Читаєте зараз
Вчені вперше побачили, як створюється золото в космосі

Вчені вперше побачили, як створюється золото в космосі

Анастасія Бодюл
  • Майже кожен елемент на Землі був створений у ядрах зірок: навіть речовини, з яких складається наше тіло.
  • Для зародження важких металів потрібні особливі умови — дуже висока температура та велика кількість вільних нейтронів.
  • Кілонова — рідкісний вибух, коли дві нейтронні зірки врізаються одна в одну з надзвичайною силою. Цей процес має ідеальні параметри для створення золота, платини та урану.

Вчені не могли зрозуміти, як утворюються важкі метали, адже вони зовсім не схожі на народжені при формуванні зірок. Такі елементи мають велике протонне число: їх поява можлива лише при масштабному вивільненні енергії.   

Заборона розповідає про явище, що утворює багато цінних сполук.


Кілонова: що це

Космічний телескоп Джеймс Вебб NASA побачив рідкісний космічний вибух, відомий як кілонова. Дві нейтронні зірки врізалися одна в одну настільки сильно, що це могло створити золото в космосі, пише Space.com.

«Кілонова виникає, коли дві колапсовані надмасивні зірки тяжіють одна навколо одної і зрештою розбиваються. Удар настільки потужний, що створює умови для вироблення важких металів. Зіткнення випускає потужний вибух, який називається гамма-спалахом, за ним слідує хвиля ультрафіолетової, інфрачервоної та рентгенівської енергії», — пояснюють вчені.

Саме завдяки випроміненій енергії вибух можуть виявити ​​дистанційні датчики на Землі та в космосі. Кілонову також можна помітити в іншому типі випромінювання, крім світла. Зіткнення нейтронних зірок змушує саму тканину простору-часу зминатися у гравітаційні хвилі. Вперше цей вибух під назвою GRB 230307A побачили 7 березня 2023 року: відтоді відбулися ще два потужних спалахи.

Читати більше новин в Telegram

Золото, платина, уран: умови утворення

Практично кожен відомий хімічний елемент утворився в ядрах зірок: Великий вибух породив лише гелій, водень і літій. Більш складні форми, такі як вуглець і кисень, могли виникнути лише за допомогою реакцій термоядерного синтезу на мільйони градусів, створених зірками. Саме тому людські тіла складаються із зіркового матеріалу. 

Але для важких елементів, як золото, уран і платина, потрібні особливо екстремальні та жорстокі умови. Вони виникають лише за дуже обмежених обставин, коли дві нейтронні зірки стикаються. При вибуху з надвисокою температурою виділяється велика кількість вільних нейтронів — вони є основою для формування металів. 

Ці речовини створюються за допомогою механізму під назвою r-процес, який дозволяє атомним ядрам захоплювати нейтрони й перетворювати їх на протони. Коли ядерний синтез завершується, елементи силою вибуху розкидає по космічному простору: так вони й потрапили на Землю та інші планети.

Раніше Заборона розповідала про можливість зникнення інтернету через сонячні бурі: їхнє електромагнітне випромінювання виводить із ладу зв’язок на Землі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій