10 000 м під Землю: Китай пробурить одну з найглибших у світі свердловин
- В одній з пустель КНР почали будівництво глибинної розвідувальної свердловини.
- Це буде в рамках масштабної програми з вивчення космосу та надр Землі, оголошеної у 2021 році.
- Свердловина має досягти 10 000 метрів углиб, що на кілометр більше, ніж відстань від землі до Евересту.
Вчені зможуть краще вивчити внутрішню структуру та еволюцію Землі. Наприклад, визначити мінеральні та енергетичні ресурси та оцінити ризики землетрусів чи виверження вулканів.
Заборона розповідає про проєкт КНР.
Будівництво свердловини у басейні Тарім: мета
Масштабним проєктом пустелі в басейні Тарім, що у північно-західному регіоні Китаю Сіньцзян керує головний в країні виробник нафти China National Petroleum Corp., пише The Guardian.
«Складність будівництва бурового проєкту можна порівняти з великою вантажівкою, що їде по двох тонких сталевих тросах. Обладнання, яке важить понад 2000 т, розраховане на підземну температуру до 200°C і атмосферний тиск, що в 1300 разів вище. На додаток до екстремальних умов глибоко під поверхнею, ускладнює роботи суворе ґрунтове середовище басейну Тарім, де розташована найспекотніша та найсухіша пустеля Китаю», — каже науковець з Китайської інженерної академії Сунь Цзіньшен.
Читати більше новин в TelegramОчікується, що шахта проходитиме через понад 10 континентальних шарів і досягне крейдяної системи в земній корі, яка датується 145 млн років. Її довжина становитиме 32 808 футів, або 10 000 м: для порівняння, висота Евересту, найвищої вершини на планеті, складає 8848.86 метрів.
Проєкт має, перш за все, наукову мету — дослідити космос і його поверхню Землі як його частину. Вчені вважають, що шахта дозволить їм краще вивчити внутрішню структуру та еволюцію планети, а також надавати дані для геонаукових досліджень. Наприклад, свердловина може допомогти визначити мінеральні та енергетичні ресурси та оцінити ризики екологічних катастроф, таких як землетруси та виверження вулканів.
Водночас, як зазначає The Guardian, регіон Сіньцзян багатий на родовища корисних копалин і нафти. Sinopec — найбільша нафтопереробна компанія Китаю — тільки у травні 2023 року виявила значні потоки нафти та газу в Тарімському басейні на глибині понад 8500 м під поверхнею. Однак чи має проєкт приховану мету, поки незрозуміло.
Цікаво! Свердловина не буде найглибшою у світі. Рекордну глибину має Кольська свердловина в Росії. Вона досягла 12 262 м у 1989 році після 20 років буріння. Споруджувалася для вивчення геології та металогенії континентальної земної кори, але чи ведуться там зараз роботи та які саме, невідомо.
Раніше Заборона розповідала про дослідження, яке змінило фундаментальне наукове уявлення про будову Землі. Відкриття зробили завдяки землетрусам.
Читати більше новин в Telegram