Нобелівську премію з фізики вперше за 55 років отримала жінка
У цьому році Нобелівську премію в галузі фізики вперше за 55 років отримала жінка. Перемогу отримала Донна Стрікленд. Цю нагороду вона розділила з Артуром Ешкіним та Жераром Мору. Про це повідомляє видання Mashable.
Стрікленд та Мору винайшли метод генерування ультракоротких оптичних імпульсів високої інтенсивності. Вони придумали, як створити високоінтенсивні лазери. Нова технологія отримала широке застосування в медичній і промисловій галузях.
Стрікленд – третя жінка, яка отримала Нобелівську премію в галузі фізики й перша за останні 55 років. До неї нагороду отримували Марія Кюрі й Марія Гепперт-Майер. Кюрі отримала Нобелівську премію з фізики в 1903. Крім неї в тому році лауреатами стали П’єр Кюрі й Анрі Беркель.
BREAKING NEWS⁰The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the #NobelPrize in Physics 2018 “for groundbreaking inventions in the field of laser physics” with one half to Arthur Ashkin and the other half jointly to Gérard Mourou and Donna Strickland. pic.twitter.com/PK08SnUslK
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2018
Стрікленд поки навіть не є професоркою в Університеті Ватерлоо, де працює з 1997 року. На початку року її біографічну статтю відмовилася розміщувати «Вікіпедія». Редактори вважали, що Стрікленд ще не достатньо знаменита, але ці неоднозначні моменти все ж поступаються труднощам, з якими зіткнулася Марія Гепперт-Майер.
Читати більше новин в TelegramМарія Гепперт-Майер і її чоловік Джозеф емігрували в США на початку 1930-х. Її чоловік став професором в Університеті Джона Хопкінса в Балтіморі. Переїзд збігся з «Великою депресією». Марія не могла влаштуватися на оплачувану роботу в університет – у той час вважалося, що чоловіки, як годувальники сім’ї, більше потребують роботи. Тому їй довелося безкоштовно працювати в офісі. За 8 років в Університеті Джонса Хопкінса вона опублікувала 10 робіт і книгу, не отримавши за це ніякої фінансової нагороди. Ситуація повторилася в Колумбійському університеті. Навіть після закінчення «Великої депресії» Гепперт-Майер не могла отримати оплачувану посаду через те, що працювала в одному університеті з чоловіком. У той час Марію могли просто звинуватили у використанні родичів для отримання посади. У 1940 році подружжя почало роботу в університеті Чикаго. Марія навіть стала професоркою в Інституті ядерних досліджень, але зарплату не отримувала.
Оплачувану роботу їй вдалося отримати тільки в 1959 році. Тоді подружжя переїхало і влаштувалося в Каліфорнійський університет у Сан-Дієго. У той час Марія Гепперт-Майер уже була відомою науковою діячкою. Вона взяла участь у Манхеттенському проекті і входила в Національну академію наук США. Але навіть після визнання до Гепперт-Майер ставилися поблажливо. Після присудження їй Нобелівської премії місцева газета опублікувала новину під заголовком «Мати із Сан-Дієго виграла Нобелівську премію».