Читаєте зараз
Їй майже 2000 років: Ізраїль повернув одну з найцінніших своїх реліквій

Їй майже 2000 років: Ізраїль повернув одну з найцінніших своїх реліквій

Ilona Kivva
Автор:
  • У 69 році нашої ери було викарбувано всього чотири монети, які ознаменували початок повстання євреїв проти римлян.
  • Одна зі стародавніх цінностей збереглася до наших днів, але була викрадена у 2002 році.
  • Монету незаконно перепродавали з Ізраїлю в інші країни, поки вона не опинилася в США.

Ізраїль після 20 років пошуків повернув стародавню реліквію. Це срібна монета часів першого єврейського повстання — початку визвольної боротьби ізраїльтян проти римського гніту. Старожитність пройшла через чорні ринки та аукціони у кількох країнах і зрештою потрапила до США, де її конфіскували правоохоронці.

Заборона розповідає про пошуки унікальної старожитності.


США передали Ізраїлю монету часів єврейського повстання

У Нью-Йорку офіційні особи США передали представникам Ізраїлю стародавню монету, яка була викрадена з країни ще у 2002 році, пише BBC. Це срібна копійка в чверть шекеля з тисненням єврейських мотивів датована 69 роком нашої ери. Вважається, що їх було викарбувано всього чотири. 

Урочиста передача монети часів єврейського повстання Ізраїлю, 12 вересня, Нью-Йорк, США. Фото: Israel Antiquities Authority

«Виготовлення монет фактично ознаменувало проголошення євреями незалежності від гніту Римської імперії і стало початком великого повстання, яке завершилося знищенням римлянами Єрусалиму та другого єврейського храму в 70 році нашої ери. Було вбито, за різними підрахунками, від сотень тисяч до понад мільйона євреїв», — пояснили в Ізраїльському управлінні старожитностями.

Історична реліквія роками зберігалася у скарбниці в долині Елла, що на південь від Єрусалиму. Після її викрадення Ізраїль два десятиліття займався пошуками. У результаті було з’ясовано, що монета пройшла через незаконні ринки старожитностей в Ізраїлі, Йорданії та Великій Британії. Зрештою у 2017 році її експортували до США для продажу на аукціоні в Денвері, штат Колорадо. Саме там монету конфіскувала американська Служба внутрішньої безпеки та взяла адміністративну опіку над нею. Відтоді знадобилося близько п’яти років, щоб владнати всі бюрократичні процедури та провести перевірки автентичності перед поверненням реліквії країні-власниці.

Читати більше новин в Telegram
Монета часів єврейського повстання вартістю у $1 мільйон. Фото: Israel Antiquities Authority

Раніше Заборона розповідала про знахідку українських археологів у Черкасах. Там відкопали старовинний металевий перстень з незвичним тисненням. Вчені припустили, що він міг належати судді або юристу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій