Катастрофа немов на долоні: як супутник Maxar документує воєнні злочини росіян

PAVLO BISHKO
Maxar Mariupol

Війна Росії проти України — найбільш візуально задокументований конфлікт у світі. Завдяки супутниковим знімкам кримінальні суди в Україні та Гаазі мають чимало фотодоказів причетності росіян до катувань та руйнування цивільних об’єктів — і навіть точний час їх здійснення. В цій підбірці ми зібрали зроблені компанією Maxar супутникові фотографії того, як армія РФ перетворює наші міста на випалені пустелі. 


Російський військовий конвой довжиною кілька десятків кілометрів у Київській області, тіла на вулиці в Бучі, знищений Маріупольський драмтеатр з написом «ДІТИ» поряд, братські могили під Маріуполем, кратер від бомби діаметром 40 метрів у селі Довгеньке. Це наслідки військових дій армії РФ на території України, які світ побачив завдяки супутниковим знімкам американської компанії Maxar.

Сьогодні компанія, що будує космічні кораблі та робототехніку для дослідження космосу, документує війну в Україні. Чотири її супутники розташовані на навколоземній орбіті на висоті від 500 до 770 кілометрів. Рухаючись зі швидкістю 16 тисяч кілометрів на годину, вони огинають земну кулю за 94 хвилини. Супутники постійно сканують поверхню Землі, покриваючи пас шириною в 12 кілометрів. 

Технології компанії сприяють розвитку усвідомлення глобальною спільнотою воєнних злочинів РФ в Україні. Російська пропаганда вже не може переконати суттєву більшість в тому, що «їх там не було», адже знімки доводять, коли саме та де війська РФ катували цивільних або бомбардували міську інфраструктуру.

Заборона зібрала серію супутникових фотографій, які показують масштаб і контекст руйнувань, скоєних російською армією в Україні від початку повномасштабного вторгнення. 

Супутникові знімки від 6 червня 2022 року:

  • артилерійські вибухи вздовж річки Сіверський Донець і Богородичного;
  • поля, усіяні сотнями артилерійських воронок;
  • Воронка від бомби діаметром 40 м у Довгенькому.

Руйнування будівель у Рубіжному: до (29 березня 2022) і після (6 червня 2022).

Зруйновані важкою артилерією будівлі та російський бронетанковий підрозділ, що розгорнувся вздовж дороги в Попасній, 26–27 травня 2022 року.

Супутникові зображення острова Зміїний від 30 червня 2022 року. На знімках можна побачити дим від палаючих транспортних засобів та споруд у кількох місцях у північній частині острова.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору