Читаєте зараз
Здається, я втомився мастурбувати. Нічого соромитися, це одна з форм залежностей. Розповідаємо про причини та як із цим впоратися

Здається, я втомився мастурбувати. Нічого соромитися, це одна з форм залежностей. Розповідаємо про причини та як із цим впоратися

Polina Vernyhor
Что такое зависимость от мастурбации и как с ней справиться

Як показують масштабні дослідження, 78% дорослих людей регулярно мастурбують. Регулярність — поняття відносне і для кожного означає різне: хтось робить це раз на місяць, а хтось не втримається і дня. Стигматизація цієї теми в суспільстві змушує багатьох з нас замовчувати її, а це, своєю чергою, іноді призводить до проблем. Заборона розібралася, що таке залежність від мастурбації, як її виявити, чому вона з’являється та як із цим впоратися.


Що таке залежність від мастурбації?

Мастурбувати — нормально і навіть корисно для здоров’я: і якщо у вас немає постійних стосунків, і якщо вони є. Але іноді схильність до мастурбації може стати надмірною та нав’язливою. Така поведінка зумовлює залежність від мастурбації.

Звісно, така залежність безпечніша, ніж від їжі, алкоголю, цигарок чи наркотиків. Але й залежність від мастурбації може негативно впливати на повсякдення людини і серйозно їй заважати. 

Залежність від мастурбації не є діагностованим психічним розладом. Іноді вона може бути симптомом інших захворювань та станів. Немає точних критеріїв, за якими можна остаточно сказати, чи є це проблемою для вас — вирішуєте тільки ви. Однак психотерапевт або сексолог можуть поставити вам певні запитання, щоб визначитися, чи потрібна вам терапія.

Якщо я мастурбую щодня — у мене залежність?

Ні, зовсім не факт. Регулярна мастурбація не обов’язково означає, що у вас є проблема. Слід бити на сполох, якщо:

  • Мастурбація забирає багато часу;
  • Ваше особисте життя страждає від мастурбації;
  • Коли між звичайними вашими заняттями та мастурбацією вибираєте друге (наприклад, не піти на вечірку, а залишитися вдома з певною метою);
  • Ви мастурбуєте в громадських місцях або там, де б не хотіли за інших умов (наприклад, у громадській вбиральні або в туалеті в гостях);
  • Ви мастурбуєте, коли не збуджені, і робите це просто через якусь тягу;
  • Ви завжди мастурбуєте, щоб упоратися з негативними емоціями;
  • Ви відчуваєте провину чи жаль після або під час мастурбації;
  • Ви часто думаєте про мастурбацію.

Чому з’являється ця залежність?

Причин може бути безліч: від біологічної схильності до ретравматизації насильства в минулому. Ось деякі найпоширеніші, серед яких ви можете знайти і щось, пов’язане з вами.

Часто мастурбацію використовують люди з депресивною та/або тривожною симптоматикою. Річ у тім, що, коли ми отримуємо оргазм, у нашому організмі виділяється цілий «коктейль» з гормонів: адреналін, дофамін, окситоцин та пролактин. Така суміш приносить нам задоволення та ейфорію, що допомагає впоратися з негативними почуттями. Однак це триває недовго, тому для повторення ефекту людині треба мастурбувати ще і ще. У такому випадку ви ризикуєте стати залежними.

Так само мастурбація діє на людей, які намагаються впоратися з якоюсь важливою втратою або тяжкою моральною травмою. Короткочасне відчуття ейфорії допомагає легше пережити травматичний досвід та здобути якісь позитивні емоції. Натомість якщо цим зловживати, виникне залежність.

Також цілком ймовірно, що ви біологічно схильні до такої залежності. Дослідження показують, що у людей зі схильністю до компульсивної сексуальної поведінки певні зв’язки між деякими структурами мозку тісніші. Така картина схожа на зв’язки у мозку в тих людей, які схильні до залежності від наркотиків.

Іноді проблема може бути наслідком неврологічних змін. Дисбаланс хімічних речовин мозку та певні неврологічні захворювання, наприклад хвороба Паркінсона, можуть спричиняти надмірний сексуальний потяг та компульсивну поведінку.

Залежність від мастурбації небезпечна?

Не те щоб небезпечна, але може бути шкідливою. По-перше, з часом у вас може знижуватися сексуальний потяг до живих людей. Нібито і відчуття не ті, і взагалі навіщо напружуватися, будувати стосунки, якщо можна просто прийти додому й отримати оргазм під ковдрою?

Також цілком ймовірно, що у людини, яка мастурбує зачасто, знижується самооцінка. Водночас таке захоплення може впливати й на інші галузі життя — наприклад, роботу або стосунки.

Що робити, якщо мені це заважає?

Якщо не можете впоратися самостійно, слід звернутися по допомогу до психотерапевта або сексолога. Найпростіше, чим можна розв’язати проблему, — розмовна терапія. Вона допоможе точніше виявити причину залежності та працюватиме напряму з нею. На подолання залежності може піти кілька місяців, навіть якщо вам здається, що основна проблема проста і зрозуміла. 

Наприклад, якщо залежність виникла внаслідок якоїсь травми, терапевт запропонує пропрацювати цю травму і знайти кращі інструменти, щоб впоратися з болем. Так само це спрацює, якщо мастурбацією ви долаєте стрес у житті. 

Ліків проти мастурбації не існує. Але якщо у вас діагностували інший психологічний або поведінковий розлад, наприклад депресію або обсесивно-компульсивний розлад, ліки допоможуть зменшити потяг та впоратися з компульсивною поведінкою. До речі, одна з найрозповсюдженіших побічних дій антидепресантів — зниження сексуального потягу.

Я соромлюся йти з цим до лікаря. Що робити?

Сором — даремне і доволі руйнівне відчуття. Але цілком зрозуміло, чому деякі люди бояться говорити про секс не те що зі сторонньою людиною, але й зі своїм партнером. Адже в суспільстві теми сексуального життя — здебільшого табу. Це пов’язано і з релігійними переконаннями, і просто з уявленнями про мораль.

Однак і в цьому випадку ви можете допомогти собі хоча б трохи. Наприклад, змінити роботу або знайти хобі. Нові види діяльності перемкнуть вашу увагу на інші справи, які приноситимуть задоволення. Дуже класно зі стресом та негативними емоціями допомагає впоратися спорт. Зокрема, йога та біг не тільки стимулюють вироблення гормону радості дофаміну, але й добряче розслабляють. 

Також спробуйте знайти групу підтримки зі схожою на вашу проблемою. Вам навіть необов’язково розповідати про свій досвід, можете просто послухати, як інші долають залежності. Якщо взагалі не вдається себе перебороти й «відкрити обличчя», йдіть на тематичні форуми. На тому ж Reddit є чимало тредів на тему сексуальних залежностей. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій