'
Читаєте зараз
Єлизавету II намагалися вбити: ФБР розкрило подробиці замаху у Сан-Франциско

Єлизавету II намагалися вбити: ФБР розкрило подробиці замаху у Сан-Франциско

Іван Скорина
Померла Єлизавета ІІ. Ось її фотобіографія
  • Королева зіштовхнулася з потенційною загрозою смерті під час візиту до США в 1983 році. 
  • Багато інших її поїздок до Америки супроводжувалися напругою через конфлікт з Північною Ірландією, що тривав з 1960-х аж до 1998 року. 
  • До інциденту в Штатах на королеву скоїв замах 17-річний хлопець, який вірив в те, що має знищити всю королівську родину. 

Федеральному бюро розслідувань часто доводилося вживати додаткових заходів безпеки під час перебування Єлизавети II у США. Повідомлення з погрозою вбивства у 1983 році надійшло від мешканця Північної Ірландії, який хотів помститися голові Сполученого королівства за вбиту доньку. 

Заборона розповідає про подробиці розсекреченого документа. 


Спроба вбити королеву Британії: спецоперація FBI

У травні 2023 року ФБР оприлюднило документи, що стосуються подорожей покійної королеви до США 40 років тому. З них стало відомо про погрози життю монархині від Ірландської республіканської армії (ІРА), пише BBC.

Про замах повідомив поліцейський з Сан-Франциско, який часто відвідував місцевий ірландський паб. Йому подзвонив чоловік з бару, що хотів помститися за свою доньку, яка померла в Північній Ірландії від гумової кулі. Дзвінок стався приблизно за місяць до візиту королеви та її чоловіка принца Філіпа до Каліфорнії. 

«Він збирався заподіяти шкоди Єлизаветі. Скинути якийсь предмет з мосту Золота Брама, коли б під ним пропливала королівська яхта ‘Британія’, чи вбити королеву під час візиту в національний парк Йосеміті», — йдеться в документі. Секретна служба планувала закрити прохід по Golden Gate Bridge. Яких заходів вжили в Йосеміті, невідомо, але візит відбувся. Жодних даних про арешти ФБР не оприлюднило.

Читати більше новин в Telegram
Королева Єлизавета II з Рональдом Рейганом на банкеті та у парку Йосеміті у Сан-Франциско 1983 року. Джерело: BBC

Подорожі королеви до США постійно супроводжувалися подібною напругою, адже розгорталися на тлі конфлікту у Північній Ірландії, відомого як The Troubles. Він тривав з кінця 1960-х до 1998 року. У 1979 році бійці ІРА бомбардували узбережжя графства Слайго в Республіці Ірландія, що призвело до смерті троюрідного брата Єлизавети Другої — лорда Маунтбеттена. 

Замах на голову британської монархії в Новій Зеландії: таємні документи

З інших розсекречених даних стало відомо про спробу вбити Єлизавету ІІ під час візиту в новозеландське місто Дандид у 1981 році. Тоді в неї вистрілили з гвинтівки.  

17-річний Крістофер Льюїс натис на гачок, але влучив у неонову вивіску. «Льюїс справді хотів вбити королеву, але йому не вдалося знайти відповідне місце, щоб добре прицілитись. До того ж його гвинтівка була недостатньо потужною», — сказано у доповідь новозеландської розвідки за 1997 рік.

Молодому чоловікові не висунули звинувачення в замаху на вбивство, а лише в незаконному володінні вогнепальною зброєю. Відомо, що злочинець мав психічний розлад і вірив у необхідність вбивства всієї королівської родини. Він стверджував, що є членом крайньоправого угрупування під назвою «Національна імперська партизанська армія», до якої, за даними поліції Нової Зеландії, входило три людини.

Раніше Заборона розповідала про церемонію коронації наступника Єлизавети II, її старшого сина Чарльза III.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій