Вихід з громадянства РФ в Україні: від Зеленського вимагають спростити умови. Це важливо

Ilona Kivva
Автор:
 • На сайті президента України 28 квітня 2023 року зареєстрували петицію щодо внесення змін у процедуру отримання громадянства. 
 • Вимагають дозволити громадянам РФ, які хочуть отримати український паспорт, відмовлятися від російського без згоди країни-терористки.
 • Володимир Зеленський зобов’язав прем’єр-міністра опрацювати проблему, однак про конкретні дії поки нічого не сказано.

Спрощена процедура відмови від громадянства Росії розв’яже проблему для людей, яким примусово видали російські паспорти на окупованих територіях, для етнічних українців та для тих, хто давно виїхав з території країни-терористки, але не встиг отримати українські документи

Заборона розповідає про нюанси отримання українського громадянства для власників російських паспортів. 

Українське громадянство: петиція

На сайті президента 28 квітня 2023 року зареєстрували петицію №22/191304 щодо внесення змін у процедуру отримання українського громадянства. Вона набрала 25 885 голосів з 25 000 необхідних і 17 серпня 2023 року отримала відповідь від глави держави.

«При набутті українського громадянства, людина має отримати згоду на вихід із громадянства від країни, чиє громадянство вона мала раніше. Колишні громадяни РФ у більшості є етнічними українцями… Ті, хто виїхав із цієї країни не вважали і не вважають себе росіянами, оскільки російський паспорт лише юридично-паперово відносить їх до громадян Росії через страшне минуле монстру, який звався СРСР. Колишні громадяни РФ не обирали її паспорт, а лише прийняли його як необхідність. Так само документ насильно роздають на окупованих територіях під загрозою смерті, катувань та викрадення дітей», — каже автор ініціативи адвокат Олексій Скорбач.

Від президента вимагають подати на розгляд парламенту законопроєкт, який би дозволив надавати уповноваженим органам декларацію про відмову від іноземного громадянства замість зобов’язання про його припинення. Йдеться про так званий декларативний вихід.

Читати більше новин в Telegram

Це такий документ, у якому громадянин України, який раніше мав паспорт РФ, засвідчує свою відмову від документа цієї держави. Тобто згода країни-агресорки не потрібна взагалі.

«Діюче законодавство та законопроєкти, які є на розгляді у парламенті лише частково та вибірково вирішують проблему припинення російського громадянства через декларативний вихід, ставлячи не прийняті та не можливі для виконання умови. Процедура отримання дозволу від країни-агресорки, прямо суперечить принципам законодавства України про громадянство, а саме — рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України», — йдеться у документі.

Володимир Зеленський зобов’язав прем’єр-міністра Дениса Шмигаля опрацювати проблему, однак про конкретні кроки нічого не сказано.

Відповідь президента України щодо петиції про декларативний вихід з російського громадянства. Скриншот: Олексій Скорбач/Facebook

Український паспорт для росіян: яка процедура діє

Громадяни РФ, які хочуть оформити українське громадянство, повинні подати Міграційній службі довідку про відмову від російського паспорта. Отримати її можна лише особисто  і тільки на території Росії (консульства в Україні закриті). Чимало людей, які опинилися в подібній ситуації, не можуть поїхати туди через загрозу арешту. Особливо це стосується тих, хто тривалий час жив в Україні на основі посвідки. 

Є ще один варіант припинити російське громадянство — подати декларацію про вихід із нього (той самий декларативний вихід). Така опція доступна якщо:

 • існують незалежні від людини причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства;
 • людину визнано біженцем чи надано притулок в Україні;
 • є посвідка на тимчасове проживання;
 • громадянин проходить/ проходив військову службу у лавах Збройних сил України;
 • людина має визначні заслуги перед Україною або прийняття її громадянства становить державний інтерес;
 • є державна нагорода України;
 • громадянин держави-агресорки зазнав переслідувань через політичні переконання (це має підтверджуватися довідкою Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України);
 • чоловік/дружина вже має право на подання декларації.

Якщо людина не відповідає жодній вимозі із цього переліку, а просто є громадянином РФ, що проживає на території України, вона зобов’язана надати довідку про вихід з громадянства країни-агресорки. Формально відсутність відкритих російських консульств чи просто проукраїнська позиція не підпадають під цей список. 

Тобто сама процедура вже існує, тож її просять розширити таким чином, аби спростити відмову від громадянства для всіх номінальних власників російських паспортів.

Раніше Заборона розповідала про процедуру отримання українського громадянства. Для цього треба скласти комплексний іспит і вивчити закони.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій