Близько 2000 ядерних боєголовок у світі переведені до підвищеної боєготовності — SIPRI
- У 2022 році світова політика ядерного роззброєння припинилася, і ядерні країни взяли новий курс на нарощування та модернізацію арсеналів.
- На початок 2022 року у світі налічувалося близько 12 705 ядерних боєголовок.
- Аналітики стверджують, що ймовірність використання ядерної зброї зараз є чи не найбільшою з часів Холодної війни.
У 2022 році ядерна зброя фактично перестала бути фактором стримування нападу і стала чинником залякування. 90% всього ЯО належить США та Росії, частина вже приведена в бойову готовність. До того ж існують чіткі ознаки того, що ядерні держави припинили політику роззброєння і взялися за нарощування та модернізацію своїх озброєнь, готуючись до можливої війни.
Заборона розповідає подробиці щорічної доповіді міжнародної організації, яка оцінює поточний стан озброєння та роззброєння країн, а також питання міжнародної безпеки.
Ядерна війна у 2022 році: доповідь Стокгольмського інституту миру
Фахівці Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI) стверджують, що протягом наступного десятиліття варто очікувати значного збільшення ядерних арсеналів. На це вплинуло загострення геополітичної кризи у світі через вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.
Через постійні погрози двосторонні переговори про стратегічну стабільність між США та РФ повністю зупинилися. Жодна інша ядерна країна наразі не веде переговорів про контроль над озброєнням масового враження. «Усі держави з ядерною зброєю почали нарощувати або модернізувати свої арсенали, і більшість з них загострюють ядерну риторику та роль ядерної зброї у їхніх військових стратегіях. Це дуже тривожна тенденція», — заявив директор програми зі зброї масового знищення SIPRI Вільфред Ван.
Аналітики інституту підрахували, що станом на початок 2022 року у світі налічувалося близько 12 705 ядерних боєголовок, 9440 — на військових складах для потенційного використання. З них було розгорнуто 3732 одиниць для шахтно-ракетного та повітряного базування, а близько 2000 були переведені до підвищеної бойової готовності.
Читати більше новин в TelegramМайже усі вони належать США та Росії, які володіють 90% ядерної зброї у світі. Утім фахівці SIPRI стверджують, що усі інші ядерні держави взяли курс на нарощування своїх потенціалів. Так, із супутникових знімків помітно, що у Китаї зараз будується щонайменше 300 нових ракетних шахт. А у 2021 році Велика Британія офіційно оголосила про свої наміри підвищити максимальний поріг своїх загальних запасів боєголовок, змінивши десятиліття політики поступового роззброєння. Також модернізацією ядерних арсеналів займаються в Індії, Пакистані, Франції, Ізраїлі, КНДР тощо.
«Незважаючи на те, що за минулий [2021] рік були певні значні досягнення в контролі над ядерним роззброєнням, ризик використання зброї масового ураження видається зараз вищим, ніж будь-коли з часів розпалу Холодної війни», — сказав директор SIPRI Ден Сміт.
Раніше Заборона розповідала про геополітичне протистояння між Китаєм та США щодо статусу Тайваню і погрози президента Байдена застосувати американську армію у разі нападу на острів. Це може перерости у справжню ядерну війну, адже ЯО знаходиться саме на острові.
Читати більше новин в Telegram