Тисяча на потреби держави: що таке військові облігації та де їх узяти
У березні, після того, як Росія напала на Україну, Міністерство фінансів почало продавати військові облігації. Станом на 31 травня від продажів цих облігацій вдалося залучити до держбюджету понад три мільярди гривень. Ці гроші йдуть прямісінько в держбюджет і покривають потреби країни в умовах війни. Заборона розібралася, що це таке, як на цьому заробити та як і де купити військові облігації.
Що таке облігації?
По суті, це боргова розписка, яку випускає компанія або держава, щоб покрити дефіцит у бюджеті. Тобто коли людина купує військову облігацію, вона фактично дає в борг свої гроші. Проте в облігаціях передбачена дохідність. Простіше кажучи, за умовами, прописаними в цих облігаціях, ви не просто гарантовано з часом отримуєте назад свої гроші, але і маєте змогу заробити на цьому.
Існують безстрокові облігації. Ви отримуватимете з них прибуток, але повну вартість вам не повертають. Хоча в більшості випадків з такими облігаціями все ж є можливість викупити їх у вас раз на якусь кількість років.
Та найчастіше облігації мають свій термін. Наприкінці нього ви отримуєте назад свої гроші з відсотками зверху.
Чим військові облігації відрізняються від інших?
Ці облігації випускає держава виключно для внутрішнього ринку капіталів. Тобто держава бере на себе зобовʼязання повернути вам гроші у певний термін. Особливість саме військових облігацій у тому, що кошти, які ви віддаєте у борг, підуть на потреби у військовій галузі.
Проте українське законодавство не встановлює, на що саме мають іти ці гроші. Тому отримані від військових облігацій кошти йдуть напряму до держбюджету, а звідти вже розподіляються на різні фінансові потреби в умовах воєнного стану. Виходить, саме ваші гроші можуть піти на придбання нової зброї, екіпірування для армії або на соціальні виплати нужденним.
У мирний час держава також випускає облігації — вони фактично працюють так само. За допомогою продажу облігацій покривають дефіцит у бюджеті.
Скільки це коштує?
Одна облігація в гривні коштує тисячу гривень, в доларах США — тисячу доларів, а в євро — тисячу євро. Але фактично ви купуєте її трохи дешевше: тисяча — це та сума, яка вам повернеться вже разом з відсотками.
Дохід від гривневих облігацій на три місяці становить 9,5%, на шість місяців — 10%, на рік — 11% і на півтора року — 11,5%. За доларовими облігаціями дохід буде 3,7% (можна взяти тільки річні), а в євро — 2,5% (можна взяти тільки на 8 місяців).
Щовівторка Міністерство фінансів проводить аукціон з продажу військових облігацій. Тобто, по суті, Мінфін продає банкам і брокерам облігації на певних умовах, які щотижня можуть змінюватися залежно від попиту або інших факторів.
Наприклад, 2 червня Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25% — це зробили для того, щоб посилити інтерес до гривневих активів. Цим НБУ стимулює банки та фінустанови робити депозити вигіднішими для вкладників. Це потрібно, щоб боротися з інфляцією.
Коли представники НБУ давали пресбрифінг щодо цього рішення, то висловили сподівання, що уряд також відреагує на підвищення ставки і збільшить ставки на військові облігації зокрема. Тому цілком імовірно, що вже наступного вівторка відсоткова ставка за облігаціями зміниться на користь покупця.
Це вигідніше, ніж депозит у банку?
Якщо порівнювати дохід від банківського депозиту та облігацій, то це приблизно однакова відсоткова ставка. Натомість у військових облігацій є кілька переваг.
Наприклад, з державних облігацій не потрібно платити податки. Тоді як від доходу за банківським депозитом вам доведеться заплатити податки в розмірі 19,5% від отриманої суми.
Водночас військові облігації гарантовані державою. Тобто ви фактично купуєте їх у держави, а банк виступає тут як посередник. Тому держава ж і гарантує повернення вкладених коштів та обіцяного доходу.
Ще одна перевага — вам не потрібно підтверджувати джерело походження коштів, які ви витрачаєте на військові облігації. У деяких випадках — особливо з депозитами на великі суми — вам доведеться підготувати документ, що засвідчив би, що ви добули ці гроші законним шляхом.
Як купити військові облігації?
Купити облігації може будь-хто, зокрема й ті, хто живуть в Україні, але мають громадянство іншої країни. Придбати їх може як бізнес, так і громадяни. Найпростіше купити облігації в банках та у брокерів — їх наразі 11, перелік можна знайти тут. Натомість міністр цифрової трансформації Михайло Федоров обіцяє, що така можливість скоро зʼявиться напряму в застосунку «Дія».
Кожен банк виставляє якісь свої умови продажу облігацій. Наприклад, у «ПриватБанку» можна купити від 100 облігацій, в «Ощадбанку» — від 50, в «Райффайзені» та «ОТП Банку» — від 500. Проте є і ті, де можна придбати від однієї облігації — наприклад, у «Монобанку», «Укргазбанку» та ПУМБ.
Комісія в різних установах також відрізнятиметься, як і процедура оформлення угоди. Десь доведеться приїжджати у відділення, в інших випадках — можна оформити все онлайн. Наприклад, у додатку «Монобанку» в розділі «Накопичення» є можливість придбати і облігації. Усе робиться за пару кліків — спочатку вам відкриють спеціальний рахунок, а потім можна буде обрати валюту та кількість місяців, на яку ви готові позичити гроші.