«Я бачу уві сні, що мене розстрілює російський солдат». Звідки беруться нічні кошмари та що з цим робити
Відколи почалася війна, більшість українців перебувають у хронічному стресі. Навіть якщо ви далеко від обстрілів фізично, сховатися від новин та жахливих подробиць людського горя зараз дуже важко. Наш мозок звикає бачити та уявляти історії з трагічними кінцями, тому починає прокручувати їх навіть уві сні. Журналістку Заборони Поліну Вернигор через місяць після початку війни почали мучити нічні жахи. Вона розібралася, чому вони виникають, чи свідчать про якісь серйозні проблеми та що з ними робити.
Перший за час війни нічний кошмар я побачила в рідному Запоріжжі. Мені наснилося, що я чую постріли у дворі, захожу на кухню — а там моя застрелена собака і отвір у вікні. Підходжу до вікна — а на дворі сусіди, звʼязані і розстріляні, і росіяни з автоматами ходять та сміються. Потім у двері почали дуже сильно стукати — я зрозуміла, що прийшли за мною. На цьому моменті і прокинулася. Відтоді кілька ночей на тиждень мій мозок генерує все нові й нові сюжети, більшість з яких повʼязані із війною.
Напередодні виходу цього тексту я провела у своїх соцмережах опитування про тривожні сни моїх підписників. Виявилося, що доволі багато хто з мого оточення відчуває щось подібне. Комусь сниться, як його вбиває російський солдат, комусь — що на його будинок падає ракета, поки він спить, іншим — як їхнє місто окуповують, а рідних викрадають, а хтось зазначає, що сниться сексуалізоване насильство — таке, про яке говорять в новинах. І оця деталь «як в новинах» невипадкова. Але про все по черзі.
Що таке нічні жахи та звідки вони беруться?
Нічні жахи — це яскраві реалістичні тривожні сни. Вони змушують серце битися частіше від страху. Як правило, жахи виникають під час швидкого сну з рухом очей — у цю фазу ми найчастіше бачимо сни.
Звісно, у кожного з нас свої страхи і свої нічні кошмари. Але є поширені ситуації, що трапляються у сновидіннях частіше: наприклад, падіння з висоти чи якась погоня. Якщо людина переживає подію, яка її травмує, їй можуть снитися сни, повʼязані із цим досвідом.
Точно сказати, що саме викликає нічні жахи у вас, неможливо. У кожного можуть бути різні причини. Наприклад, кошмари часто сняться після того, як людина зʼїла щось важке перед сном. Це повʼязано з тим, що метаболізм після їди пришвидшується і посилає сигнали мозку, щоб він був активнішим.
Також нічні жахи можуть виникати після вживання певних препаратів або речовин, які впливають на хімічні процеси у мозку — наприклад, антидепресантів чи наркотиків. Але водночас, якщо ви різко кидаєте приймати подібні препарати, алкоголь або наркотичні речовини, нічні жахи також можуть статися через хімічний дисбаланс у мозку.
Крім того, нічні жахи можуть свідчити про певні психологічні проблеми: стресовий розлад, підвищену тривожність, депресію. Посттравматичний стресовий розлад також часто викликає нічні кошмари. Крім того, тривожні сни нерідко спричинені порушеннями сну — наприклад, апное або синдромом неспокійних ніг.
Але найпоширеніша причина того, що українці упродовж останніх двох місяців бачать тривожні сни — це війна. Як пояснює психологиня та гештальт-терпевтка Ірина Саченко, вночі під час сну наша психіка допереробляє, інтегрує і асимілює ту інформацію, яку ми не змогли прийняти чи переварити вдень. Простіше кажучи, якщо ви вдень прочитали у Фейсбуці про вбиту росіянами дитину в Маріуполі, а потім про зґвалтованих жінок і дітей у Бучі, то цілком можливо, що ваш мозок нагадає вам про це вночі. Це і сталося з однією з моїх підписниць, якій наснилися деталі сексуалізованого насильства, побачені напередодні в новинах.
«Під час війни сталося дуже багато інтенсивних подій, стресових чинників. Так багато жахливих новин, що все це неможливо осмислити, прийняти і переробити. Тривога, яку ми витісняємо вдень, дається взнаки вночі», — говорить психологиня.
Коли треба звертатися до лікаря?
Коли це стає більшою проблемою, ніж просто погані сни. Наприклад, коли ви розумієте, що це впливає на ваше здоровʼя та повсякденне життя. Якщо ви регулярно прокидаєтеся посеред ночі у холодному поті або через сюжети снів у вас постійно пригнічений настрій, це однозначно привід попросити про допомогу.
«Якщо сни повторюються, людині сниться один і той же жах, людина не висипається, не може потім якісно жити, працювати, отримувати задоволення від життя — це привід звернутися до лікаря-сомнолога. Це спеціаліст, що займається проблемами сну, — пояснює Ірина Саченко. — Як тільки ви розумієте, що у вас впала концентрація, погіршилася пам‘ять, значно знизилася якість життя по багатьох параметрах, то треба звертатися по допомогу, бо далі буде нервове виснаження, апатія і навіть депресія, яких можна уникнути, якщо вчасно отримати допомогу».
Як це лікується?
Якщо це дійсно наслідок якоїсь хвороби, то і лікування призначатиме лікар. План залежатиме від причини — наприклад, якщо проблема у медикаментах, то необхідно скоригувати дозу або взагалі змінити препарат.
Якщо проблема не медична, це можна виправити за допомогою деяких звичок. По-перше, важливо дотримуватися режиму сну — лягати і прокидатися у конкретний час. Заняття спортом допоможуть зменшити стрес та тривожність, які викликають нічні кошмари.
Також важливе місце, в якому ви спите. Воно не має асоціюватися зі стресом — наприклад, роботою чи гортанням стрічки. На додачу буде прекрасно, якщо ви матимете штори із цупкої тканини.
Спробуйте обмежити або хоча б зменшити вживання алкоголю, тютюну та кофеїну. Річ у тім, що ці речовини залишаються у нашому організмі понад 12 годин і можуть суттєво впливати на якість сну.
Намагайтеся уникати стресових занять перед сном, наскільки це можливо під час війни. Встановіть за правило займатися перед сном якоюсь спокійною рутиною — читайте книгу, приймайте ванну, медитуйте.
Обговоріть свою проблему із кимось, хто живе з вами в одній квартирі. Разом складіть план дій на випадок, якщо ви кричатимете уві сні — людина має бути готовою до цього. Якщо це станеться, у цей момент вам буде необхідна підтримка та тілесний контакт.