Країни Перської затоки виставили ультиматум Netflix: що вимагають
- В арабських країнах цензура щодо телебачення та кіноіндустрії не є рідкістю.
- Кіногігант Disney тільки у 2022 році декілька разів відмовлявся вирізати сцени у деяких своїх фільмах.
- Нетфлікс вже вдруге зіткнувся з жорсткою вимогою від урядів держав Перської затоки заблокувати до показу у регіоні частину серіалів, фільмів та шоу.
Країни Перської затоки фактично оголосили інформаційну війну стримінговій платформі Netflix. Вони вимагають видалити увесь контент, що суперечить цінностям, зокрема про одностатеві стосунки. Які саме наслідки матиме для сервісу відмова, поки незрозуміло, але практика показує, що країни можуть заборонити до показу частину фільмів компанії, а можливо, і сам потоковий сервіс.
Заборона розповідає про цензурування трендового стрімінгового сервісу.
Перська затока проти Нетфлікс
Саудівська Аравія, Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЕ та Оман виступили з вимогою до одного з найбільших стрімінгових сервісів Netflix видалити контент, що будь-яким чином суперечить ісламським цінностям та ображає ці держави. Особливо це стосується фільмів, програм та серіалів, орієнтованих на дітей, пише CNN.
Окрему заяву з подібним змістом опублікували Об’єднані Арабські Емірати. «Ми звернулися до Netflix, щоб видалити цей вміст, особливо той, що спрямований на дітей. Відтепер державний регулятор контролюватиме все, що пропонується платформою, а також слідкуватиме за ступенем прихильності ресурсу до дотримання вимог. Ми вживатимемо необхідні заходи у разі трансляції будь-якого вмісту, що суперечить цінностям суспільства ОАЕ та чинним законам країни», — йдеться у зверненні.
У обох заявах не уточнюється, який саме контент вважається образливим, але саудівський державний новинний канал Al Ekhbariya в одному з сюжетів, присвячених цій темі, супроводив закадровий текст нарізкою уривків з мультфільмів, у яких герої однієї статі обіймаються, очевидно натякаючи, що несприйнятливим дитячим контентом є зображення гомосексуальних стосунків.
Читати більше новин в Telegram«Сплачуйте щомісячну плату Netflix, і ваша дитина зможе дивитися цей аморальний контент», — говорить голос за кадром.
Це не перший випадок тиску з боку арабських країн, зокрема Саудівської Аравії, на сервіс. У 2019 році Netflix зобов’язали видалити один з епізодів комедійного політичного серіалу «Патріотичний акт з Хасаном Мінхаджем», у якому головний герой висміював культурний та політичний устрій у королівстві. Тоді компанія-кіногігант
пішла на поступку і заблокувала серію у арабських країнах. Як вчинить стримінг у 2022 році, невідомо — у Нетфлікс ситуацію відмовляються коментувати.
Кіносервіси на Близькому Сході: конфлікти через заборонені теми
Головна проблема полягає у тому, що цей регіон — перспективний регіон для кіносервісів, у якому тільки починає зростати конкуренція. Так, у червні 2022 року був запущений Disney+, також з’явилися регіональні платформи OSN+, Shahid і Starz Play. Ринок відносно невеликий для таких гігантів, як Netflix, але має тенденцію до зростання. У період з 2021 по 2027 рік число передплатників потокових послуг у регіоні, за прогнозами Digital TV Research, має зрости більш ніж удвічі — до 21.5 мільйона, причому Netflix може вийти у лідери.
«Конкуренція також може бути мотивацією для підвищення тиску на Netflix, а заява [країн Перської затоки] на цьому фоні ніби натякає на інформаційну війну проти стримінгу», — вважає єгипетський кінокритик Джозеф Фахім.
Нетфлікс — не перша платформа, яка зіткнулася з жорсткою цензурою в країнах Перської затоки. Disney у 2022 році декілька разів відхиляла вимогу скорочувати сцени за участі представників ЛГБТК-спільноти у серіалах та фільмах на Disney+. У відповідь на одну з таких відмов в ОАЕ, які вважаються однією з найліберальніших країн Перської затоки, заборонили показ мультфільму «Лайтер», де є сцена з одностатевим поцілунком між двома героїнями.
Тиску у червні 2022 року зазнала і платформа Amazon від якої вимагали, обмежити доступ в країнах до елементів і результатів пошуку, пов’язаних із ЛГБТК+.
«Інші глобальні медіакомпанії менш сприйнятливі до закликів держав Перської затоки обмежити контент, який не відповідає їхнім соціальним нормам. Американські кіностудії, які раніше виконували вимоги цензури щодо скорочення фільмів, останнім часом відмовляються це робити, що призвело до заборони деяких їхніх кінострічок в арабських країнах», — зазначили у CNN.
Посилення кіноцензури, на думку Джозефа Фахіма, напряму пов’язане зі збільшенням кількості стримінгових платформ на ринку. Цензура не була рідкістю в арабських країнах навіть тоді, коли домінували державні телеканали. Однак поява потокового ТБ підірвала здатність урядів контролювати вміст і фактично дала початок ери арабського телевізійного виробництва поза межами цензури. Контент став більш вільним, пропагуючи погляди толерантності.
«Ефект потокових сервісів на Близькому Сході був схожий на ефект супутникового телебачення кілька десятиліть тому, коли глядачі відійшли від телеканалів, які показували схвалений урядом контент, адже на супутникових каналах було набагато більше свободи», — резюмував кінокритик.
Раніше Заборона розповідала про скандал навколо мультфільму кінокомпаній Disney та Pixar «Лайтер», який заборонили в 11 країнах світу.
Читати більше новин в Telegram