Союзники України хочуть обвалити ціни на російську нафту до $40-60 за барель
- Встановлення цінового порогу на нафту з РФ може суттєво вдарити по прибутках Кремля з продажу енергоресурсів.
- Крок також дозволить зменшити тиск на економіку країн, які залежать від поставок російської нафти.
- Щоб механізм спрацював, партнери мають правильно розіграти всі карти: інакше ринкові ціни на нафту навпаки можуть злетіти до небувалих показників.
Країни-союзниці України домовилися про обмеження цін на російську нафту. Суть плану проста: дозволити Москві й надалі експортувати продукт, але отримувати за це набагато менше, фактично нівелюючи прибуток. Тут є кілька підводних каменів, які можуть зіграти в протилежний бік.
Заборона розповідає про інструмент тиску на економіку країни-агресорки.
Ціни на нафту з РФ: план країн G7
США разом із союзниками з «Великої сімки» та інших організацій консультуються щодо обмеження ціни на російську нафту до діапазону $40-60 за барель, пише Bloomberg. Зрізання ціни на один з двох ключових ресурсів РФ може суттєво обмежити доходи країни-агресорки, при цьому мінімізувавши негативний вплив на економіки інших країн, які залежать від поставок російського чорного золота.
«Більш конкретний ціновий поріг залежатиме від ринкових умов на момент узгодження обмежень, тож він може суттєво змінитися… До прикладу, 4 липня нафта марки Urals торгувалася в середньому на рівні $80 за барель, проте інформація про нафтові транзакції РФ стала менш публічною після вторгнення в Україну», — зазначає Bloomberg.
Читати більше новин в TelegramСеред механізмів обмеження розглядають повну заборону страхування та транспортних послуг, необхідних для транспортування нафти та нафтопродуктів. Наразі запропонований поріг ґрунтується на граничній вартості видобутку продукту в РФ та цін, які фіксувалися до 24 лютого. При цьому у Білому домі вважають, що обмеження до $40 є занадто низьким, оскільки це може призвести до повної зупинки експорту з РФ, що не відповідає інтересам плану.
Експорт енергоресурсів з Росії: чому зрізання цін може не спрацювати
Попри те, що обмеження цін згадуються в комюніке саміту G7, існує багато скепсису щодо того, що угода буде досягнута найближчим часом, оскільки ця ідея все ще потребує конкретизації та усунення низки перешкод.
Зокрема у США стурбовані тим, що нафтове ембарго з боку ЄС, яке набуває чинності наприкінці 2022 року, може посприяти ще більшому стрибку цін на нафту (за прогнозами може сягати аж $185 за барель) і потенційно призвести до глобальної рецесії. Тож ймовірним рішенням може бути перегляд шостого санкційного пакета Євросоюзу.
Окрім того, партнери України на чолі зі Сполученими штатами мають до кінця продумати механізм з такими умовами, щоб обмеження цін підтримали й інші важливі гравці на енергетичному ринку, зокрема країни ОПЕК, а також Китай та Індія. Пекін, до слова, за період з березня по травень 2022 року закупив удвічі більше російських нафти, газу та вугілля, ніж за аналогічний період минулого року, а Індія — взагалі у п’ять разів більше.
Цей момент є дуже важливим, оскільки погано продумані та імплементовані заходи призведуть до ще більшої енергетичної кризи та завдадуть більшої шкоди самим союзникам, а не агресору. Саме тому представники адміністрації Байдена проводять кілька нарад на тиждень, аби втілити план в реальність.
Раніше Заборона розповідала про те, як нафтові трейдери обходять ембарго США на російську нафту, замішуючи її у малих кількостях у нафтопродукти, що поставляються з третіх країн, зокрема з Індії.
Читати більше новин в Telegram