Читаєте зараз
Власний Стоунхендж: в Іспанії найсильніша за десятиліття посуха відкрила унікальне місце

Власний Стоунхендж: в Іспанії найсильніша за десятиліття посуха відкрила унікальне місце

Ilona Kivva
Автор:
  • У провінції Касерес з-під води піднявся стародавній мегаліт Дольмен Гвадальперала.
  • Це 7000-річна споруда з великих вертикально розташованих каменів.
  • Про пам’ятку взнали ще у 1926 році, але за часів диктатури Франсіско Франко поруч побудували дамбу, і мегаліт зник.

В Іспанії через вкрай посушливе літо обміліло водосховище Вальдеканас, у якому була затоплена стародавня кам’яна споруда. Унікальна пам’ятка нагадує британський Стоунхендж, але є значно старшою. Вона повністю відкрилася і тепер археологи можуть її детально дослідити.

Заборона розповідає про іспанську древню споруду.


Дольмен Гвадальперала: що за пам’ятка

Дольмен Гвадальперала являє собою споруду з великих вертикально розташованих каменів, які підтримуються у такому положенні плоскими валунами. Зовні вона вкрай схожа на відомий британський Стоунхендж, от за віком старша приблизно на 2500 років. Археологи вважають, що іспанська пам’ятка датується 5000 роком до нашої ери, пише Reuters.

У Західній Європі було знайдено багато подібних споруд, але й донині достеменно невідомо для чого вони були створені. В багатьох таких місцях археологи знаходили ще й людські останки, тому найімовірнішою є теорія проте, що такі мегаліти є стародавніми гробницями.

The Dolmen of Guadalperal. Фото: Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

Іспанський стоунхендж відкрив під час розкопок у 1926 році німецький дослідник Гуго Обермаєр у провінції Касерес. Але вже 1963 році унікальний історичний об’єкт був затоплений після зведення на цій території дамби Вальдеканас в рамках проєкту сільського розвитку за часів диктатури Франсіско Франко. Відтоді його вдалося повністю побачити лише чотири рази.

Читати більше новин в Telegram

Літо 2022 року стало найпосушливішим в Іспанії за кілька десятків років. Через сильну спеку водосховище Вальдеканас обміліло і Дольмен Гвадальперала опинився на суші. 

Водосховище Вальдеканас у центральній провінції Касереса, Іспанія. Фото: скриншот Google Map

«Це сюрприз, це рідкісна можливість отримати до нього доступ та вивчити таємничі кола, поки вони знову не занурилися під воду», — каже археолог Енріке Седілло з Мадридського університету Комплутенсе.

Окрім великого наукового значення, поява каменів призвела до збільшення кількості туристів, які з’їжджаються до Касереса, щоб встигнути побачити дольмени.

Також у зв’язку з унікальною можливістю іспанські історичні та туристичні асоціації виступили за переміщення каменів до музею чи іншого місця на суші. Це дозволить не тільки зберегти пам’ятку, а й детальніше її дослідити.

Раніше Заборона розповідала про важливе відкриття вчених щодо одного з найсмертоносніших вивержень вулкана в історії людства. З кісток знайденого археологами тіла чоловіка, що загинув під час виверження Везувію у 79 році нашої ери, здобули повний ДНК-код.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій