Секрет вічної молодості? Знайдено ген, що може зупинити процеси старіння
- Актинії здатні замінювати пошкоджені або відсутні нейрони протягом усього свого життя.
- Нещодавно виявлений ген у них відповідає за створення всіх типів клітин, він є ключем до регенерації.
- Він відіграє важливу роль у формуванні нервової системи у людини та інших тварин
В геномі актиній виявили ген, що допомагає в регенерації клітин та є секретом їхнього фактичного безсмертя. Ідентичний ген мають і люди.
Заборона розповідає про таємничий ген актиній, який дозволяє їм не старіти.
Ген актинії, що відповідає за безсмертя
Морські анемони (Nematostella vectensis) або актинії — одні з небагатьох тварин, які не зазнають процесів старіння та негативного впливу довкілля на організм. Вчені вже не один рік намагаються розгадати таємницю їхнього безсмертя. Але нещодавно на початку листопада цього року група дослідників максимально наблизилася до відповіді. Вони зробили генетичний відбиток морської анемони і знайшли один ген, що відіграє особливу роль у розвитку їхніх клітин, пише Sci Tech Daily.
«Цікаво, що цей ген також відіграє важливу роль у формуванні нервової системи людини та багатьох інших тварин, що разом з іншими даними показує, що ці ключові регуляторні механізми диференціювання нервових клітин, здається, збережені у всьому тваринному світі», — розповідає очільник дослідницької групи Ульріх Технау.
З’ясувалося, що нейрони, залізисті та сенсорні клітини актинії створені з однієї загальної популяції. І саме ген SoxC виявився необхідним для утворення всієї різноманітності клітин організму та підтримки їхнього балансу протягом всього життя анемон. Окрім цього, завдяки дослідженню довели, що цей тип тварин має спільні зі складнішими організмами генні каскади для диференціювання нервових клітин.
Читати більше новин в TelegramЯк зупинити процеси старіння у людини
Найдивовижніше в онтогенезі морських анемон — збереження процесів розвитку незалежно від віку. Тобто неважливо ембріон це чи дорослий організм, актинії здатні створювати заміну пошкоджених чи відсутніх клітин протягом усього свого життя. А от у людей дорослого віку навпаки неможливі ті ж самі процеси, що і на ембріональній стадії.
Це означає, що наявність гена SoxC у геномі людини ще не означає можливість зупинити процеси старіння. Адже фактично він відповідає за продукування нових клітин в організмі, а от що запускає процес регенерації, як у морських анемон, поки не відомо. Але у майбутньому завдяки технології редагування генів CRISPR, яка поки що доволі успішно тестується на мишах, можна буде перепрограмувати потрібний ген та зробити людське тіло самовідновлювальним.
Раніше Заборона розповідала про винайдення штучної крові, яка може замінити донорство.
Читати більше новин в Telegram