Страшні таємниці захоронення в Ізюмі: коли і як почали з’являтися могили
- Місто на Харківщині було окуповано російськими військами 1 квітня 2022 року і звільнено 14 вересня.
- Росіяни встигли розкопати 55 000 квадратних метрів території біля Піщанського кладовища.
- Місце захоронень, ймовірно, використовувалося для поховань як воїнів ЗСУ та мирних мешканців, так і російських солдатів.
Перші нові могили на місці масового поховання в Ізюмі почали з’являтися на початку квітня 2022 року. Паралельно з захороненнями на цій території РФ організувала схрони боєприпасів та техніки, а також розміщувала артилерійські позиції.
Заборона розповідає про розслідування Conflict Observatory щодо поховань на кладовищі та дані МВС України.
Поховання на Піщанському кладовищі: дані Conflict Observatory
Після звільнення Ізюма 14 вересня 2022 року на території міського кладовища понад 400 нових могил: як поодинокі, так і братські захоронення. Станом на 20 вересня 2022 року з місця вилучили тіла 263 загиблих, серед них двоє дітей, повідомили у Міністерстві внутрішніх справ України.
«Сліди катувань, зв’язані руки, кульові отвори, переломи, мінно-вибухові травми – поліція подовжує вилучати тіла загиблих у місті Ізюм. На території лісу нараховується 450 поховань вбитих та закатованих громадян та одна братська могила військових», – розповіли правоохоронці.
Місце, за попередніми даними, використовувалося для поховання цивільних, загиблих українських воїнів, а також солдатів РФ.
Читати більше новин в TelegramКладовище почали розширювати після захоплення міста російськими військами [окупували 1 квітня 2022 року]. Частина його території прихована листям або знаходиться більш віддалено у лісосмузі, тому точно оцінити площу неможливо, кажуть експерти-розслідувачі з організації Conflict Observatory.
«З 6 квітня по липень 2022 року поблизу та навколо кладовища видно значні руйнування землі. Схоже, що приблизно 55 000 квадратних метрів (5.5 га) було розкопано за цей період. Зона, що містить порушений земляний покрив, включає лісову територію, що примикає до Піщанського кладовища. Воно знаходилося тут ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну», — повідомили аналітики, проаналізувавши супутникові знімки території.
У російських Telegram-каналах у квітні-2022 поширювалися фотографії, на яких зображено, як окупанти ховають тіла загиблих українських військових. Могили копали військовими екскаваторами EOV 3523. Чи були ці знімки зроблені в Ізюмі, точно невідомо, але на супутникових фото у червні дві одиниці такої техніки стояли саме біля Піщанського кладовища.
На цій території ворог також розміщував техніку, організовував схрони для зброї та боєприпасів.
Усе кладовище аналітики поділили на умовні зони:
- райони, де пошкодження земляного покриву пов’язане із військовою діяльністю і бойовими діями;
- райони для поховань;
- неідентифіковані зони, які, ймовірно, використовувалися одночасно для поховань і військових задач.
«Група ідентифікувала щонайменше 40 військових об’єктів, у тому числі транспортні засоби, вузли зв’язку та матеріально-технічного забезпечення, артилерійські позиції. Вони часто вирівнюються з місцями, де земля перекопана. Серед помічених машин військового зразка були такі, що відповідали транспортникам піхоти Камаз 63969, транспортникам Урал 4320, САУ 2С3, основним бойовим танкам Т-72», — розповіли у Conflict Observatory.
Раніше Заборона розповідала про ситуацію в Ізюмі у перші місяці повномасштабної війни зі слів свідка подій Іллі Пунтусова. Він розповів, що в центральній частині міста було багато поховань у дворах, біля дитячих майданчиків.
Читати більше новин в Telegram