сонце в 30 млрд разів

Дослідники Даремського університету у Великій Британії відкрили найбільшу надмасивну чорну діру у Всесвіті. Її побачили на відстані сотні мільйонів світлових років від Землі. Маса цього космічного об‘єкта в 30 мільярдів разів більша, ніж маса нашого Сонця, пише The Guardian

«Ми віримо, що є певна межа у тому, наскільки великими чорні діри можуть бути. Та, яку ми відкрили, є однією з найбільших на даний час. Ми ставимо її на найвищу сходинку цієї межі, тому вважаємо це відкриття надзвичайно захопливим», — зазначив автор дослідження Джеймс Найтінгейл в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Вчені змогли виявити діру-гігантку завдяки гравітаційному лінзуванню. Це коли яскраве світло від дуже далекого об’єкта викривляється та огинає інший об’єкт, що розташований ближче до Землі. Так астрономи змогли побачити світло найяскравішої галактики у скупченні Abell 1201. У її центрі виявили нову велику чорну діру. 

Читати більше новин в Telegram
Діаграма, що ілюструє гравітаційне лінзування. Фото: NASA/ESA & L/Calçada

За словами Найтінгейла, попередні спостереження вказували на те, що чорна діра тут існує, але вчені не могли підтвердити це. Також не знали, якого вона розміру, у цьому їм допомогло комп’ютерне моделювання.

Це перша чорна діра, яку відкрили за допомогою гравітаційного лінзування. Дослідники зазначають, що завдяки цьому методу можна виявити інші надмасивні чорні діри, заховані у Всесвіті. Це відкриває шлях до розгадки походження цих великих об’єктів.

Чорна діра: теорії виникнення

Чорна діра — це область простору з настільки потужним тяжінням, що ні речовина, ні випромінювання не можуть її покинути. Для її утворення має статися колапс зірки, яка має масу більшу за три сонячні. Якщо маса буде менша, зірка перетвориться в нейтронну або в білого карлика.

Найбільш поширеною теорією виникнення надмасивних чорних дір є такою: первинний газ зірки стиснувся у чорну діру, яка росла мільярди років, з’єднуючись із собі подібними, поглинаючи зірки, пил, газ і все інше.

Проте астрономи запропонували нову теорію космологічного зв’язку. Вона полягає в тому, що чорні діри містять енергію вакууму, тобто прояв темної енергії, яка з часом збільшується, як і маса чорних дір. Це пов’язане з розширенням самого Всесвіту.
Раніше Заборона розповідала про програму Artemis. NASA висадить людей на Місяць, використовуючи інноваційні технології для дослідження більшої частини місячної поверхні, ніж будь-коли раніше.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій