Читаєте зараз
«Валовий продукт скоротився вдвічі». Що відбувається з «Азовсталлю», «Азотом» та іншими заводами на Донеччині

«Валовий продукт скоротився вдвічі». Що відбувається з «Азовсталлю», «Азотом» та іншими заводами на Донеччині

Novosti Donbasa
Війна та промисловість Донбасу: які заводи крім «Азовсталі» та «Азоту» постраждали від нападу Росії

Заводи «Азовсталь» у Маріуполі та «Азот» у Сєвєродонецьку потрапили до заголовків світової преси завдяки обороні захисників Донбасу. Їх тимчасова втрата для України — не лише політична, а й економічна шкода. Ці та інші підприємства повністю або частково зруйновані через обстріли російських військ, внаслідок чого Україна прямо зараз втрачає мільярди доларів. Втрата підприємств призводить до дефіциту продукції — і це при тому, що певна продукція вироблялася лише на Донбасі. Заборона переказує головне з матеріалу проєкту «Новини Донбасу» про те, які підприємства постраждали під час нового витка російської війни проти України.


За інформацією голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, за місяці війни валовий регіональний продукт області скоротився вдвічі у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року. Кириленко уточнив, що на сьогодні знищено майже 15% виробничих потужностей Донецької області. Зупинилася понад половина підприємств.

Які заводи були змушені припинити роботу через окупацію?

Підприємства агропромислового комплексу

У зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях опинилися підприємства «АПК-Інвест» (Донецьк), агрокомбінат «Слобожанський» (смт Чкаловське, Харківська область), м’ясокомбінат «М’ясний» (Богодухів, Харківська область), «Салтівський м’ясокомбінат» (Харків) та інші.

Knauf

17 травня російські війська вкотре обстріляли Соледар. Одна з ракет влучила у завод Knauf — філію великої німецької компанії з виробництва гіпсокартонних плит, будівельних сумішей, систем теплоізоляції, штукатурних систем та іншої продукції. Підприємство вважали одним із найвдаліших проєктів із залучення іноземних інвестицій до Донецької області.

З 2004 року тут працювала лінія з виробництва сухих будівельних сумішей, з 2006 року — завод з виробництва гіпсокартонних плит. 2008 року підприємство відкрили після реконструкції. У нього інвестували близько 2 мільярдів гривень. Компанія є єдиним виробником гіпсу в Україні. Вона контролює близько 70% ринку гіпсокартону, 30% імпортується.

«Азот»

«Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» до повномасштабної війни було лідером з виробництва оцтової кислоти в Україні. Крім того, підприємство виробляло понад 40 найменувань продукції: азотні добрива, гази, кислоти, полімери та полімерні вироби.

1 березня пресслужба «Азоту» повідомила, що завод, на якому працювало понад 6500 людей, зупинив виробництво. Залишки готової продукції та хімікати у повному обсязі вивезли за межі Луганської області. Після цього «Азот» неодноразово обстрілювали. 9 червня внаслідок вибухів було пошкоджено один з ключових цехів аміаку, 1-Б. За даними голови Луганської обласної військової адміністрації Сергія Гайдая, завод практично знищений, але його продовжують обстрілювати через місцевих мешканців і українських комбатантів, що там переховуються.

Наразі на підприємстві, яке входить до групи компаній Дмитра Фірташа, ховаються понад 500 цивільних. Росія не дає можливості вивезти їх та продовжує бомбардувати завод. За останніми даними, окупаційні війська контролюють практично весь Сєвєродонецьк. Бої йдуть за промзону.

«Азовсталь»

«Азовсталь» став одним із головних символів протистояння України окупантам: територія підприємства була останнім шматочком Маріуполя, який боронив полк «Азов». «Азовсталь» і Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, які перебували в окупації, виробляли близько 40% сталі в Україні. «Азовсталь» — єдиний завод у країні, де робили залізничні рейки широкого шляху та рейкові скріплення. Тепер, щоб відновити зруйновану по всій Україні залізничну інфраструктуру, треба орієнтуватися на імпорт.

Після окупації Маріуполя гірничо-металургійна компанія «Метінвест», що належить Рінату Ахметову і Вадиму Новинському, втратила не тільки два заводи, а й метал, що зберігався у порту. Станом на 24 лютого там було 28 тисяч тонн продукції для експорту до Іспанії, Італії, Бельгії, Греції, Португалії, Туреччини.

Які прифронтові заводи консервують через війну?

Авдіївський коксохімічний завод

Як і «Азовсталь» та ММК імені Ілліча у Маріуполі, Авдіївський коксохімічний завод входить до групи «Метінвест». За вісім років війни підприємство в Авдіївці, розташоване буквально на лінії зіткнення з окупованим Донецьком, неодноразово зазнавало обстрілів.

4 травня, після чергової атаки з боку російських військ, «Метінвест» повідомив, що на Авдіївському коксохімі триває процес консервації. Більшість персоналу перевели на дистанційну форму роботи ще на початку березня. Продукцію зі складів за потреби вивозять залізницею.

Авдіївський завод залишається одним з найбільших коксохімічних підприємств у Європі. Коксову продукцію виготовляли для України, коксохімічну — і для внутрішнього ринку, і для експорту за кордон. Наразі її намагаються компенсувати продукцією заводів у Запоріжжі та Кам’янському.

Artwinery

Артемівський завод шампанських вин Artwinery розташований у прифронтовому Бахмуті. Провести релокацію компанії в інший регіон досить складно, якщо йдеться саме про винні погреби. Ще у 50-х роках минулого століття занедбані гіпсові штольні Бахмута перетворили на підземний завод. Для виробництва ігристого вина потрібен особливий мікроклімат та умови, відтворити які в іншому місці буде непросто. У березні, коли розпочалися обстріли, керівництво компанії організувало кілька евакуаційних автобусів для працівників, які вирішили переїхати.

Artwinery постачав вина до Австралії, Австрії, Азербайджану, Німеччини, Канади, Китаю, Ізраїлю, Швейцарії, Великобританії. Зараз у деяких супермаркетах Києва ігристе з Донецької області вже не знайти.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій