Похмілля, травми та переїдання: 8 порад від експертів, як провести свята безпечно для здоров’я

Anastasiia Opryshchenko
8 порад, як провести свята безпечно

Новорічні свята та зимові канікули приносять із собою не тільки радість, а й безліч ризиків для життя. Переїдання, алкогольні, наркотичні та харчові отруєння, травми — все це може не лише зіпсувати відпочинок, а й призвести до серйозних, а інколи навіть летальних наслідків. Журналістка Заборони Анастасія Оприщенко поговорила з експертами та підготувала 8 порад, як зменшити навантаження на організм під час застілля, що робити, якщо комусь стало зле, та як правильно надати першу допомогу.


Вживайте алкоголь із розумом

Тільки у першій чверті 2021 року від алкогольної інтоксикації померло 2238 українців. Тому наркологиня Тетяна Безух радить по можливості утриматися від вживання алкоголю. Вона каже: безпечна норма алкоголю для чоловіків становить не більше 40 г чистого спирту на добу (приблизно 2 пляшки пива, 100 мл горілки або 3 келихи сухого вина). А для жінок — 30 г чистого спирту (1,5 пляшки пива, 80 г горілки, 2 келихи сухого вина). Якщо ж ви все-таки плануєте пити більше ніж рекомендовано, варто дотримуватись таких порад:

  • для профілактики похмілля та зменшення навантаження на організм приймайте сорбенти. Наприклад, активоване вугілля — воно зменшує всмоктування спирту в кров. Слід випити 4 таблетки за кілька годин до вечірки, і далі пити по 2 таблетки щогодини перебування за столом;
  • «Ентеросгель» та «Атоксіл» — теж сорбенти. За годину до застілля потрібно столову ложку «Ентеросгеля» запити водою. «Атоксіл» краще приймати після вживання алкогольних напоїв. «Обов’язково треба перед вечіркою з’їсти щось багате на вуглеводи. Так алкоголь теж повільніше всмоктуватиметься», — пояснює Тетяна;
  • ретельно вибирайте алкогольні напої, щоб уникнути отруєння неякісним продуктом. Крім цього важливо чергувати спиртне з водою. Так в організмі збережеться водний баланс, і ризик швидкого сп’яніння знизиться. Вода має бути тільки звичайна, без газу.

«Традиційно на Новий рік п’ють шампанське, але все-таки краще відмовитися від газованих напоїв. Вуглекислий газ прискорює проникнення алкоголю в кров та сприяє швидкому сп’янінню. Краще обрати один напій на вечір, не змішувати і бути обережними з коктейлями, особливо якщо ви не знаєте їхній склад», — наголошує експертка.

Якщо похмілля все ж настало, все, що вам дійсно може допомогти — це час. На жаль, препаратів, які б лікували похмілля, не існує. Однак є способи полегшити ситуацію:

  • нестероїдні протизапальні засоби на кшталт ібупрофену, щоб зняти біль. Не приймайте парацетамол: його не можна поєднувати з алкоголем;
  • пийте більше води;
  • відпочивайте. Похмільний стан, як і п’яний, є небезпечним — не варто планувати на ранок відповідальні справи або, наприклад, сідати за кермо;
  • після зловживання алкоголем краще не пити ще дві доби, щоб організм отямився.

Не поєднуйте алкоголь та наркотичні речовини

Наркологиня Тетяна Безух пояснює, змішування алкоголю та наркотичних речовин призводить до непередбачуваних наслідків. Алкоголь та інші психоактивні речовини діють один на одного дуже негативно: збільшуються ризики виникнення інтоксикаційних психозів, виникає ймовірність передозування — аж до летального результату.

«Людині варто звернутися по допомогу нарколога у тому випадку, коли після вживання алкоголю або інших психотропних речовин спостерігаються неврологічні симптоми (тривога, страх, порушення сну, коливання настрою, галюцинації), а також у тому випадку, коли вживання речовин набуває систематичного характеру. У разі передозування алкоголем дати людині випити 2-3 склянки води та викликати блювоту. Після цього дати випити сорбенти. При порушенні життєво важливих функцій необхідно викликати екстрену медичну допомогу», — говорить експертка.

Вживайте їжу з розумом

Педіаторка і гематолог Ірина Киричук каже, що підготувати шлунок до свят неможливо. Але можна дотримуватися систематичного та здорового харчування як у звичайні дні, так і на свята, щоб їжа добре перетравлювалася і засвоювалася. 

«Харчування дорослої людини має бути збалансоване. Краще уникати пересмажені та надміру жирні страви. Важливо обов’язково їсти овочі та фрукти — незалежно від пори року. Якщо вже так сталося, що під час свята людина переїла і відчуває важкість, то можна випити ферменти, які прискорюють розщеплення їжі», — говорить лікарка.

На стіл краще готувати стільки страв, скільки ви точно зможете з’їсти за вечерю, радить Ірина. Але якщо після застілля залишилось ще багато, то їх варто зберігати в холодильнику не більше двох днів. Дуже обережно потрібно вживати домашню консервацію — особливо гриби. Якщо після свята наявна блювота, двоїння в очах та/або висока температура, треба обов’язково звернутися до лікаря: це можуть бути симптоми ботулізму.

Намагайтеся уникати травматичних ситуацій 

Є безліч різноманітних способів травмуватись взимку: необережне поводження біля водойм, ожеледиця, активний відпочинок на гірських курортах. Травматолог Віталій Ющишин пояснює: під час відпочинку у горах обережність важлива незалежно від рівня професіоналізму.

«Падіння можуть супроводжуватися пошкодженням менісків і зв’язок колінного суглоба, зв’язок м’язів плечового суглоба та інших структур опорно-рухового апарату. Часті переломи кінцівок різної складності. Тому потрібно дотримуватися правил безпечного катання та користуватися послугами інструктора», — говорить Віталій.

Травмувати та призвести до серйозних наслідків можуть і піротехнічні засоби. Феєрверки шкодять здоров’ю людей, тварин, забруднюють довкілля і призводять до пожеж. Голосні звуки під час вибухів негативно впливають на людей, що страждають від посттравматичного стресового розладу. Це стосується як ветеранів війни, так і жителів територій, охоплених війною, а також людей, які пережили теракт або аварію. Так, у Києві ще у 2019-му заборонили використовувати феєрверки, проводити салюти та інші подібні розважальні заходи на період збройної агресії на сході України. У Полтаві використання феєрверків заборонено з 2017 року. У Львові — з 2015 року.

Тому, якщо ви можете стриматися і не купувати феєрверки — стримайтесь. Якщо ви вже запланували видовище з використанням піротехніки, купили бенгальські вогні або маєте тварину, яка може злякатися салюту, тоді є кілька правил:

  • не купуйте піротехніку без ліцензії;
  • надягайте захисні окуляри та рукавички;
  • не дозволяйте маленьким дітям грати з бенгальськими вогнями — вони неймовірно гарячі та легко підпалюють одяг;
  • не використовуйте феєрверки без професійного нагляду;
  • в жодному разі не схиляйтеся над феєрверком, коли запалюєте гніт. Запаливши, одразу відходьте;
  • коли все закінчиться, про всяк випадок залийте упаковку водою;
  • тримайте собак на короткому повідці і зачиняйте вікна на час салютів, аби шуму було менше.

Перша допомога при переломах та травмах через піротехнічні вибухи

Якщо у постраждалого є ознаки відкритого перелому: 

  • важливо обережно розрізати одяг над пошкодженням і накласти стерильну чисту пов’язку на рану;
  • обов’язково знерухомити пошкоджену кінцівку за допомогою підручних засобів;
  • потім допомогти постраждалому прийняти зручне положення, яке завдає найменше болю.

«Перше та дуже важливе правило у випадку травми від феєрверка — не піддаватися паніці. Якщо шкірні покриви на руках пошкоджені неглибоко, треба промити уражену поверхню холодною проточною водою, щоб очистити поверхню від пилу, та накласти стерильну тканинну пов’язку на рану», — пояснює травматолог Ющишин.

Часто використання піротехніки травмує очі. Поради на цей випадок:

  • накласти на очі чисту пов’язку без тиску на пошкоджену поверхню;
  • НЕ діставати часточки, що застрягли, не терти і не промивати око;
  • викликати швидку.

Перша допомога, якщо ви побачили непритомну людину на вулиці

Федір Сердюк, рятувальник та інструктор служби екстреної медицини Каліфорнії каже, що людина може лежати на вулиці непритомною як із соціальних, так і з медичних причин. Неважливо, знепритомніла людина від алкоголю чи проблем із серцем: в обох випадках алгоритм буде однаковим. Перевірити причину дистанційно, як правило, неможливо, говорить експерт. Тому треба дотримуватись таких рекомендацій:

  • обережно підійти зі сторони голови;
  • гучно звернутися до потерпілого з питанням, чи потрібна йому допомога;
  • якщо реакції немає (тобто людина непритомна) або потрібна допомога — надати її;
  • якщо медичних проблем немає, можна розбудити людину та попросити її лягти у теплому місці.

Якщо ж людина непритомна чи не реагує на звернення:

  • викликати швидку за телефоном 103;
  • перевірити наявність дихання та чи відкриті дихальні шляхи;
  • зробити масаж серця, якщо дихання немає;
  • перевернути постраждалого на бік, якщо дихання є, та оберігати його від холоду, поки швидка їде.

Допомога у разі епілептичного нападу

  • в жодному разі не можна розтискати людині щелепу;
  • рекомендується засікти час початку та завершення нападу, щоб передати лікарям;
  • викликати швидку;
  • зафіксувати потерпілого від травмування: обережно притримати голову від ударів об землю, злегка обмежити рух кінцівок, які можуть вдаритися об щось тверде або гостре.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій