Альона Вишницька
Іван Чернічкін
У 2020 році людство переживає одну з найсмертоносніших пандемій в своїй історії. Офіційно розпочавшись у грудні 2019-го, вірус SARS-CoV-2 забрав понад 500 тисяч життів і більш ніж 6 мільйонів людей хворіють на нього просто зараз.
На думку різних організацій зі сфери охорони здоров'я, реальні цифри можуть перевищувати офіційні в кілька разів.
Після кількох стадій послаблення карантину, Заборона хоче нагадати, як все починалося.
Україна переживає пандемію, як і весь інший світ. Завдяки ранньому реагуванню та введенню жорсткого карантину країні вдалося не повторити сумну долю Італії або сусідньої Росії.
Це Монастириський район на Тернопільщині. Тут 27,6 тисяч мешканців. І саме тут був зафіксований перший найбільший спалах COVID-19 в Україні.
3 березня в Монастириськах ховали священника — попрощатися з ним приїхало духовенство з області, щонайменше 15 отців.
В Україні вже було відомо про перший випадок COVID-19 — захворів чоловік на Буковині.
“Про вірус уже тоді говорили, але в нас люди не боялися. Всі стояли разом, молилися. Не було ні рукавичок, ні маски, ніхто не дотримувався дистанції. Не було таких розпоряджень”
Отець Роман вів прощальну церемонію в Монастириськах.
Загалом у похороні взяли участь близько 200 людей.
За кілька тижнів коронавірус виявили в сусідньому Заліщицькому районі в священника, який був присутній на похороні. Невдовзі він помер.
Щонайменше 20 з присутніх на похороні людей захворіли на коронавірус.
10 березня в монастириській лікарні на пневмонію захворіла медсестра Галина. Оскільки в жінки діагностували грип А, колеги-медики продовжували з нею контактувати.
Лише за півтора тижня, після появи у районі першого офіційного хворого на COVID-19, Галині зробили тест на коронавірус. Він дав позитивний результат.
Згодом у 8 медиків, які контактували з хворою медсестрою, підтвердився коронавірус. Засобів захисту вони не мали.
Завідувач місцевої амбулаторії Андрій Мушинець також захворів на COVID-19.
"Коли в нас уже виявили першого хворого, не було де купити навіть захисні костюми. Ми за кілька днів лише змогли знайти хірургічні халати, респіратори та окуляри", – каже лікар.
Тоді амбулаторія перейшла на дистанційну роботу – лікарі консультували пацієнтів телефоном.
Рятувальники служби з надзвичайних ситуацій обробляють розчином хлору двір у селі Нова Гута неподалік Монастириськ. 9 квітня на коронавірус захворів електрик, який живе з родиною у цьому будинку.
Попри карантин, електрик працював, хоча засобів захисту на роботі йому не давали.
Сім'я хворого електрика вважає, що вірус у Нову Гуту привезли заробітчани, які повернулися з Польщі й Італії через карантин.
“Треба було на кордоні працювати і відправляти людей на обсервацію. В нас би цей вірус так просто не з’явився, його завезли. Якби всі пішли на обсервацію, а не додому, то і проблеми б такої не було”.
Лікар амбулаторії Андрій Мушинець переконаний, що обсервація прибулих з-за кордону могла вберегти Монастириський район від пандемії.
Нові хворі з'являлися в районі щодня.
Складно визначити, чи справді все почалося з похорону, але місцева влада погоджується, що він сприяв швидкому поширенню вірусу.
"Я якось спитав у місцевої жінки, чого вона пішла на похорон, вона ж не родичка того померлого отця. Жінка відповіла, що ще не бачила, як священника ховають", – каже заступник голови Монастириського району Павло Дронь.
Після спалаху в Монастириськах швидко зрозуміли, що таке карантин.
Із 22 травня Україна перейшла на адаптивний карантин, роблячи ставку на свідомість громадян у його дотриманні.
Проте вже в другій половині червня країна побила кілька власних антирекордів у кількості підтверджених випадків COVID-19 на добу.