СТОРІЗ

Фото: Ian MacNicol / Getty Images

Катерина Сергацкова
Іван Чернічкін

З вулиці на Олімпіаду.

Як міська культура стала частиною олімпійського руху

13 Серпня 2021
Фото: DAVID GANNON / AFP via Getty Images

Олімпійські ігри 2020 року в Токіо стали найбільш небажаними в сучасній історії: у Японії за їхнє скасування або повторне перенесення виступало понад 80% громадян, а ще у 28 країнах, де було проведено опитування, проти Ігор висловилися 57%. Це рекордно низький інтерес до Олімпіади з моменту відродження олімпійського руху. Багато експертів зазначають: причина в тому, що Ігри потребують кардинального оновлення.

Відривок з фільму «Поліцейська академія 4»

У 2016 році Міжнародний олімпійський комітет заявив про підтримку п'яти нових видів спорту: бейсболу, серфінгу, карате, спортивного скелелазіння і скейтбордингу. Всі вони були представлені в Токіо.

Відео: API TV / Youtube

У 2018-му на літніх юнацьких Іграх у Буенос-Айресі вперше був доданий брейкінг — чемпіоном став росіянин Сергій Чернишов (Бамблбі). А незабаром МОК включив в олімпійську програму літніх Ігор у Парижі-2024 брейкінг та інші молоді види спорту — кайтсерфінг, скейтбординг і спортивне скелелазіння. Тоді президент МОК Томас Бах сказав, що це зробить Олімпійські ігри «більш гендерно-збалансованими, більш молодими й більш урбаністичними».

В Україні вулична культура розвивається з 90-х років. Вона зародилася в спальних районах і гетто найбільших міст слідом за падінням залізної завіси й активним ростом вуличної культури у США. Заборона розповідала про це детально тут.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ
ЧИТАТИ БІЛЬШЕ
Фото: Олександр Ратушняк / Заборона

Один із засновників організації Street Culture Єгор Матюхін розповідає, що бум розвитку брейкінгу та стрітболу припав на початок нульових завдяки таким фестивалям, як «Снікерс Урбанія» — і тривав до кризи 2008 року. Останні кілька років вулична культура знову переживає підйом — у тому числі й завдяки тому, що окремі види спорту включили в програму Олімпійських ігор.

Фото: Олександр Ратушняк / Заборона

Єгор Матюхін донедавна займався брейкінгом, а останнім часом тренує юних бі-боїв і розвиває Street Culture. У 2019-му він створив департамент брейкінгу при українській Федерації танцювального спорту, щоби просувати участь українців в Олімпійських іграх у Парижі.

«Ми не називаємо [брейкінг в Олімпійських іграх] спортом, тому що брейкінг — це про ком’юніті, культуру і свободу, — каже Єгор Матюхін. — Ми називаємо це олімпійським брейкінгом».

Виіео: KruchinaFILM / Youtube

Аналогічно розвивався в Україні і скейтбординг. Попри те, що роликові дошки почали активно випускати в Радянському союзі ще на початку 1980-х, великої популярності у цього виду спорту не було до 2010-х років.

Фото: Кирило Хайлов

Наприкінці дев’яностих у Києві на скейтах каталося від сили чотири людини. Дошки перекупали в заїжджих туристів або ж робили самостійно.

«У Харкові, до речі, робили дошки. Льоха «Секонд» робив дошки — причому іноді непогані, а іноді жахливі. Але ми каталися на них», — згадує Вадим Юзба, який катає в Києві з 1998 року.

«У нас був найкращий спот у світі! З 1998-го я вже багато де побував, багато де покатався — від В’єтнаму до Каліфорнії. Але кращого споту, ніж у Києві — Майдан Незалежності старий — немає. Спочивай у мирі!»

А найкращим місцем для катання для нього назавжди залишиться «старий Майдан».

Відео: allWorldrunner / Youtube

Фото: Кирило Хайлов
Фото: Вадим Юзба

З появою скейт-парків і спеціалізованих місць для катання все менше скейтерів катаються на вулицях. Зараз «стріт» катають в основному старі, а молодь більше захоплена спортивною, а отже, прибутковішою, складовою скейтбордингу.

Цими вихідними у Києві пройдуть змагання зі скейтбордингу і BMX — DOUBLE TRIPLE SUMMER FESTIVAL 2021. У національному відборі візьмуть участь понад 50 українських скейтбордистів і близько 40 BMX'ерів. Загальний призовий фонд складає понад €14000.

До 2021 року команда Street Culture побудувала 4 урбан-парки в Харкові, урбан-центр у Лисичанську й урбан-парк у Києві на ВДНГ (відкриється 24 серпня). Це інфраструктурні проєкти, які включають різні об’єкти: майданчики для вуличних видів спорту й культури, урбан-школу, урбан-двір, урбан-кемп і урбан-центр.

Відео: SHULGA PROMO / Youtube
Видео: SHULGA PROMO / Youtube

На платформі Street Culture займаються брейком, панна-футболом, футбольним фрістайлом, стрітболом, болдерингом, паркуром, скейтбордингом. У кожному такому парку є спортмайданчик, адаптований для дітей з інвалідністю.

Відео: TOP BREAK / Youtube

Зараз команда Street Culture працює над ідеєю створення олімпійського брейкінг-центру, де всі охочі зможуть навчитися брейкінгу, щоб у 2024 році представити Україну на Олімпійських іграх.

Фото: Вадим Юзба

Втім, Вадим Юзба шкодує, що зі скейтбордингу пропала «панкуха», а олімпійські функціонери й організатори великих змагань ніколи не стояли на дошці.

Слідкуйте разом із нами за формуванням олімпійської збірної з вуличних видів спорту і ставайте патронами Заборони ❤️

СТАТИ ПАТРОНОМ
СТАТИ ПАТРОНОМ