Читаєте зараз
Масштабні страйки у Голлівуді: чому протестують і до чого це може призвести

Масштабні страйки у Голлівуді: чому протестують і до чого це може призвести

Ilona Kivva
Автор:
  • Пікети почалися 2 травня 2023 року після того, як профспілка сценаристів не досягла угоди з найбільшими кінокомпаніями.
  • Це одних із найдовших страйків у Голлівуді. Останній відбувся 15 років тому — тоді економіка Лос-Анджелеса втратила приблизно $2.1 мільярда.
  • Понад 100 акторів приєднаються до сценаристів. Серед них такі зірки як Меріл Стріп та Дженіфер Лоуренс.

Митці висувають до кінокомпаній дві ключові умови, одна з яких стосується заробітних плат. Після появи стримінгів вони втратили більшу частину доплат, наприклад, за повторні покази фільмів чи серіалів по телебаченню. При цьому обсяг роботи, а отже і основні грошові винагороди, зменшилися. Якщо питання не вирішиться, Голлівуду загрожує повна зупинка кіновиробництва.

Заборона розповідає про найбільші пікети у Голлівуді на останні 60 років.


Страйки сценаристів у США: чому почалися 

Страйки почалися 2 травня 2023 року після того, як Гільдія сценаристів Америки (WGA) не досягла угоди з Альянсом продюсерів кіно і телебачення (AMPTP), який представляє такі компанії як Warner Bros Discovery, Disney, Netflix, а також їх стримінги від Amazon та Apple.

WGA мала укласти новий контракт з топовими кіностудіями — серед пунктів було два ключових:

  • зміна умов оплати праці — автори вимагають збільшення гонорарів за проєкти, адже їх заробітки знизилися на фоні розвитку стрімінгів. Так, сезони серіалів стали коротшими, а їм в основному платять посерійно. До того ж раніше за кожен повторний випуск по ТБ сценаристи отримували гонорари, а з розвитком стрімінгів суми доплат стали мінімальними, адже фільм/шоу постійно є у доступі на платформі;

Цікаво! Згідно з даними WGA, половина сценаристів телесеріалів станом на 2023 рік працюють із мінімальною зарплатою, порівняно з третиною у сезоні 2013-2014 роках. Оплата праці навіть для найбільш відомих представників сфери впала на 4%. При цьому річні прибутки галузі зросли з $5 млрд у 2000 році до $28-$30 мільярдів.

Читати більше новин в Telegram
  • використання штучного інтелекту — Гільдія сценаристів хоче захистити студії від ШІ у нових сценаріях на основі попередніх робіт. Автори також хочуть мати гарантії, що їх не проситимуть переписати чернетки сценаріїв, створених комп’ютером (знову ж таки за мінімальну оплату).

Рух проти Disney та Netflix

Страйк сценаристів лише за два місяці призвів до зупинки виробництва десятків проєктів, серед яких «Дивні дива» (Netflix), «Мільярди» (Paramount+), перезапуск «Блейда» (Disney). Також були зірвані зйомки шостого сезону «Чі» від Showtime, серіалів «Великі гроші» (Apple TV) та «Старий» із Джеффом Бріджесом (FX). Загалом закрили близько 80% кіновиробництва Голлівуду, пише The New York Times.

До пікетів планували також приєднатися профспілки режисерів та акторів. Перша після тривалих перемовин з AMPTP пішла на угоду і відмовилася від страйку. А от гільдія SAG-AFTRA, яка об’єднує профспілки кіно- і телеартистів, ймовірно, таки приєднається до пікетів. Для розуміння, йдеться не лише про акторів, а й про ведучих, людей, що озвучують мультфільми, записують радіошоу. Це понад 160 000 людей, які у буквальному сенсі є голосами Голлівуду.

Вони виставили кіностудіям майже такі ж умови, що й режисери, але з акцентом саме на акторську діяльність:

  • хочуть забезпечити вищу заробітну плату та додаткові винагороди після виходу фільмів;
  • вимагають заборони створювати схожих на них персонажів і використовувати їхні образи після смерті за допомогою ШІ.

Понад 100 акторів та акторок навіть підписали листа, у якому висловили готовність підтримати сценаристів. Повний список невідомий, але серед тих, хто підтримав ідею, Меріл Стріп, Марк Руффало, Дженніфер Лоуренс, Квінта Брансон та Фібі Уоллер-Брідж.

«Якщо актори приєднаються до пікетів, це буде наймасштабніший страйк за 63 роки. Виробництво буде повністю закрито. Наслідки подвійного удару відобразяться на телебаченні: мережеві шоу почнуть повторюватися, робитимуть все більше реаліті. Нові фільми не рекламуватимуть, сеанси [у кінотеатрах] скасовуватимуть. Також це матиме значний вплив на економіку не тільки компаній, а й міст, де створюють фільми і серіали. Наприклад, під час останнього страйку письменників 15 років тому економіка Лос-Анджелеса втратила приблизно $2.1 млрд», — пояснили у The New York Times.

Раніше Заборона розповідала про зміни, які впровадив Netflix у деяких країнах. Вони стосуються шерингу акаунтів — однієї з функцій, завдяки якій стримінг став таким популярним.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій