Читаєте зараз
Через адміністративні помилки українці втрачають PESEL UKR — документ, що дозволяє перебувати в Польщі. Заборона розповідає, як його відновити

Через адміністративні помилки українці втрачають PESEL UKR — документ, що дозволяє перебувати в Польщі. Заборона розповідає, як його відновити

Svitlana Stepanchuk

За даними польської прикордонної служби, з 24 лютого до країни прибули майже 8,3 млн українців. Після зменшення карти бойових дій суттєва частина з них повернулася, однак через російську тактику ураження інфраструктури України та прогнозів щодо однієї з найважчих зим українці повертаються до Польщі — за листопад туди прибули близько 700 тисяч біженців. Проте українці масово (найімовірніше, через адміністративну помилку) втрачають документ PESEL UKR, за яким можливе перебування в Польщі. 


Згідно з польським законодавством, українці, які перебували за межами країни понад 30 днів (упродовж одного виїзду), втрачають PESEL UKR — унікальний номер-документ, за яким переміщені через війну особи можуть проживати в Польщі. Разом з документом втрачається статус легального перебування у країні, усі виплати, пільги, право на медичну та соціальну допомогу. 

Відновити втрачений статус можна. Це передбачають зміни до закону Польщі «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території держави» від 1 липня 2022 року. Для цього потрібно прийти до ужонду відповідної гміни (це офіс місцевого органу влади у Польщі) і написати повторну заяву. Втім, багато українців скаржаться, що втратили PESEL UKR, хоча жодного разу після отримання тимчасового прихистку не виїжджали з Польщі або ж не перевищували 30-денного ліміту при виїзді з країни. 

«У Польщі я з початку березня, — розповідає Забороні Наталка, біженка з Києва. — Виїжджала в Україну тричі, але сумарно йдеться про 9–10 днів, не більше. Дізналася, що в мене немає PESEL UKR після того, як вирішила сама перевірити, начитавшись повідомлень у соцмережах, що масово скасовують статус UKR. Коли заходиш в mObywatel (це польський аналог українського додатка “Дія”), наче все нормально, не виникає сумнівів, що щось скасовано. Але коли зайшла перевірити на сайт, побачила, що позначки “UKR” нема».

Людину зі втраченою позначкою можуть не пустити на кордоні назад до Польщі після недовгострокового повернення додому.

Випадково втратила PESEL UKR і Тетяна з Рівного. В ужонді варшавської дільниці Влохи пояснили, що це сталося через поїздку в Україну. Однак Тетяна переконує, що весь цей час була у Польщі. При цьому жінка каже, що після написання заяви статус повернули. Причиною помилкового позбавлення PESEL UKR може стати зміна чи заміна документів, що використовувались під час оформлення статусу. Наприклад, переміщені через війну особи могли заїхати до Польщі за внутрішнім паспортом, ID-карткою чи свідоцтвом про народження, а потім зробити новий закордонний паспорт і перетнути кордон вже за новим документом. Щоб уникнути подібних несподіванок, слід перетинати кордон винятково за тим документом, на який оформлювався PESEL UKR, або прив’язати до нього новий паспорт, написавши відповідну заяву в ужонді. 

Якщо ви дізналися про втрачений статус ще до в’їзду в Польщу, можна отримати згоду начальника прикордонної служби на повторний в’їзд до країни. Така згода надається українцям, які прибувають на територію Польщі після 24 лютого. Крім того, можна в’їхати за біометричним закордонним паспортом на підставі безвізового режиму — але лише якщо не вичерпано ліміт перебування у Шенгенській зоні (90 днів перебування протягом 180 днів року поспіль).

З наступного року українці матимуть лише 30 днів, щоб отримати PESEL UKR, а не 90, як раніше. Документ із відповідними змінами до законодавства ухвалив 15 грудня Сейм Польщі. І хоча поправки ще має затвердити Сенат і підписати президент, очікується, що вони наберуть чинності вже 1 січня 2023 року.

Матеріал підготовлений за участі MediaPort Warsaw — хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій