Читаєте зараз
Яскравий метеорний потік накриє Землю 12-13 серпня: як побачити в Україні

Яскравий метеорний потік накриє Землю 12-13 серпня: як побачити в Україні

Анастасія Бодюл
  • Метеорний дощ Персеїди проходить щорічно з середини липня до кінця серпня.
  • Так званий зорепад викликаний кометою Swift-Tuttle. Наступного разу вона залишить свій слід лише у 2125 році. 
  • Потік падаючих космічних об’єктів спостерігатиметься лише у північній півкулі Землі. 

У пік ‘зоряного’ дощу, що припадає на 12-13 серпня, близько 100 метеорів на годину пролітатимуть повз нашу планету. У 2023 році будуть ідеальні умови, щоб сповна насолодитися дивовижною астрономічною подією: Місяць не затьмарюватиме яскравість метеорного дощу.

Заборона розповідає про видовищне космічне явище.


Зорепад Персеїди 2023: коли краще спостерігати

Щорічно з середини липня у північній півкулі можна побачити метеорний дощ Персеїди. Це одне з найкрасивіших космічних явищ, помітних неозброєним оком: найкраще за ним спостерігати в день піка. У 2023 році розпал потоку припадає на ночі 12-13 серпня, пише NewScientist.

Умови для спостереження метеорного дощу будуть дуже сприятливі: Місяць, що затьмарює явище, освітлюватиметься лише на 10%. На зорепад краще дивитися в місці подалі від великих міст, де мало штучного освітлення. Його буде дуже добре видно в Україні з 23:00 і до 5:30.

Точка, звідки розпочинається метеорний потік Персеїди. Ілюстрація: Phys.org

Аби побачити зорепад Персеїд, не треба користуватися біноклем чи телескопом: очі зможуть охопити значно більшу площу неба. Кількість падаючих метеорів Персеїд становитиме близько 100 на годину, і всі вони будуть розпорошені смугами по небу. Точка, з якої ніби вилітатиме потік, знаходиться у сузір’ї Персея.

Метеорний дощ: як формується

Метеорний дощ через його вигляд часто ще називають зорепадом. Але це природне явище не має нічого спільного з зірками: спалахи, які видно на нічному небі — це згораючі метеори. Вони летять у потоці різними, практично паралельними шляхами, але з Землі здається, що це зорі, які вилітають з сузір’я та падають.

Після проходження комет в космосі на довгий час залишаються величезні хмари їхніх уламків. Земля постійно стикається з ними, рухаючись по орбіті навколо Сонця. Метеори або крихітні частинки пилу або каміння потрапляють в атмосферу планети з такою високою швидкістю, що одразу згорають, спричиняючи потужні вибухи світла.

Як орбіта комети Swift-Tuttle перетинає земну. Ілюстрація: Space.com

Метеорний потік Персеїди викликаний кометою Swift-Tuttle, яка востаннє пройшла по земній орбіті у 1992 році. Ця хмара пилу з часом зникає і з кожним роком метеоритний дощ ставатиме менш помітним. Наступного разу комета залишить свій слід лише у 2125 році.

Раніше Заборона розповідала про відкриття надмасивних ранніх галактик. Це дослідження може зруйнувати більшість відомих теорій космології.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій