Слуги народу запропонували переписати гімн України
- Деякі депутати Верховної Ради України хочуть змінити текст українського Державного гімну.
- Внесено два законопроєкти: перший передбачає заміну лише однієї фразу, а альтернативний — заміну усього тексту.
- Аргумент ініціаторів: у війні Україна продемонструвала себе з нового ракурсу, і це начебто треба закріпити у гімні.
У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкти, які пропонують змінити чинну редакцію Державного гімну України від 6 березня 2003 року. На думку ініціаторів цих документів, нові версії краще характеризують Україну на тлі повномасштабної визвольної війни проти російських загарбників.
Заборона розповідає, які саме зміни пропонуються до редакції Державного гімну України.
Законопроєкти про змінення Державного гімну: деталі
Перший законопроєкт №7162 ще 14 березня 2022 року про зміну тексту українського гімну зареєструвала депутатка IX скликання, голова міжфракційного об’єднання «Євроатлантична Україна» Людмила Буймістер (у 2021 році її виключили з партії «Слуга народу»).
«Ми бачимо нову Україну! Для всього світу нація українців стала символом героїзму, патріотизму, єднання та перемоги. Настав час нових героїв, нових символів, нових перемог, усвідомлення своєї унікальності та незламності, а відтак час виразу ‘Ще не вмерла України’ пройшов, відтепер тільки – Переможе Україна!» — йдеться у пояснювальній записці.
Що пропонує Буймістер:
Читати більше новин в TelegramЧинний текст | Пропозиція для нової редакції |
Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. | Переможе Україна! І слава, і воля, Бо нам, браття молодії, усміхнулась доля. |
Другий проєкт закону №7162-1, альтернативний до першого, поданий депутатами від «Слуги народу» Іваном Юнаковим та Георгієм Мазурашу.
«Виклики, з якими зіткнулася Україна починаючи з 24 лютого 2022 року, є прямим посяганням на її незалежність, суверенітет та існування як держави в цілому. Перемога у війні за своє існування та продемонстрована здатність до відстоювання своєї державності та суверенних територій призвела до необхідності внесення змін Державного Гімну України, наповнення його новим змістом та характером», — пояснюють ініціатори.
Депутати запропонували змінити перший куплет та приспів, а також додати другий куплет.
Чинна редакція (від 6 березня 2003 року) | Пропозиція для нової редакції |
Перший куплет: Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. | Перший куплет: Процвітає України, її слава й воля! Вже нам браття українці усміхнулась доля! Гинуть наші вороженьки, як роса на сонці, Бо пануємо ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми зміцнили за нашу свободу, Бо віками ми є браття козацького роду! Другий куплет: Чорне море нам сміється, дід Дніпро радіє, Бо у нашій Україні доленька квітніє! А завзята праця щира всіх нас об’єднає, Пісня волі в Україні гучніше лунає! |
Зазначимо, що чинний закон «Про Державний Гімн України» був ухвалений 6 березня 2003 року: музика Михайла Вербицького, перший куплет та приспів авторства Павла Чубинського.
Президент України Володимир Зеленський закликав не витрачати час на такі ініціативи, бо «навіть якщо випадково за щось подібне проголосують, все одно мого підпису під такими законопроектами не буде».
«Заспокойте емоції. Припиніть виставляти себе дурнями. Вважаю, що авторам цих та інших подібних законопроектів, пропозицій, варто було би взяти зброю в руки та вирушити на поле бою, якщо у вас є ці можливості. Лише там щось зрозумієте», — заявив Зеленський.
Раніше Заборона розповідала про закон про заборону російської символіки та пропаганди, ухвалений 1 квітня 2022 року, а також про покарання, які він передбачає.
Читати більше новин в Telegram