Читаєте зараз
Вибухи на авіабазі у Криму: військові аналітики пояснили, що і як там могло статися

Вибухи на авіабазі у Криму: військові аналітики пояснили, що і як там могло статися

Markiian Oliiarnyk
Крим
  • Внаслідок масштабної пожежі у Новофедорівці було пошкоджено кілька військових літаків РФ та інфраструктура аеродрому.
  • Експерти не мають єдиної думки, що стало причиною інциденту, але розглядають кілька найімовірніших варіантів: від диверсії до удару ATACMS.
  • Кожен з озвучених сценаріїв є катастрофічним для країни-агресорки, оскільки доводить її беззахисність на окупованих територіях.

На військовій авіабазі Росії, що розташована в анексованому Криму, 9 серпня 2022 року прогриміла серія потужних вибухів. Росіяни спочатку заявили, що здетонували кілька боєприпасів. Утім на супутникових знімках помітні колосальні руйнування. Військові аналітики переконані, що завдати удару могли українці, використавши далекобійні ракети до реактивних систем HIMARS, або ж це цілком могла бути таємна спецоперація всередині окупованого півострова.

Заборона розповідає про те, що і як саме могло статися на військовому об’єкті країни-агресорки, зі слів експертів.


Аеродром у Новофедорівці: супутникові знімки за 9-10 серпня

На супутникових знімках військового аеродрому біля Сак, оприлюднених 10 серпня 2022 року, помітні великі кратери, кілька зруйнованих літаків та будівель.

«З того, що я можу сказати, багато літаків і боєприпасів підірвалися в одній зоні, що спричинило пожежу, яка поширилася по всій авіабазі, хоча єдина видима шкода від цієї неї — це багато спаленої трави. Я бачу три кратери в місцях, які, здається, використовувалися як сховища, тому, можливо, вони були ціллю, а все інше було знищено, коли все, що там зберігалося, підірвалося», — зауважив засновник і креативний директор агентства Bellingcat Еліот Хіггіс.

Фото: Eliot Higgis/Twitter

Такі кратери, на думку експерта, могли утворитися внаслідок точного влучання ракетами великої дальності (завширшки вони здаються приблизно 20-25 м). Хоча далеко не всі об’єкти були зруйновані внаслідок ударів чи підривів. Наприклад, в районі будівлі, що знаходиться на південь від злітної смуги, немає жодних слідів влучань чи детонації, тож вона могла отримати такі пошкодження ударною хвилею.

Читати більше новин в Telegram
Фото: Eliot Higgis/Twitter

Попри те, що значна частина авіапарку росіян зазнала суттєвих пошкоджень, кілька бортів і справді вціліли. Про це свідчать знімки за 10 серпня, на яких видно, що принаймні п’ять ворожих військових літаків (та один приватний) заходять на злітну смугу для злету.

«Одна річ, яка виділяється, полягає в тому, що не видно жодних зіткнень, які могли б бути промахами, тож або вони використовували дуже точну зброю, або їм дуже пощастило. Я не можу пригадати, щоб Росія втрачала стільки повітряних засобів за один день за останній час, і вони повинні бути глибоко стурбовані здатністю України завдати подібних ударів деінде, особливо по мосту через Керченську протоку», — пише Хіггіс у Твіттері.

ATACMS чи ССО: версії експерта щодо вибуху в Криму

Що саме стало причиною потужних вибухів на аеродромі у Новофедорівці, досі невідомо. Експерти озвучують кілька ймовірних варіантів, кожен з яких, на думку шотландського професора Філліпса О’Браєна, є катастрофічним для Росії.

«ССО України, БПЛА, ракети великої дальності (навіть ATACMS), ракети українського виробництва… Українці не кажуть [що це було], і, мабуть, не повинні. Серйозність цієї атаки не можна недооцінювати, і якщо росіяни навіть не знають, як вона була здійснена, то її вплив має ще більшу силу», — зазначив фахівець.

Якщо це справа рук Сил спеціальних операцій України, то це повний безпековий провал Росії епічного масштабу. Адже, якщо ця версія правдива, то українські спецпризначенці проникли у глибокий тил ворога, на одну з найважливіших авіабаз, встановили там точкові заряди вибухівки та безперешкодно вибралися звідти.

«Їм доведеться побоюватися подібних операцій українських ССО всюди (включно з територією Росії). Їм [росіянам] доведеться розгортати наземні сили за лінією оборони, підтримувати постійне патрулювання тощо. А це не є добре», — пише О’Браєн.

Якщо удар був завданий ракетами українського виробництва, то це означає, що Київ зміг самостійно розробити систему, яка може обійти одну з найдосконаліших систем протиповітряної оборони у світі. Принаймні так її нарікали деякі експерти.

А якщо це був прицільний приліт американської ракети ATACMS, тоді справи російської армії ще гірші. Це означає, що окупанти виявилися повністю неготовими до того, що ЗСУ можуть отримувати такі боєприпаси і використовувати їх з надзвичайною точністю.

«Тож важливість операції посилюється невідомістю того, що зробили українці. Це найкращий спосіб змусити росіян занервувати. Кожен зі сценаріїв вказує на реальну проблему для них», — підсумував професор Університету Сент-Ендрюса.

Раніше Заборона розповідала про удар ЗСУ по величезному складу боєприпасів в окупованій Новій Каховці 11 липня 2022 року та який це має вплив на логістику ворога.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій