Читаєте зараз
Новий карантин — нові шахрайські схеми. Як працює ринок фальшивих COVID-сертифікатів в Україні — розслідування Заборони

Новий карантин — нові шахрайські схеми. Як працює ринок фальшивих COVID-сертифікатів в Україні — розслідування Заборони

Polina Vernyhor
Підроблені сертифікати та тести на COVID-19: як це працює

В усьому світі вводять нові карантинні обмеження для невакцинованих людей. Довідку про вакцинацію або негативний ПЛР-тест зараз вимагають фактично скрізь. Хочете полетіти на відпочинок — сертифікат та тест також обов’язкова умова. Для того, щоб перекусити у кафе, вам теж потрібно мати один із цих документів. Фактично ці документи стали обов’язковою умовою для безперешкодного життя у сучасному світі. Нововведення принесли не тільки обмеження, але й нові шахрайські схеми. Журналісти Заборони Поліна Вернигор та Олександр Гуменюк спробували купити підроблені документи та розповідають, як працюють такі схеми та чому все може завершитися у кращому разі штрафом.

Журналісти Заборони звернулися за підробленим ПЦР-сертифікатом виключно в рамках розслідування. Ми не використовували цей сертифікат у власних цілях та не сплачували за нього гроші. 

Новий карантин — нові шахрайські схеми

Восени уряд України знову подовжив карантин. Невдовзі після цього оголосили про нові соціальні обмеження, причому якщо у минулі рази вони стосувалися всіх українців, то тепер обмежують переважно невакцинованих та тих, у кого немає свіжого негативного ПЛР-тесту. В Україні далеко не всі захотіли миритися з такою реальністю. Багато людей налаштовані категорично проти вакцинації — зокрема через недовіру до медицини, розповсюджені фейки, маніпуляції у соцмережах тощо. Все це призвело до того, що в Україні розквітнув новий вид заробітку — продаж підроблених сертифікатів про вакцинацію та негативних ПЛР-тестів. 

Люди готові платити гроші за те, щоби їм видали сертифікат про повну вакцинацію без введення вакцини. У разі, якщо така людина згодом все ж вирішить вакцинуватися, зробити це просто у неї не вийде. Адже у базу даних, скоріш за все, вона буде внесена як вакцинована. Єдиний вихід — йти у поліцію і зізнаватися у вчиненні злочину. 

Наприкінці вересня правоохоронці викрили подібну схему на Дніпропетровщині. Медпрацівниця спільно зі знайомим виготовляли міжнародні COVID-сертифікати для замовників. За псевдовакцинацію люди платили близько 6 тисяч гривень. Свої послуги лікарка рекламувала в групових чатах у месенджерах. Вона пропонувала міжнародний COVID-сертифікат із занесенням у базу даних Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) без вакцинації. За півтори тисячі гривень «клієнтам» пропонували COVID-сертифікат без внесення даних до ЕСОЗ.

Як це працює

Не менш абсурдна ситуація і з підробленими негативними тестами на коронавірус. Подібним бізнесом займаються як окремі дрібні шахраї, так і цілі туристичні компанії. Наприкінці вересня Національна поліція повідомила про те, що правоохоронці викрили туристичну фірму у Запоріжжі, яка виготовляла довідки з негативним результатом на COVID-19 для поїздок за кордон. Від початку року шахраї сфальсифікували понад сотню довідок. Одна довідка коштувала 500 гривень — тобто загалом через незаконну діяльність фірма заробила понад 50 тисяч гривень. Фальшиві довідки друкували на бланках із підробленою печаткою однієї з державних установ Міністерства охорони здоров’я Запоріжжя та з підписом завідувача лабораторії.

Заборона вирішила перевірити, як працює ринок підроблених сертифікатів і тестів, та почала шукати пропозиції. Найбільш популярні майданчики серед подібних шахраїв — соціальні мережі. Там найлегше зберегти анонімність та знизити ризики того, що тебе спіймає поліція.

Ми знайшли в Інстаграмі сторінку з ніком freetraveling2021.

Підроблені сертифікати та тести на COVID-19: як це працює

В описі сторінки вказано, що її власник робить ПЛР-тести і сертифікати про вакцинацію.

Після першого контакту нас одразу попросили перейти в Телеграм та продовжити спілкування там. 

Через 20 хвилин після того, як ми надіслали вигадані дані, нам прислали одразу два тести з негативним результатом, як і було обіцяно. 

Обидві довідки видані реальними лабораторіями, що працюють у Києві. Представившись туристичним агентством, ми зателефонували до цих клінік з проханням підтвердити справжність отриманих довідок. В обох лабораторіях нам сказали, що ці довідки несправжні — тому подібні підробки можуть пройти лише поверхову перевірку. Однак, якщо контролер матиме можливість просканувати QR-код, фальшивість такої довідки буде дуже легко довести.

Після отримання довідок від шахраїв ми не стали оплачувати їхні послуги. Це їм дуже не сподобалося. Отримавши фальшиві документи, ми заблокували акаунти шахраїв у Інстаграмі та Телеграмі. Однак їм вдалося знайти наш акаунт у Телеграмі з іншої сторінки. Увечері того ж дня, коли ми замовили підроблені довідки, нам почав писати погрози чоловік, підписаний як Влад:

Цікаво те, що Влад не знав, з якого аеропорту ми начебто мали вилітати. Тому кому саме він міг передати інформацію, незрозуміло.

Підроблений факт вакцинації

Ще один доволі розповсюджений спосіб підробити сертифікат про вакцинацію проти COVID-19 — зробити це через електронну систему HELSI. Схема така: ви приходите на прийом до лікаря, він заносить дані про вакцинацію, номер та партію вакцини у систему, а саму вакцину умовно «виливає в раковину».

5 листопада у Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що на Дніпропетровщині лікаря вперше засудили за підробку COVID-сертифікатів. Медпрацівника/цю засудили до штрафу на суму 34 тисячі гривень та позбавили права діяльності за фахом на один рік. Це прецедент, адже викрити таку схему непросто: все відбувається у кабінеті лікаря, і проконтролювати, чи дійсно пацієнту вкололи вакцину, ніхто не може. 

Зі свого боку директор медичної електронної системи Helsi Євген Донець в коментарі Забороні каже, що йому не подобається термін «підробка COVID-сертифікату» у цьому контексті, адже підробляють тут сам факт вакцинації. Система не може відсканувати, чи є у пацієнта в організмі вакцина. 

«Ми до такого ще не дійшли. Але от у країнах, де ми вивчали досвід використання медичних систем, медицина починається з довіри. Тобто це фахові спеціалісти — там працюють ті, хто має рятувати вам життя. Тому йти від того, що треба одразу сприймати лікаря як того, кого треба обмежити від інформації, неправильно», — говорить Євген Донець. 

У системі HELSI вакцинація пацієнта фактично підтверджується електронним цифровим підписом. Цей підпис, за словами Євгена Донця, підтверджує усвідомлену юридичну дію. Тобто технічно неможливо, щоби людина, яка не працює в медустанові і не зареєстрована в системі як лікар, змогла підробити факт вакцинації. 

Такий лікар несе за свої дії не тільки моральну, але й юридичну відповідальність. Якщо хтось дізнається, що вакцинації насправді не було, буде неважко перевірити, хто вніс неправдиві дані в систему. 

Але буває й так, що лікарі просто помиляються під час внесення даних. Це стається, по-перше, через велику навантаженість медпрацівників, а по-друге — через те, що не всі з них розібралися, як працює система. 

Однак якщо лікар навмисно підробив факт вакцинації, розслідувати це доволі непросто. Євген Донець говорить, що до HELSI періодично звертаються правоохоронці, щоб їм пояснили, як технічно влаштований процес. Виявити порушення, маючи тільки систему HELSI, не вийде. Зазвичай розслідування починається з оголошень у соцмережах, де або самі лікарі, або посередники пропонують нелегальні послуги. Далі правоохоронці роблять «контрольну закупку», як зробили ми, і вже за ланцюжком виходять на те, що лікар вносить неправдиві дані в HELSI.

Відповідальність

Від початку 2021 року поліція відкрила понад 350 кримінальних справ за підроблення результатів ПЛР-тестів та COVID-сертифікатів. І результати медичного тесту, і довідка про вакцинацію — офіційні документи, а отже, їхня підробка підпадає під 358 статтю Кримінального Кодексу України. Що цікаво, за цією статтею можна засудити не тільки того, хто підробив документ, але й того, хто ним користується. Тобто теоретично, якщо вас спіймають із фальшивою довідкою, вас також можуть притягнути до відповідальності.

Нещодавно Міністерство охорони здоров’я ініціювало законопроєкт про посилення відповідальності за підробку та використання фальшивих сертифікатів та довідок про вакцинацію або негативних тестів на коронавірус. Якщо його ухвалять у Верховній Раді, за використання підроблених документів громадянам загрожуватиме штраф до 34 тисяч гривень, арешт на пів року або обмеження волі на два роки. 

Що стосується виробників таких довідок на продаж, то для них передбачений штраф до 170 тисяч гривень або позбавлення волі на три роки. Лікарям, які вносять неправдиві дані в медичні системи, присудять штраф до 68 тисяч гривень або позбавлення волі на два роки, а також заборонять практикувати медицину на строк до трьох років.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій