Читаєте зараз
США, РФ і не тільки: найбільші ядерні держави збільшили арсенали атомних боєголовок

США, РФ і не тільки: найбільші ядерні держави збільшили арсенали атомних боєголовок

Ilona Kivva
Автор:
  • Світова політика ядерного роззброєння припинилася у 2022 році. Принаймні дев’ять держав взяли новий курс.
  • Глобальний запас приблизно становить 12 512 атомних боєголовок, з них 9 576 країни перевели у запаси для потенційного використання. 
  • Близько 90% усіх запасів належать Росії та США. У топ-3 по найбільших арсеналах також Китай.

Індія, Пакистан та Франція, ймовірно, не тільки продовжили свої ядерні програми у 2023 році, а й розширили їх. Суттєве нарощення також спостерігається у Китаї та Північній Кореї. Наразі близько 2 000 боєголовок готові до запуску в будь-яку хвилину.

Заборона розповідає про зміни у кількості небезпечної зброї по країнах, які відбулися з 2022 по 2023 роки за даними авторитетного аналітичного центру.


Ядерні арсенали країн світу у 2023 році: звіт SIPRI

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну суттєво вплинуло на контроль над ядерними озброєннями. Приміром, США у 2022 році призупинили двосторонній діалог із Росією щодо стратегічної стабільності, а вже у лютому-2023 року РФ оголосила, що призупиняє свою участь у договорі про заходи щодо скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО), йдеться у звіті Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Також призупинено переговори про наступний СНО (чинний діятиме до 2026 року), який закінчується у 2026 році. Також на паузі переговори щодо відновлення участі Ірану у Спільному всеосяжному плані дій (JCPOA) — ця угода була головною перешкодою для країни у розробці ядерки.

«Більшість держав, які володіють ядерною зброєю, посилюють свою риторику щодо її важливості, а деякі навіть висловлюють явні чи приховані погрози щодо її потенційного використання. Ця посилена ядерна конкуренція різко збільшила ризик того, що така зброя може бути використана вперше після Другої світової війни», — каже старший науковий співробітник SIPRI Метт Корда.

Читати більше новин в Telegram

З 2022 року до червня-2023 принаймні дев’ять ядерних держав продовжили програми по модернізації атомних збройних арсеналів або розгорнули нове озброєння такого типу. 

Йдеться про такі держави:

  • Сполучені Штати та Росія — разом володіють майже 90% усієї ядерної зброї. Обсяги придатних для використання боєголовок нібито залишалися відносно стабільними у 2022 році, хоча прозорість звітування суттєво знизилася. До того ж, крім готових до пуску, Росія і США мають понад 1000 боєголовок, які вони поступово демонтують;
  • Велика Британія — вважається, що країна не збільшила свій арсенал ядерної зброї в 2022 році. У 2021 році уряд оголосив про підвищення ліміту з 225 до 260 боєголовок;
  • Франція — продовжила низку програм: з розробки атомного підводного човна з балістичними ракетами третього покоління (SSBN); нової крилатої ракети повітряного базування; проєкти з реконструкції та модернізації існуючих систем;
  • Індія та Пакистан — ймовірно, розширюють свої ядерні арсенали. Обидві запровадили та продовжили програми з розробки нових типів систем пуску ядерної зброї. Індія, схоже, приділяє все більшу увагу зброї дальнього радіусу дії. Серед неї така, що здатна досягати цілей по всьому Китаю;
  • Північна Корея — продовжує віддавати пріоритет своїй військовій ядерній програмі як центральному елементу стратегії національної безпеки. Країна не проводила ядерних випробувань у 2022 році, однак провела понад 90 випробувань ракет. Деякі з цих, у тому числі міжконтинентальні балістичні, можуть нести ядерні боєголовки. Держава зібрала близько 30 боєголовок і має достатньо матеріалу ще для загалом 50-70;
  • Ізраїль — публічно не визнає володіння ядерною зброєю, але, за даними SIPRI, також модернізує свій ядерний арсенал;
  • Китай — збільшив ядерний арсенал з 350 до 410 боєголовок (станом на січень 2023 року) і продовжує його нарощувати. Хоча КНР заявляє, що прагне мати лише мінімальні ядерні сили, водночас потенційно може вже до кінця десятиліття зрівнятися з США чи РФ.

Загроза запуску атомних боєголовок

Загалом, із глобального світового запасу, який приблизно становить 12 512 боєголовок, близько 9 576 перевели у запаси для потенційного використання. Це на 86 більше, ніж у 2022 році. З цих боєприпасів:

  • приблизно 3844 боєголовки — розгорнуті на ракетах і літаках;
  • близько 2000 (майже всі з яких належали Росії чи США) — перебувають у стані високої оперативної готовності на ракетах у шахтних установках, на літаках, атомних субмаринах. Простіше кажучи, вони готові до пуску у будь-яку хвилину.
Світові ядерні сили станом на січень 2023 року. Інфографіка: SIPRI

«Ми перебуваємо в одному з найнебезпечніших періодів в історії людства. У цей період високої геополітичної напруги та недовіри, коли канали зв’язку між противниками, що володіють ядерною зброєю, закриті або майже не функціонують, ризики прорахунків, непорозумінь або нещасних випадків є неприйнятно високими. Існує термінова потреба відновити ядерну дипломатію та посилити міжнародний контроль», — каже директор Стокгольмського інституту Ден Сміт.

Раніше Заборона розповідала про угоду між Кремлем і Мінськом щодо розміщення ядерної зброї у Білорусі. Йдеться про тактичне озброєння — воно менш потужне та має у рази меншу дальність ураження, ніж стратегічне.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій