13 жіночих голосів про сприйняття себе та стосунки з власним тілом у колективному проєкті Вікторії Лихольот «Жіноче тіло»

у «Рівні цензури»

У рубриці «Рівень цензури нульовий» Заборона публікує роботи одного фотографа, художника або колективу. В них показано історії, що не суголосні з масовою культурою або наражаються на цензуру в ЗМІ та соціальних мережах. У цьому випуску — колективна історія «Моє тіло» художниці Вікторії Лихольот про відносини жінок із власним тілом.

На початку 2024 року авторка зібрала бентежні історії українських художниць, які через фотографію та ілюстрації досліджують відносини з власним тілом і сприйняття себе як жінки. Через автопортрети художниці показують своє тіло так, як вони себе відчувають і як самі цього хочуть.


Жіноче тіло змінюється все життя: вагітність, пологи, операції, гормональні збої, менопауза. До того ще й великі суспільні очікування від жіночої зовнішності складають картину незадоволення собою. Через це відносини з тілом потрібно знову і знову переглядати, а до нового тіла доводиться звикати.

Розповідати про себе може бути важко і соромно: через особисте уявлення про хороший текст, до якого часто хочеться наблизитись; через ірраціональне відчуття, коли пишеш про себе. Тож жінкам часто потрібне суспільне схвалення, бо сильно відрізнятися від інших у підсумку може бути боляче.

Оголена жіноча натура має велике значення для історії мистецтва, а сучасні люди зростають у світі візуальних образів, де жіноче тіло теж займає важливе місце. Тут неможливо повністю відірватися від шаблонів зображення жіночого ню, авторами більшості з яких є чоловіки. За майже кожною фотографією жінки, створеною чоловіком, стоїть його ж фантазія, що породжує чоловічий конструкт жінки. 

Цей проєкт — мій перший крок у довгостроковій колективній історії про жіноче тіло. Я б хотіла, щоб це була інтерактивна платформа, яка поповнювалася б бентежними історіями жінок. Інші жінки могли б долучитися до діалогу або просто прочитати чужу історію і відчути себе не самотніми.

Взагалі мені хотілося б дати камеру всім жінкам світу та попросити їх сфотографувати себе так, як їм цього хочеться.

Вікторія Лихольот

Тетяна Мицик

27 років, фотографка

Тато — перший чоловік, з яким стикається маленька дівчинка. Саме від тата багато в чому залежить, чи буде його донька принцесою і впевненою у собі, чи їй не вистачатиме цієї впевненості; виросте вона щасливою і реалізованою жінкою чи навпаки.

Все своє свідоме доросле життя я намагаюсь боротися з наслідками того, що тато мене покинув. Як це позначається на дівчинці, а потім на дорослій жінці? Все просто. Це впливає на її впевненість, характер, здоров’я, майбутні стосунки — та взагалі на відчуття себе у цьому світі.

Але найбільше на тебе впливає образа. Таке ніби просте, але дуже сильне слово. Ця образа, ніби нитка, прошиває все твоє життя.

Так сталось і зі мною. Вона дуже довго не давала мені спокійно жити, були проблеми з жіночим здоровʼям. Я не приймала своє тіло: весь час здавалося, що я недостатньо жіночна, недостатньо приваблива.

Відпустити образу було дуже важко. Це величезна і довга робота над собою. Але в мене вийшло. Я змогла пробачити всі образи і полюбити себе. В мене налагодилось здоровʼя. Я приймаю своє тіло, мені неважко сфотографуватись оголеною. Я бачу у собі красу.

Вікторія Тудоран

43 роки, художниця

У дитинстві я мріяла бути як тато або краще. Тато був капітаном середніх судів у портових водах, а я хотіла бути капітаном далекого плавання. Можливо, завдяки таким мріям я не дуже турбувалася підлітковими змінами свого тіла. Хоча хотілося, щоби не тільки його нижня частина наздогнала Джей Ло, а й верхня теж була помітна без пушапа.

Моя бабуся могла похизуватися восьмим розміром, а мене дивувало: чому мої груди не ростуть? Тоді мій тато безапеляційно заявив: «Маленькі груди — це добре. Не обвиснуть». Я подумала, що тато каже діло, і заспокоїлася.

Після закінчення кораблебудівного університету замість капітана я стала програмістом. Єдине, що мене турбувало, — необхідність купляти одяг. Бо різниця між верхом і низом у мене завжди була в цілий розмір. Тож якщо купальник, то лише роздільний.

Пам’ятаю, як в 1990-х на ринку продавчиня вибігла на середину проходу між торговельними рядами разом зі шторкою й усім закричала про мене: «Галя, йди подивися! В неї грудей взагалі немає!» Ще я чула: «А що ви хотіли зі своєю дупою?»

Останні 9 років я живу у Польщі, де за одягом ходжу у великі мультибрендові магазини або замовляю онлайн. Проте і тут мене спіткала несподіванка. Після виступу перед міжнародним товариством у чорних класичних штанах і кофті я отримала такий коментар: «Не можна демонструвати свою жіночність. Це неприйнятно».

Спочатку я подумала, що це думка однієї людини, в якої був поганий день. Згодом почала звертати увагу на впливових жінок у Європі. Виявилось, що здебільшого вони одягають лише строгі ділові костюми, носять короткі стрижки і все життя живуть з одним чоловіком. На відміну від впливових чоловіків-політиків, які можуть собі дозволити і розлучатися скільки завгодно, і гостей в піжамі зустрічати, і голим торсом похизуватися. Серія моїх картин Woman Nude In The Moonlight постала з пошуків відповіді на питання, чи можна показати оголене жіноче тіло так, щоби зберегти повагу до особистості.

Ольга Лобазова

28 років, художниця

Нарешті я доходжу до терапевта, і мій запит простий: я не жіночна. Понад 10 років постійних гормональних проблем, які супроводжувались висипаннями на обличчі, нерегулярним менструальним циклом і цькуванням себе самої за те, що я не жінка. Вагомим тягарем є ще генетична травма і віра в те, що безпечно мені в житті буде, лише якщо я буду розумною і всього досягну сама.

І ось маємо жінку зі зростом 178 см, вагою 60 кг і виразними рисами обличчя, яка комплексує: занадто висока, зуби занадто рідкі, пальці на ногах дивно закручені, шкіра неідеальна, губи тонкі, ніс великий, та і взагалі жінкою бути не вміє. Ще й вульва некрасива — вона сама це бачить, плюс не раз чула пропозиції від гінекологів «зробити красиво».

Знадобилося зовсім мало сесій психотерапії, щоб докопатись до суті й почути оці всі «що люди скажуть?» у своїй голові. Почути й зрозуміти, що ця демонізація себе є абсолютно навмисною. Адже це соромно — бути впевненою в собі, красивою жінкою. І стає так смішно, і згадуєш всіх своїх подруг і всі ті вечори, коли ми змагалися у нікчемності.

На жаль, ці настанови сидять дуже глибоко. Треба десятиріччя, аби позбутися їх повністю. Але я рада знайти шлях. Нескінченно прикро усвідомлювати втрачені роки насолоди своєю молодою вродою.

Тепер я з великим розумінням дивлюся у дзеркало на втомлену, недоглянуту маму маленької дитини, яка займається побутом і працює. Але також я зі щирою насолодою дивлюся на витончену молоду жінку, яка посміхається мені в дзеркалі. Вона носить червону помаду, високі підбори, розпатлане сексуальне волосся. Без сорому і засудження фотографую себе оголеною, не втягую живіт, адже він, такий мʼякий і кругленький, наче підкреслює в мені жінку. Не розглядаю свої ноги під яскравим світлом, щоб, не дай боже, не пропустити жодної волосинки.

Важливим усвідомленням стало те, що в житті немає людей, які засуджують і соромлять тебе. Це робиш ти сама.

Віка Тереховська

27 років, фотографка

Я чула різні коментарі про своє тіло, яке було для мене звичайним і нічим не примітним, з десяти років. Казали, що я «доска», чи що у мене «соковиті» стегна та ноги. Тож я не могла зрозуміти, чи я худа, чи ні.

На 12-й день народження я попросила електронні ваги. Відтоді щодня і протягом років зважувалась по три рази на день.

У віці 14 років при абсолютно нормальній вазі я вважала себе товстою. Вирішила худнути. Подруга блювала після їди, я спробувала робити те саме. Дуже швидко перестала, бо важко фізіологічно.

Від іншої подруги дізналась про лайфхак з діуретиками й лаксативами. Міксувала з голодуванням. Я могла тиждень їсти лише яблука і кефір. Так голодування стало моїм улюбленим методом схуднення — аж до 22 років.

У 20 років я почала займатися в залі на голодний шлунок. Ще практикувала біг влітку при 30 градусах. Фізично я ніколи не була витривала, часто хворіла, тож від цих навантажень також почувалася недобре.

Моя вага періодично змінювалася. Я худнула, а потім поверталася у звичну для себе форму. Проте завжди розуміла: зі мною щось не так.

У статті про розлади харчової поведінки зазначили: якщо хоча б три пункти з переліку присутні у вас у житті, то у вас проблеми. У мене було 10 пунктів. І я почала переосмислювати пріоритети, ставлення до свого тіла. Ситуація покращилася, але проблема повністю не зникла.

За останні декілька років я поетапно втрачала вагу. Спочатку через хворобу, потім — через початок війни та переїзд в іншу країну. Таку вагу, як зараз, я востаннє мала школяркою. Намагаюсь її набрати, але без успіху. Відчуваю себе дуже гарною, бо завжди хотіла так виглядати.

Зараз я люблю своє тіло і не сварю себе більше. Також не дозволяю комусь його коментувати. Та якщо це і стається, моє ставлення до себе від чужої думки не змінюється.

Альона Буря

30 років, художниця

Гортаю свій дитячий фотоальбом. 2000-ні роки і я, дівчинка 8–10 років. Реклама і кліпи на ТБ дуже відверті й сексуалізовані. Звідусіль гуло: розкішна жінка — це пишногруда красуня з плоским животом. Тож у мені закарбувалася думка: «Коли виросту, теж така буду!»

Ще підлітком одного разу на вулиці я побачила красиву дорослу дівчину з першим розміром грудей. Тоді я не могла збагнути: це ж проти всіх законів краси! Мабуть, з нею щось не так?! Мама і сестра пояснили мені, що жіночі груди бувають різними за формою і розміром. Проте у моєму всесвіті жіночої краси це було дивно і негарно.

У 16 років в мене було не так пишно, як у моїх подруг. Тож я почала картати себе: буцімто це карма, розплата за те, що я в дитинстві так негарно подумала про цю дівчину на вулиці. Далі намистинками нав’язалися інші прискіпливі думки: і ноги не такі, і руки дуже худі, і сідниці надто пласкі, і живіт без рельєфу… 

Я дорослішала, а тіло змінювалось. Не на краще: з’явилися розтяжки на стегнах, потовстішали ноги, обвис живіт, маленькі груди, довгий ніс, діастема зубів, сутулість через невпевненість і сидячу роботу. 

Зараз мені 30, і я не можу згадати жодного періоду свого життя, коли я була б повністю задоволена своїм тілом. Переглядаю старі фотографії і свердликом дзижчить думка: так-так, ось що мене не влаштовувало у той момент!

Проте тепер я люблю свої груди. Вони деякий час хворіли, і я з ними була ввічлива. Нещодавно їм випала операція з видалення доброякісної пухлини. Сумно, що після стількох років нелюбові моє ставлення до них змінилося лише після хвороби. Я зрозуміла, що головне у красі — це здоровʼя.

Зараз я багато фотографую себе. Наче заново вивчаю своє тіло, зі сторони дивлюся, як я виглядаю і як змінююсь. Відбираючи фото, схоплюю себе на думці, що знову відсіюю ті, де собі не подобаюсь, хоча початкова мета була зовсім іншою.

Кристина Пашкіна

34 роки, фотографка

З дитинства я завжди відчувала, що моє тіло особливе. Розтяжки або стриї, ніби невидимі тату, з’явилися на моїй шкірі ще до того, як я зрозуміла, що це таке. Моя шкіра завжди була схильною до формування стрий. Але коли я вперше помітила їх, це викликало в мене сумніви й непокій.

Журнали вдавалися до безжального тиску, намагаючись насадити ідею невпинної боротьби з цими невеличкими змінами на моєму тілі. Вони заповнювали сторінки з порадами, як видалити розтяжки, продавали «ідеал» бездоганної шкіри. Моя самооцінка страждала від цього надмірного тиску. Я відчувала, що маю приховувати ці невеликі сліди на своєму тілі: на руках, ногах, животі, стегнах і грудях.

Згодом я зрозуміла, що стриї — це не те, що треба ховати. Бо вони є свідченням часу, подорожі мого тіла від дитинства до дорослості.

У суспільстві стриї маргіналізуються, їх часто подають у контексті недосконалості. Це тільки тисне на відчуття власної цінності. Проте, коли я зрозуміла, що це природна частина буття, що ці сліди є у більшості з нас, я прийняла свої розтяжки.

Тепер я розглядаю їх як красиві шрами на картині мого життя. Усвідомлення дозволило мені полюбити своє тіло таким, як воно є. Мої розтяжки — це частина мене.

Марія Петренко

39 років, художниця

Мені майже завжди вдавалося потоваришувати з візуальними особливостями свого тіла. Я не комплексувала через маленькі груди в період пубертату, тому що бачила, наскільки важко моїй бабусі, у якої були великі груди.

Я досить швидко зрозуміла, що недолугі жарти однокласників щодо моєї «пласкості» — це не надто велика плата за те, що від носіння бюстгальтера в мене не буде вибоїн на плечах розміром з палець. 

В студентські часи мій секс-партнер, якого я знала декілька тижнів, попросив мене видалити вусики. Я вирішила позбутись саме його. Адже мої «вуса» зі мною набагато довше. 

Попри криві зуби, я люблю сміятися. Але з функціональними особливостями тіла у мене набагато більше складнощів. Я не можу собі дозволити сильно набирати вагу, бо мені буде боляче ходити — грушоподібний м’яз близько до сідничного нерва. А через схильність до новоутворень мені треба постійно перевіряти низку внутрішніх органів. 

Після 30 в мене з’явилися рандомні алергічні реакції. Але найбільше турбот приносить мій ніс. Без судинозвужувальних препаратів я не здатна дихати, а кровотечі з носа — рутинне явище.

Євгенія Купчан

31 рік, концептуальна мисткиня

Рік тому я досягла свого апогею у вмінні прислухатися до запитів тіла та давати здорову відповідь на них. Дуже хотілося жити. І зараз хочеться. 

Я продовжую лікувати пролактиному. Перед новим роком було сильне погіршення стану, я відкотилася майже на початок лікування два роки тому. Проте зараз вирівнялась. Це стало можливим завдяки дуже впертим спробам саморегуляції.

Я дуже хочу увійти в ремісію і вилікуватися повністю. Але якщо я не навчуся регулювати свої емоційні реакції та поведінкові звички, в кращому випадку сидітиму на ліках все життя. 

Мені було дуже важливо знайти рішення, як перестати сидіти на протитривожних та заспокійливих препаратах, при цьому залишаючись чутливою людиною. Тож зараз можу констатувати, що у мене виходить. Вага 64–65 кг — моя норма. Стільки я важила, коли мала життя з нормальною кількістю стресу, збалансованим харчуванням, сном та активністю. До того, як зʼявилася пролактинома й почала диктувати свої правила ендокринній системі.

Дивлячись на себе в дзеркало щодня, роздивляючись знайомих та друзів наживо, я намагаюся збагнути ті наші зміни, які є відбитками життя і сталися б у будь-якому випадку. І той один особливий відбиток — життя під час війни.

Рік тому у мене склався ідеальний графік сну. Я засинала опівночі, прокидалася о 7-й ранку і вривалася по всіх своїх важливих справах смертної, але живої людини. Зараз засинаю о 2–3 ночі, прокидаюся о 10–11. Іноді сплю вдень. Це краще, ніж коли сну не було взагалі. Але це ніяк не сприяє одужанню, як і повітряні тривоги та вибухи серед ночі. Я «співпрацюю» з терористами проти власного здоровʼя, але можу дозволити собі самоіронію.

Найкраще, що я зробила для себе — це почала роздивлятись та знайомитися з собою. І ніколи-ніколи не ставити перед собою вибір: я або хтось/щось. Я дуже рада, що досі не розчарувалася та не втратила інтерес до всього, що мене оточує зовні. Все життя спотикаюся на вулиці, бо дивлюсь на небо та навколо. І в мої 31 це не змінилося.

Вже три роки я розмовляю з людьми про їхні відносини з тілом та знімаю їх такими як є. І досі вважаю це найщирішими моментами життя, заради яких варто жити.

Олена Косович

38 років, художниця

В дитинстві мені часто доводилось чути оцінки зовнішності інших. Під приціл попадали знайомі, колеги, перехожі, люди з телевізора. Переважно жінки, тому що до них завжди було більше вимог: «у неї гарні груди, але попа плоскувата», «такі красиві ноги, а талії нема», «класна фігура, шкода, що з обличчям не вийшло».

Майже ніколи я не чула щирого захоплення людиною в цілому. Проте часто чула «експертні» коментарі, що треба з собою зробити. Шеймінг неідеальності, впарювання чарівних таблеток, відкладання грошей на пластичні операції, утягання, пушапи, дієти, нарощування, видалення і відчайдушне «що поганого в тому, щоб хотіти бути красивою?!» Поганого наче нічого, тільки пастка гонитви за ідеалами краси в тому, що вони весь час змінюються. І якщо розглядати людину фрагментами, матеріалом, з якого щось можна ліпити, завжди можна знайти щось «не те».

Та чи потрібно бути настільки жорстокими до себе? А що як відійти на три кроки й подивитися на людину як на особистість? З неідеальним тілом — не таким, як у компʼютерної моделі. Бо ідеал — це насамперед інструмент для маркетингових маніпуляцій. 

Я роблю багато автопортретів ню, де моє тіло — це матеріал та інструмент, який завжди зі мною. Ню дуже цікаве тим, що, маючи мінімум соціальних обладунків, з ним завжди можна розповісти історію.

Ці фотографії — роздуми про доречність нюдсів у сучасному контексті. Що є суспільно прийнятним, а що — ні. І де пролягає різниця між картинами старих майстрів і сучасними зображеннями. Чому ми вважаємо картини Рембрандта частиною мистецької освіти, але засуджуємо оголені селфі у соцмережах? Чому, якщо чоловік намалював оголену жінку, це викликає захоплення, але якщо жінка виклала оголений автопортрет — це наражається на осуд? І кому, врешті-решт, належить авторське право на власне тіло?

Вікторія Лихольот

38 років, художниця

Груди виросли в 11 років. У цей час я грала у ляльки. Моє тіло перетворилося на тіло жінки, а я — ні.

В 13 років я йшла вулицею, занурена у свої думки, як раптом відчула чиюсь руку. Мені часто в дитинстві казали, що я рахую ґав і витаю в хмарах, але тут я не догледіла за власними цицьками. Соромно! Було гидко та неприємно. Це тривало секунду, я не встигла нічого зробити. Та й не знала, що в таких ситуаціях взагалі робити. Я відчувала ту долоню в грудях весь день, але навіть не бачила обличчя. Чому так сталося? Я досі пам’ятаю місце, де це було, мою зелену футболку з білою ромашкою посередині. Цікаво, чи він пам’ятає мене? Чи зрозумів, що дійсно зробив?

Я довго намагалася прийти до ладу зі своїм тілом, не могла пробачити йому такого зрадницького випередження моєї до нього готовності. Я довго вважала свої груди негарними, та й взагалі мала багато запитань до свого тіла. Волосся на тілі — окрема історія. До речі, так, на грудях у мене теж є волосся.

Нещодавно один чоловік сказав мені, що в мене класні цицьки, але він не буде займатися зі мною сексом, тому що в мене неголена піхва. Це парадоксально іронічно: попри моє обурення відмовою, ми майже дійшли до сексу, а тут такий what the fuck — я нестямно раділа — мої груди зацінив такий вимогливий чоловік. 

Романа Рубан

32 роки, ілюстраторка

Жінка у спідниці по коліно та капронках чимчикує біля мого будинку. Я дивлюсь на неї з огидою, відмовляюсь зрозуміти, як так взагалі можна. Мені років 13. Їй років, може, 40. Я не можу дивитись, але і відвести погляд теж не можу — в неї до біса волохаті ноги під прозорими колготами. Матеріал міцно притискає волосся до тіла, формуючи дивні, неприємні мені візерунки. Не розумію, що з цією пані не так, адже знаю точно: шовкова хустинка має зіслизнути з гладеньких ніг, а не ось це. Альтернативи нема.

Зараз мені 32, і я перетворилась на цю жінку. Попри парадоксальну впертість і віру в те, що альтернативи все ж таки є, мені хочеться заховатись за ілюстрацію, намалювати комікс і не фотографуватись. Ховатися від фото, бо експеримент, який я собі обрала (не голитись), — це майже образа, огидний акт в сторону того, хто поруч. Розхитування естетичних ідеалів. Проте не буду ховатися. Я ж не померла, коли дивилася на ту жінку біля мого будинку.

Не помер також колись і однокласник. Скануючи мене в 6 класі, він заявив: «Кто шерстью покрывается, тот зверем называется!» Навряд чи він думав, що ще років 20 — то з сумом, то з відчаєм, — я буду повторювати собі ці слова, роздивляючись волосся на своєму тілі.

«О, а ти смілива. Я ношу лонгсліви навіть у спеку, теж проблеми з волоссям», — каже одна дуже красива дівчина на святкуванні в гучній компанії. Мені хочеться одразу заховати руки, але, шкода, що рукава футболки не відтягнеш до нігтів.

«Він сказав, що ти, звісно, прикольна, але волосся — жах. І він ніколи б із такою не зустрічався», — переповідають про хлопця, який мені подобався. Ну що ж.

«А ти хлопчик чи дівчинка?» — питає в мене учениця під час уроку малювання. Вона не хоче малювати, вона хоче знати. Дівчинка, кажу. «Ні! У дівчат не буває вусів!» Мені хочеться втекти, але що ж це за викладачка, що тікає від малої дитини?

«Ох, то ви ще не бачили волохатих! — оглядає мене ендокринолог. — Ваші аналізи в нормі». Байдуже, що всі навколо стверджують протилежне.

«Коли ти тільки-но народилась, я дуже злякалася. В тебе були китиці на вушках, як у білки, тільки чорні. Я боялася, що так і лишиться. Але зійшло, ха-ха», — пригадує мама. Може, було б краще народитися білочкою, який абсурд.

Але, може, я дійсно просто звір такий? Просто звір. Неможливо ж постійно відчувати себе не так. Тому останні років шість-сім я передивляюсь своє ставлення до волосся, до тієї триклятої фрази, що так до мене прилипла.

За кілька років лазерних процедур волосся поменшало, а заразом і коментарів та самокритики. Проте моє тіло не дозволяло позбутися волосся так, як обіцяють реклама та форуми, а нав’язливі думки не дозволяли навіть дивитися на волосся інших із розумінням.

«Такий чудовий момент, вау. От би в нього ще пахви поголені були, не можу дивитись», — я розглядаю друга і псую собі романтику через свою нетерпимість до волосся. Добре, що мені вистачає тактовності не коментувати вголос. Адже кожен сам робить вибір, що робити чи не робити зі своїм тілом.

Пізніше довго думаю, чому в мене така реакція навіть на чуже волосся, та дозволяю собі зміну фокуса. Слідкування за бодіпозитивними активістками та щирі розмови з друзями допомогли. 

Я продовжувала якийсь час ходити на лазерну епіляцію рук, але паралельно вже не голила пахви, дозволяючи собі будь-які дивні комбінації. Дивитися на себе з прийняттям, дивитись на інших з повагою — це найцінніше, що можна собі дозволити. Давати собі вибір. 

Зараз, після вимушеного переїзду в Берлін, експерименти з волоссям на тілі досягли апогею: я не голюсь понад рік, ходжу у відкритому одязі повсякдень, на тренування та побачення, чую схвальні слова друзів, подруг, партнерів: «Кому-кому, а тобі личить», «Я подумав, а ти щось знаєш про це життя» або ж бачу відсутність реакції, що теж хороший знак. Тут це легше, ніж вдома в Києві: рівень толерантності та байдужості до виборів інших максимальний. Але зробити реверс — від тотального невдоволення до нейтрального сприйняття — нелегко. Інколи, коли я у спідниці сиджу в трамваї та навпроти мене сидять підлітки, я згадую себе 13-річну, якій було бридко від жінки у моєму дворі. Та починаю гадати: що ж думають вони?

Ще є над чим працювати, але тепер я можу подивитись на себе у дзеркало з дивною насолодою, самоіронією та бісиками в очах: «Кто шерстью покрывается, тот зверем называется. Я і є звір».

Юліана Паранько

33 роки, фотографка

У підлітковому віці у мене ніколи не було питань до свого тіла. Я знала, що я висока, найвища з дівчат у класі. Я займалася танцями усі шкільні роки і знала, що моє тіло може. А воно могло витримати багато фізичного навантаження. Вчителька танців часом робила фетфобні коментарі, особливо коли у дівчат ставали більшими сідниці та стегна.

З 18 років моє тіло почало значно змінюватися: я набирала і трохи скидала вагу, але здебільшого набирала. З’явилися аутоімунні та хронічні захворювання, а з ними і нова реальність. Моє нове життя — між прикриванням і прийняттям келоїдних рубців. Цього року моє тіло найбільше. Я — найбільша, якщо порівнювати з минулим. Це дивно і часом дискомфортно. Мій мозок не звик бачити складку живота, коли я на нього дивлюся. Але зараз вона є. І вона — це я. Найзручніше, для чого я почала її використовувати, — це поставити кружку кави, коли лежу у ліжку.

Тут не буде (поки що) тотального самоприйняття, але я стараюся і вчуся. 

Сьогодні я вдячна своєму тілу, що воно стільки всього витримало і далі продовжує витримувати.

Марина Євтушик

39 років, фотографка

В юні роки я не мала проблем із зайвою вагою, але були інші вади — сутулість і не тільки. Я була струнка і досить приваблива, але завжди відчувала якийсь тиск, не почувалася добре. 

Гормональні зміни після других пологів потягли й вагу, і проблеми із жіночим здоров’ям з побочкою лікування. Перед повномасштабним вторгненням я травмувала коліно і стала менш рухлива, а стрес почала заїдати… Минулого літа я пройшла реабілітацію і стала активно займатися + контролювала, що кладу до рота. Це дуже допомогло, я наближалася до гарного стану фізично і психічно. Та згодом щось пішло не так. На сьогодні я не можу побороти стан «я равлик і хочу в мушлю». На ваги не стаю — страшно. Вірю, що колись налаштуюся і все налагодиться.

З усім цим я вчуся приймати себе такою, яка я є. Любити себе — незалежно від показників ваги чи розміру одягу. 

До аналізу себе через фотографію я прийшла завдяки виставці фотографині Едіт Ландау. Надихнулася її роботами. Створила чимало гарних фото і пишаюся тим, що одна із робіт наразі представлена в музеї сучасного Українського мистецтва Корсаків у Луцьку.

«Рівень цензури нульовий» — це майданчик для відкритого діалогу на складні й табуйовані теми, як-от сексуальність і тілесність, стрес і депресія, війна й ідентичність. Ми не платимо гонорару за публікацію, але допоможемо зробити авторське висловлювання почутим, а також беремо участь у його оформленні. Деталі — тут.