Читаєте зараз
Поки в Україні питаються про дозвіл на зброю, у США хочуть встановити заборони: де схибили

Поки в Україні питаються про дозвіл на зброю, у США хочуть встановити заборони: де схибили

Markiian Oliiarnyk
  • Держава спитала українців про їхнє ставлення до цивільного володіння вогнепальною зброєю.
  • Водночас у США ліберали намагаються запровадити хоча б якісь чіткі обмеження на її обіг.
  • Американці є найозброєнішою нацією у світі. Штати є єдиною країною у світі, де кількість зброї для цивільних перевищує кількість самих людей.

В Україні планують ухвалити закон про регулювання обігу вогнепальної зброї для цивільного населення. Щоб зрозуміти, у якому напрямку готувати пропозиції, Міністерство внутрішніх справ запитало в українців: який формат володіння нею вони вважають доречним. Водночас у США, де право на зброєю закріплене у Конституції ще з 1791 року, хочуть обмежити обіг. Причиною змін стало зростання кількості перестрілок, самогубств та масових розстрілів серед цивільних.

Заборона розповідає про опитування українців про володіння зброєю та про те, які проблеми існують у США.


Легалізація зброї в Україні: опитування в Дії

25 травня 2022 року в мобільному застосунку «Дія» за ініціативою МВС стартувало опитування: українцям пропонували обрати доречний, на їхню думку, варіант володіння зброєю.

«Нещодавно парламент проголосував у першому читанні за законопроєкт про обіг вогнепальної зброї. Але питання щодо того, як саме володіти нею, — не вирішене. Для продовження роботи над законопроєктом міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський вирішив запитати думку українців щодо цього питання», — пояснив голова Мінцифри Михайло Федоров.

Для участі потрібно зайти у «Дії» у розділ «Послуги» і натиснути на «Опитування». Громадянам пропонується обрати один з трьох варіантів відповідей:

Читати більше новин в Telegram
  • для спеціальних потреб;
  • для особистого захисту;
  • я проти.

Станом на 22:00 26 травня, в опитуванні взяло участь майже 700 000 українців. На цей час більшість (понад 65%) вважали, що варто легалізувати зброю для особистого захисту.

Скриншот: Заборона

Опитування триватиме до 1 червня 2022 року. Взяти у ньому участь можуть лише повнолітні користувачі мобільного застосунку «Дія».

Цікаво, що за вісім років ставлення українців до легалізації зброї змінилося кардинально.

Збройна реформа у США: чому це хочуть зробити

Право на вільне володіння вогнепальною зброєю у США є конституційним і закріплене Другою поправкою, яка була прийнята ще у далекому 1791 році як частина Білля про права. «Через те, що для безпеки вільної держави необхідне добре організоване ополчення, право народу мати і носити зброю не повинне обмежуватися», — зазначається в американській Конституції.

У кожного штату є своє законодавство щодо продажу та обігу вогнепальної зброї. І здебільшого воно дуже лояльне: більшість юрисдикцій навіть не вимагають дозволів на те, щоб відкрито носити з собою пістолет. Не дозволяється володіти зброєю судимим злочинцям та особам, які були визнані психічно хворими. Утім на федеральному рівні у США так і не було ухвалено жодних чітких механізмів, які б встановлювали якісь єдині обмеження збройного ринку.

Це призвело до того, що американці на сьогодні є найбільш озброєною нацією на планеті. За даними CNN, США стали єдиною країною у світі, де кількість зброї для цивільних перевищує кількість самих людей — на кожні 100 американців припадає понад 120 одиниць вогнепальної зброї цивільного призначення. Для порівняння, в Україні цей показник не досягає й 10.

Кількість одиниць зброї цивільного призначення на 100 осіб населення в Україні та США. Інфографіка: CNN

Американці переконані, що вільне володіння зброєю дозволяє їм захищати свої життя. Утім в реальності у контексті особистого захисту США стали чи не найнебезпечнішою для цивільних серед усіх цивілізованих держав. Ось кілька фактів, зібраних журналістами CNN:

  • у США найвищий рівень убивств з використанням вогнепальної зброї серед розвинених країн (у 2019 році кількість застрелених людей сягнула 4 жертв на 100 000 населення, що у 18 разів більше, ніж в інших цивілізованих держав);
  • у США найвищий рівень самогубств, скоєних з вогнепальної зброї, у світі (у 2019 році застрелилося 23 365 осіб, що становить 44% від усіх самогубств того року, досягнутих у такий спосіб);
  • у період з 1998 до 2019 року у США було здійснено найбільше масових розстрілів серед розвинених країн (масовим вважається розстріл, внаслідок якого постраждало щонайменше чотири цивільні особи; за означений період у США їх було понад 100 і було вбито або поранено понад 2000 людей).

У 2021 році, після масових вбивств у штатах Колорадо, Південній Кароліні та Техасі, адміністрація президента Байдена таки наважилася почати суспільний дискурс про необхідність проведення збройної реформи. У березні-2021 Палата представників навіть ухвалила закон, який вимагає від усіх ліцензованих та неліцензованих продавців проводити федеральні перевірки усіх покупців перед продажем кожної рушниці чи пістолета. Утім документ досі не схвалив Сенат: за рік так і не змогли подолати бар’єр у 60 голосів.  

Ставлення американців до права на зброю

Багато американців вважають закріплене у Конституції право носити зброю священним, пише CNN. З кожним місяцем кількість вбитих внаслідок перестрілок на вулицях американських міст стрімко зростає. Але майже третина дорослих громадян США вважають, що злочинів було б менше, якби більше людей володіли зброєю. І це при тому, що численні дослідження доводять геть протилежне.

Унікальне ставлення громадян США до зброї посприяло тому, що у владних колах сформувалося потужне лобі, яке вже багато десятиліть відстоює інтереси спільноти зброярів та власників. Переважна більшість з них пов’язані з Республіканською партією, зокрема чимало представників вони мають у Конгресі, де всіма способами намагаються блокувати будь-які ініціативи щодо впровадження обмежень.

Масові розстріли (не менше чотирьох жертв) у США з 1982 року до 24 травня 2022 року. Інфографіка: Statista

Так, наприклад, в травні-2022 сталася жахлива трагедія в окрузі Ювальде, коли 18-річний школяр вбив 19 дітей і двох дорослих. Але сенатор-республіканець Тед Круз лиш продовжив риторику збройове лобі про те, що не потрібно вводити якісь заборони, бо вони начебто недієві. «Обмеження прав законослухняних громадян не спрацює — це неефективно і не запобігає злочинам. Найефективніший спосіб зберегти життя дітей — забезпечити школи озброєними охоронцями», — сказав він.

Як пише CNN, такий розкол у політичних колах відбивається і на думці населення: 80% прихильників республіканців і 19% демократів стверджують, що закони щодо зброї у США або є правильними, або мають бути ще менш суворими. Утім серед лібералів усе більше поширюється наратив, що конституційне право на володіння зброєю порушує інше основоположне право всіх громадян право на життя. «Те, як американське збройове лобі відстоює законодавство, викривляє уявлення людей про їхні права на безпеку і, у найгіршому випадку, дає їм можливість позбавити іншу людину права на життя», — каже лібералка Рукмані Бхатія.

Раніше Заборона розповідала про те, що робити у разі, якщо у місті почалися вуличні бої з використанням стрілецької зброї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій