'
Читаєте зараз
Я зробив щеплення — чи потрібно робити його повторно? Що таке ревакцинація

Я зробив щеплення — чи потрібно робити його повторно? Що таке ревакцинація

Polina Vernyhor
Центр вакцинації проти COVID-19 в Ужгороді

Нещодавно у Міністерстві охорони здоров’я України заговорили про ймовірний локдаун, який можуть ввести восени. Цей локдаун, судячи з усього, відрізнятиметься від попередніх. Усім вакцинованим від коронавірусу хочуть дозволити більше, ніж тим, хто поки що не щеплений. Про щось конкретне наразі не йдеться. Але у світі почали обговорювати ревакцинацію — необхідність повторного введення вакцини. Заборона розібралася, що таке ревакцинація та чи вплине вона на локдаун в Україні. 


Що таке ревакцинація

Це повторне введення вакцини через якийсь час після того, як людина вакцинувалася. Скільки саме повторень потрібно, залежить від виробника та конкретної хвороби, проти якої бореться вакцина. 

Наприклад, від грипу треба вакцинуватися раз на рік, а від стовбняка — раз на десять років. Необхідність введення повторних доз вакцини залежить від двох чинників:

  • Стійкості імунітету, який формується у відповідь на вакцину;
  • Вміння патогену змінюватися.

Є й випадки, коли ревакцинація не потрібна — наприклад, від жовтої лихоманки роблять тільки одне щеплення. Після нього формується імунітет до хвороби на все життя, до того ж патоген жовтої лихоманки не сильно змінюється.

Ревакцинація — це ще й спосіб навчити імунну систему розпізнавати та боротися проти вірусів, а також підсилити імунітет. 

Чи може повторно колотися та сама вакцина?

Треба розуміти, для чого саме потрібна ревакцинація. Якщо справа в ослабленні імунітету через тривалий час, то так, можна колоти ту ж саму вакцину. Якщо ви, наприклад, вакциновані однією вакциною, то сміливо можете наступного разу за потреби вакцинуватися іншою. Однак краще проконсультуватися щодо цього питання з лікарем. 

Натомість деякі віруси можуть мутувати та виробляти нові штами, від яких стара вакцина вберегти не зможе. Тому у лабораторіях пристосовують, наприклад, вакцини від грипу до нових реалій хвороби. До того ж імунітет до хвороби після деяких вакцин може просто знижуватися з часом. Тому, щоби вберегтися від хвороб та зберегти захист, слід колоти нові вакцини.

Чи потрібна ревакцинація від коронавірусу?

Скоріш за все, так. Річ у тім, що всі вакцини від COVID-19 доволі нові і достеменно невідомо, скільки саме триває їхня дія. Усі сертифіковані вакцини проти коронавірусу надають гарний імунітет до хвороби. Вони дозволяють В-лімфоцитам з «пам’яттю» нашої імунної системи реєструвати властивості патогенів, з якими ми стикаємося. Завдяки цьому в організмі запускається процес виготовлення антитіл, які атакують вірус, якщо той потрапить до організму. 

Деякі дослідження припускають, що вакцини, навіть якщо вони необов’язково запобігають зараженню, забезпечують певний захист, зокрема й від нових штамів коронавірусу. Наприклад, для вакцини від Johnson & Johnson ефективність проти важких форм вірусу у 73% і 82%  спостерігалася через 14 і 28 днів після ін’єкції відповідно. Для вакцини Pfizer попередні результати припускають ефективність 88% проти порівняно нового штаму Дельта.

Довготривалий імунітет також забезпечують плазмобласти — клітини, які не потребують ревакцинації. У деяких випадках їх знаходили у вакцинованих через 11 місяців після ін’єкції.

Як дізнатися, чи потрібна мені ревакцинація?

Прочитати в новинах. Звісно, це жарт, але з ноткою правди. На цей час вакцини залишаються значною мірою ефективними. Але точний рівень індивідуального імунітету, який вони забезпечують, досі оцінюється.

Немає такого аналізу або клінічного дослідження, які б вимірювали рівень захищеності від коронавірусу. Але до тих пір, поки дослідники не дізнаються напевно, як виміряти сформований завдяки вакцинації імунітет, ознакою необхідності ревакцинації буде повторюваність хвороби у тих, хто вже вакцинувався. 

Особливою групою, за якою спостерігають вчені, є старші люди. Після 80 років вакцинація призводить до зниження вироблення антитіл, а отже, і до зниження імунітету, який може слабшати швидше, ніж у населення в цілому. Люди старшого віку також можуть бути більш сприйнятливими до нових штамів вірусу. Тому цілком імовірний варіант, що вашим дідусеві або бабусі знадобиться ревакцинація, а вам поки що ні.

В яких випадках ревакцинація необхідна?

У деяких випадках імунодефіциту. Одне дослідження показало, що у 39 з 40 реципієнтів із трансплантованою ниркою та у третини розглянутих діалізних пацієнтів вакцинація не призводила до утворення нормальної кількості антитіл.

Такі ж результати принесло інше дослідження, проведене за участі 20 пацієнтів із захворюваннями опорно-рухового апарату, які перебувають на імуносупресивному лікуванні. В обох випадках всі пацієнти були повністю вакциновані.

Це не означає, що вакцинація не приносить користі людям з ослабленим імунітетом. Але ревакцинація може мати позитивний ефект: у третини пацієнтів з трансплантатами, вакцинованих препаратами Pfizer або Moderna, імунна відповідь з’являлася після третьої дози вакцини. У Франції Генеральний директорат охорони здоров’я вже рекомендує третю дозу в деяких випадках.

Скільки діятиме мій COVID-сертифікат?

180 днів із моменту отримання другої дози вакцини — тобто пів року. Це міжнародно прийняті терміни ковід-паспортів. У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що цей термін може змінитися, якщо з’являтимуться нові медичні дослідження щодо дії вакцин. 

Натомість у тих українців, які вакцинувалися ще у лютому, саме минуло чи найближчим часом має минути 180 днів. Тому, як зазначає міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, цілком ймовірно, що рішення про можливе продовження дії COVID-сертифікату ухвалять найближчим часом.

180 днів, як ми вже сказали, є міжнародно визначеним терміном. Проте всередині країни подовжити дію документу набагато простіше. Рекомендацій щодо повторної вакцинації український МОЗ ще не видавав. Тому переживати щодо ревакцинації в контексті локдауну поки не варто.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій