Небезпечна вакансія. Як українські заробітчани потрапляють у російські наркокартелі
Попри війну на Донбасі та анексію Криму, які негативно вплинули на українсько-російські відносини, сотні тисяч українців продовжують їздити на заробітки в Росію. Лише у 2017 році, за даними російського МВС, там працювали 503 тисячі українців. А міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив про понад три мільйони наших громадян, які живуть і працюють в РФ. Для більшості все закінчується вдало: люди купують патенти (дозволи на працевлаштування в Росії) та легально працюють на будівництві чи у сфері послуг. Проте, так пощастило не всім.
Понад 2300 українців, станом на червень 2018 року, засуджені в Росії за виготовлення чи розповсюдження наркотиків. Усі вони були заарештовані впродовж останніх чотирьох років. Ще приблизно 2000 громадян України залишаються під слідством. Вони були завербовані торговцями людьми в Україні та переправлені до рук російської наркомафії. На відміну від політв’язнів, громадяни, затримані за «наркотичними» статтями, не мають права на оплачуваного українською стороною адвоката. Усі витрати на їхній порятунок лягають на плечі сімей. Єдиний спосіб повернути цих людей додому – довести, що вони стали жертвами торгівлі людьми.
За даними Міжнародної організації з міграції, в Україні схема вербування людей у наркотрафік за кордон активізувалася з 2014 року. Зараз затримано лише одну групу вербувальників. Суди тривають уже майже два роки, коли буде оголошено вирок – невідомо.
Тим часом схема продовжує працювати. Лише з початку 2018 року російські силовики затримали ще 42 українців за підозрою в наркоторгівлі.
Дивиться репортаж «Заборони» в співпраці з телеканалом «Настоящее время».
Продюсерка, ведуча: Настя Канарьова
Оператори: Роман Степанович, Богдан Кінащук, Вероніка Сільченко
Монтаж: Роман Степанович
Звук: Данило Венгренюк
Графіка: Дмитро Сільченко, Катя Возниця, Богдан Мартовський
Колір: Артем Сінцов