Вчені з’ясували, як виглядала найперша жінка із виду Homo Sapiens

Анастасія Бодюл
  • Жінка Золотий кінь жила 45 000 років тому: входила до першої популяції ранніх сучасних людей.
  • Її останки виявили ще у 1950 році, але довгий час археологи вважали, що вони належать двом людям.
  • Аналіз черепа та генетичні дані дали змогу реконструювати обличчя древньої жінки.

У рисах першої відомої представниці Homo Sapiens все ще простежується міцність через високий зв’язок з неандертальцями. Її зображення є поєднанням чоловічих та жіночих характеристик, але зовнішність вже досить наближена до сучасної.

Заборона розповідає про дослідження, що показало вигляд праматері теперішніх людей.


Жінка Золотий кінь: зовнішність

Вченим вдалося відтворити обличчя жінки, яка вважається однією із перших представниць виду Homo Sapiens: вона жила близько 45 000 років тому. Знахідку назвали жінкою Золотий кінь на честь пагорба, де були виявлені останки, пише Livescience.

«У 1950 році археологи знайшли розрізаний на частини череп, похований глибоко в печерній системі в Чехії. Оскільки він був розділений, спочатку вважалося, що це останки двох людей. Але подальший аналіз ДНК показав, що кістки належали жінці, яка була частиною першої популяції ранніх сучасних людей», — зазначають у виданні.

Кольорова реконструкція обличчя жінки Золотий кінь. Зображення: Cícero Moraes

Читати більше новин в Telegram

Геном жінки Золотий кінь є найстарішим із колись знайдених: у ньому містяться 3% неандертальського походження. Її предки були першими, хто спаровувався з неандертальцями, щоб утворити абсолютно новий вид.

На основі генетичних даних і завдяки структурному аналізу вийшло зображення жінки з темним кучерявим волоссям і карими очима, міцною нижньою щелепою. Череп має характеристики, які дуже сумісні з чоловічою статтю нинішніх популяцій. Така тенденція простежується через високу сумісність з неандертальцями.

Вигляд стародавніх людей: як відтворюють

Для відтворення зовнішності померлого до його смерті використовується технологія апроксимації обличчя. Дані з кількох комп’ютерних томограм черепа поєднуються з генетичною інформацією.

Модель обличчя жінки Золотий кінь у чорно-білому варіанті. Зображення: Cícero Moraes.

Однак у знайденої жінки Золотий кінь не вистачало великих частин черепа, особливо лівої сторони обличчя. Щоб замінити відсутні кістки, довелося створити віртуальну реконструкцію: для приблизного заповнення прогалин використали 30 інших черепів різного походження та статі. 

Аби створити повноцінний зовнішній вигляд, спиралися на зображення сучасних жінки та чоловіка. Елементи зовнішності виокремлювали, зосереджуючись на структурі черепа, тому спочатку модель була у чорно-білому варіанті. Пізніше колір шкіри, очей та волосся відтворили відповідно до генетичних даних.

Раніше Заборона розповідала про відкриття археолога Лі Бергера, яке поставило під сумнів еволюційну теорію: інший підвид мавп був здатний до складної поведінки раніше за Homo Sapiens.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій