Як у фільмах про ФБР: в Україні можливо буде знайти злочинця за ДНК
- Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає створення реєстру біологічних зразків.
- В Україні вже є одна така база, але дані у ній не було з чим порівнювати, адже внесення біоданих про злочинців не було обов’язковим.
- До реєстру тепер додаватимуть інформації про хоча б раз засуджених за вбивства, напади та зґвалтування.
В Україні правоохоронці зможуть шукати злочинців, ідентифікувати тіла та розшукувати зниклих завдяки ДНК. Так, запрацює єдина автоматизована база даних, у якій збиратимуть інформацію про біологічний матеріал. Без реєстру правоохоронці можуть порівнювати лише знайдені, наприклад, на місці злочину ДНК-сліди з взятими зразками у конкретних підозрюваних, тому створення системи має значно розширити успіхи у розкритті справ.
Заборона розповідає, як має працювати реєстр.
В Україні створять реєстр геномної інформації
На підпис президенту 11 липня 2022 року передали ухвалений Верховною Радою закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини».
Документ передбачає створення в Україні єдиної бази ДНК. Ініціаторами документа виступили ще у 2020 році п’ятеро депутатів:
- Олександр Бакумов — «Слуга народу»;
- В’ячеслав Медяник — «Слуга народу»;
- Галина Михайлюк — «Слуга народу»;
- Сергій Мінько — депутатська група «За майбутнє»;
- Максим Павлюк — «Слуга народу».
За цей час ініціатива пройшла два доопрацювання і 9 липня 2022 року її підтримали 189 народних депутатів.
Читати більше новин в Telegram«Одним з ефективних засобів під час доказування причетності підозрюваного до вчиненого злочину є ДНК-аналіз. Досвід зарубіжних країн свідчить про те, що найбільша ефективність методу молекулярно-генетичних досліджень забезпечується в поєднанні
з веденням автоматизованої бази даних ДНК. Без бази молекулярно-генетична експертиза є лише “сліпим інструментом”», — йдеться у пояснювальній записці.
Мета створення реєстру:
- ідентифікація злочинців;
- розшук зниклих безвісти;
- ідентифікація невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіла;
- ідентифікація осіб, які не здатні через стан здоров’я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе.
Чиї дані обов’язково внесуть у базу:
- притягнутих до кримінальної відповідальності за злочини проти життя, здоров’я, статевої свободи, статевої недоторканості особи;
- ті, хто знаходиться на примусовому лікуванні за вищеперераховані злочини;
- біологічний матеріал невідомих осіб, вилучений під час слідчих дій;
- невпізнаних трупів;
- зниклих безвісти (тільки за рішенням суду).
Як пише Telegram-канал «Блог юриста», відомості, що містяться в електронному реєстрі, матимуть обмежений доступ та не підлягатимуть оприлюдненню.
В Україні вже існує база даних ДНК, але до неї вноситься лише інформація, отримана при проведенні судових молекулярно-генетичних експертиз. У ній знаходиться близько 45 000 ДНК-профілів, понад половина з яких встановлені зі слідів, вилучених з місць скоєння злочинів, і лише одна четверта профілів — це зразки підозрюваних осіб. Тобто зразки можливих злочинців у правоохоронців є, а от з чим їх порівнювати — ні.
У МВС кажуть, що повноцінний електронний реєстр дозволить криміналістам отримати дієвий інструмент для ідентифікації людей, що значно підвищить ефективність розкриття злочинів.
Раніше Заборона розповідала про створення в Україні реєстру зниклих безвісти, а також про інститут омбудсмена з питань зниклих та які конкретно у нього обов’язки.
Читати більше новин в Telegram