Читаєте зараз
Від Meta через суд вимагають €500 млн: чому з компанією так часто судяться

Від Meta через суд вимагають €500 млн: чому з компанією так часто судяться

Daniil Tsarevskyi
  • Іспанська асоціація медіа подала позов проти компанії-гіганта у сфері соціальних мереж.
  • До асоціації, яка звинувачує Meta, входять найбільші видання країни, як-от El País, El Mundo, ABC і La Vanguardia.
  • Звинувачення стосується таргетованої реклами. Це не перший позов з цього приводу.

Meta регулярно ігнорує міжнародне законодавство у сфері реклами. Так, правові норми ЄС, а також Норвегії забороняють збір конфіденційної інформації про юзера без його згоди. Але відмовлятися від такого методу збору даних для таргетингу корпорація, вочевидь, не збирається, тому створює альтернативні додатки або платить колосальні штрафи.

Заборона розповідає про причини частих судів Meta останнім часом.

Позов Іспанської асоціації медіа: деталі

Іспанська асоціація медіа подала позов проти Meta на суму в €550 мільйонів. Компанія, що володіє Facebook, звинувачується в недобросовісній конкуренції у сфері онлайн-реклами, шляхом ігнорування правил Європейського Союзу в захисті даних користувачів, пише Asociated Press.

До асоціації, яка звинувачує Meta, входять найбільші видання країни, як-от El País, El Mundo, ABC і La Vanguardia. Стверджується, що компанія неодноразово ігнорувала вимогу щодо необхідності згоди громадян ЄС на використання їх особистих даних для таргетованої реклами. Відповідне законодавство набуло чинності ще у травні 2018 року.

«Недобросовісна конкуренція завдала шкоди іспанським ЗМІ. Настав час покласти край поведінці технологічних компаній, які можуть дозволити собі сплачувати мільйонні штрафи за те, що вони продовжують ігнорувати нормативні акти, руйнуючи ринок, на якому ми працюємо, і забираючи незаконно отримані доходи у власність», — сказала генеральна директорка асоціації Ірен Ланзако.

Читати більше новин в Telegram

Таргетована реклама передбачає збір компанією даних про поведінку користувача в Інтернеті: його інтереси, кліки та використання додатків. Потім ця інформація використовується для створення профілів для націлення реклами.

У липні 2023 року вищий суд ЄС постановив, що Meta не може змушувати користувачів 27 країн блоку без згоди надавати свої персональні дані для таргетингу. У листопаді стало відомо про платні версії Facebook та Instagram без реклами для користувачів із ЄС.

Судові тяжби Meta: останні випадки

У Норвегії вже була подібна ситуація. Агентство із захисту прав користувачів Datatilsynet запровадило заборону на використання таргетованої реклами у Facebook та Instagram. Meta мала виплачувати штрафи у розмірі майже $100 000 за кожен день порушення правил. Компанія намагалась оскаржити рішення в суді, проте окружний суд Осло тільки підтримав рішення Datatilsynet. Meta мала термін до початку 2023 року, щоб виконувати норми норвезького закону щодо захисту конфіденційної інформації користувачів, проте проігнорувала їх.

В листопаді 2023 року стало відомо про новий позов проти Meta. Генеральні прокурори 33 штатів США звинувачують корпорацію у цілеспрямованій орієнтації своїх платформ для впливу на неповнолітніх. З 402 000 повідомлень у 2021 році про зареєстрованих дітей молодше 13 Instagram видалив лише 164 000 облікових записів. Стверджується, що це порушує закон про конфіденційність і захист дітей в Інтернеті.

Meta заявляє, що контроль, щодо доступу неповнолітніх до платформ, мають здійснювати магазини застосунків (Google Play та AppStore) та безпосередньо на батьків.

«Скарга спотворює роботу Meta в останнє десятиліття, спрямовану на те, щоб зробити онлайн-досвід безпечним для підлітків, зазначивши, що у неї є понад 30 інструментів для підтримки їх та їхніх батьків. Заборона доступу молодих користувачів до сервісів, а саме перевірка їх віку є складною галузевою проблемою», — стверджувалось у відповіді Meta.

Раніше Заборона розповідала як соціальні мережі впливають на політику: розумні стрічки та системи рекомендацій — суттєві чинники. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій