Військові дії на території України абсолютно точно зашкодять і сусіднім країнам, наголошує експертка. Забруднення атмосфери і особливо вод проявляться не тільки в межах України, тому що всі водні ресурси — це об'єкти, що рухаються, а значить, забруднена вода з річок і озер рано чи пізно потрапить у море.
«Вже зараз експерти фіксують забруднення моря та морських екосистем. Зокрема, вчені говорять про негативні наслідки розливу нафтопродуктів, які можуть впливати не лише на узбережжя України, а й на сусідні країни. Якщо говорити про Чорне море, вже є дані про
викид дельфінів із води біля Туреччини, Болгарії, Румунії. Серед іншого, ситуацію пов'язують із постійним пересуванням російських кораблів в акваторії Чорного моря та використанням гідролокаторів, що впливає на морських ссавців. Міни та підводні вибухи теж можуть
загрожувати дельфінам, — каже Садогурська. — Як ми бачимо, той факт, що війна відбувається на території України, має значний вплив і на сусідні країни. І навіть не у довгостроковій перспективі, а вже сьогодні».
Даг Вейр, директор з досліджень та політики у британській Обсерваторії конфліктів та навколишнього середовища (CEOBS), пояснює, що місце, де точиться війна, та її тривалість мають свої особливості та наслідки для екології. Якщо теракти й інші такі інциденти завдають прямої шкоди навколишньому середовищу, то тривалі війни призводять також до соціальних змін.
У розмові із Забороною Вейр звертає увагу на те, що світ сьогодні став свідком політики, яка може негативно вплинути на довкілля Європи. Як приклад він наводить продовольчу кризу, спричинену російським вторгненням в Україну [про неї йтиметься далі], яка відвертає увагу від політики, спрямованої на покращення біорізноманіття. Водночас світові уряди сьогодні знову звертають увагу на екологічні наслідки воєн. Важливо це ще й у контексті завершення роботи над новими нормами міжнародного права ООН із захисту довкілля у зв'язку зі збройними конфліктами. На думку експерта, це єдиний позитивний момент у ситуації, що склалася.