'
Читаєте зараз
Вчені вперше виростили ембріони мишей у космосі: це можливо

Вчені вперше виростили ембріони мишей у космосі: це можливо

Daniil Tsarevskyi
  • Японські вчені довели, що ембріон миші на початковому етапі розвитку може виживати в космічному середовищі.
  • Дослідники провели експеримент над двома групами ембріонів на Міжнародній космічній станції. 
  • Результат дослідження допускає можливість людей до репродукції у космосі.

Ембріони мишей можуть нормально розвиватись у космічному середовищі мікрогравітації. Гравітація незначним чином впливає на розвиток саме на стадії утробного плоду, що спрощує уявлення про космічні подорожі для людства.

Заборона розповідає про історичне дослідження японських вчених.

Вирощення ембріона в космосі: як це відбувалось

Людство досі не мало відповіді на питання, чи можлива репродукція за межами земної атмосфери. Дослідники з Університету Ямакасі запліднили ембріони, розвинули їх до двоклітинної стадії та розподілили на три набори. Перша група була контрольною та вирощувалась на Землі, друга група — на Міжнародній космічній станції з імітацією земної гравітації. Третя група досліджувалась в умовах мікрогравітації на МКС, пише Cell.

Діаграма показує етапи експерименту. Фото: Вакаяма та ін., iScience, 2023

Ембріони культивувались та вирощувались космонавтами протягом чотирьох днів у спеціальному пристрої перед тим, як відправитись назад для дослідження групою Вакаями. Хоча рівень виживання ембріонів у космосі був значно меншим, ніж на Землі, вчених заспокоїв факт нормального розвитку тих зразків, що вціліли.

Читати більше новин в Telegram

«Виходячи з цих звітів і наших результатів, космічне розмноження ссавців можливе, хоча воно може бути дещо порушене. На жаль, кількість отриманих під час експерименту на МКС бластоцист не була великою. Ми також не змогли підтвердити вплив на потомство, оскільки не отримали потомство від ембріонів, розвинених у космосі», — пояснюють дослідники.

Вагітність у космосі: дослідження

Вчені багато років проводили дослідження з приводу можливості перенесення вагітності в умовах відсутності земної гравітації. У 2009 році команда Вакаями дослідила, що мікрогравітація в цілому згубно впливає на розвиток ембріона: запліднення яйцеклітини проходить успішно. З імплантацією заплідненої яйцеклітини починаються проблеми, хоча це також можливо.

Бластоцисти мишей, які були вирощені космонавтами в умовах мікрогравітації на МКС. Фото: Вакаяма та ін., iScience, 2023

Завдяки випробуванням на запліднених гризунах відомо, що перебування в космосі протягом ключових стадій вагітності може спричинити різні порушення, такі як відхилення в розвитку вестибулярного апарату. Потомство гризунів, яке перебувало у космосі, має вищий рівень медичних ускладнень. Дослідження 2005 року вказує на необхідність впливу земної гравітації для нормального формування опорно-рухового апарату у плоду.

Оскільки окремі процеси розвитку організму можуть бути призупинені або сповільнені без шкоди для організму, дослідники з університету Ямакасі сконцентрувалися саме на ранніх стадіях розвитку ембріона і вважають результат успішним.

«Існує ймовірність вагітності під час майбутньої подорожі на Марс, оскільки подорож туди займе більше ніж шість місяців. Ми проводимо дослідження саме для того, щоб переконатися, що зможемо безпечно мати дітей, якщо цей час настане», — підсумував результати експерименту Вакаяма. 

Раніше Заборона розповідала про найбільший уламок астероїда, який може розкрити загадки утворення життя.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій