США можуть розмістити на кораблях новітні ядерні ракети
- Штати у 2013 році повністю зняли з субмарин і кораблів крилаті ракети з ядерними боєголовками.
- Конгрес США пропонує повернути ядерку на судна ВМС, але це будуть абсолютно нові ракети SLCM-N. Програма на паузі з 2022 року.
- Рішення може зрівняти ядерні арсенали Штатів і Росії, але мінусів більше, ніж плюсів.
SLCM-N задумані як середній варіант між стратегічною і тактичною ядерною зброєю, тобто мають відносно невелику потужність при дальності ураження у майже 2 500 кілометрів. Вони створять реальну загрозу для Пекіну, Москви та Пхеньяну, адже тільки флот США має бази у зоні доступу.
Заборона розповідає про ядерну програму Сполучених Штатів.
Ядерні боєголовки: пропозиція Конгресу на 2024 рік
Адміністрація Байдена ще у березні-2023 подала на розгляд американського парламенту законопроєкт про бюджет Пентагону на 2024 рік. Станом на 11 серпня його ще не ухвалили — між Сенатом і Палатою представників (верхня і нижня палати відповідно, разом утворюють Конгрес) точаться дебати через збільшення оборонних витрат.
Річ у тім, що адміністрація президента запросила $842 млрд — це на $26 млрд більше, ніж було виділено у 2023 році. У рамках збільшеного бюджету комітети Палати представників і Сенату пропонують розмістити нове покоління морських ракет SLCM-N на низці кораблів Військово-морських сил США. Вони оснащені ядерними боєголовками.
Фактично йдеться про пропозицію повернути ядерне озброєння на судна, але в оновленому форматі, пише The Washington Post.
Читати більше новин в TelegramБоєголовки вже встановлювали на кораблі під час Холодної війни (на ракетах Tomahawk). Після її закінчення 41-й президент Джордж Буш-старший видав указ зняти частину з них. Остаточно ядерне роззброєння ВМС (йдеться тільки про крилаті ракети) завершив Барак Обама у 2013 році.
SLCM-N: що за ракети
Адміністрація 45-ого президента США Дональда Трампа у 2018 році ініціювала розробку новітньої ядерної ракети морського базування. рішення було аргументовано потребою заповнити прогалину в арсеналі США. Йшлося про боєприпаси меншої потужності, ніж вже є на озброєнні, свідчать дані американського Центру контролю над озброєннями та нерозповсюдженням (Center for Arms Control and Non-Proliferatio). Вартість проєкту оцінили у щонайменше $10 млрд без урахування виробництва, яке мало б початися у 2031 році, та вартості модернізації кораблів для установки. За оцінками експертів, реальна початкова ціна складає щонайменше $30 мільярдів.
Міністерство оборони офіційно відмовилося від спроб розробити ядерну крилату ракету морського базування у жовтні 2022 року. Тож як такої ракети ще немає, хіба у вигляді прототипу. Це означає, що навіть якщо Конгрес і поновить програму, то на озброєння до 2030-х років SLCM-N не стануть.
Про те, якими саме задумані ці снаряди, відомо мало. Ракети, ймовірно, мали озброїти боєголовкою потужністю менше 10 кілотонн. Це середня ланка між стратегічним і тактичним ядерним озброєнням. У деяких джерелах пишуть про тактичну: це пов’язано з тим, що різниця між двома видами чітко не визначена, особливо у випадках, коли йдеться про більш потужну умовну тактику.
На вигляд SLCM-N має бути як звичайна крилата ракета морського базування. Радіус дії — 2 414 кілометрів. Основне призначення — регіональне стримування. Тобто її у теорії мали поставити на кораблі у головних флотах: у Тихоокеанському поблизу Тайваню і Південної Кореї (Жовте море) — для стримування Китаю і КНДР,ву Атлантичному поблизу країн Балтії (Балтійське море) — для стримування РФ у рамках охорони кордонів НАТО.
Ядерка на кораблях ВМС США: плюси і мінуси
Прихильники поновлення програми SLCM-N переконані, що ядерні ракети допоможуть ефективніше розосередити менш потужну ядерну зброю США по всьому світу — ближче до потенційних ворогів. Також це нібито допомогло б скоротити розрив між арсеналами Штатів і РФ (Росія стверджує, що має близько 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, а у США офіційно тільки кілька сотень).
Однак, на думку експертів з The Washington Post, мінусів набагато більше:
- ускладнення місій — розміщення SLCM-N на борту кораблів, особливо на підводних човнах, ускладнило б задачу протидіяти ворожим кораблям. Ядерні ракети займуть й так обмежений простір на пусковій трубі, тобто протичовнових ракет буде менше;
- навчання екіпажів — військові повинні будуть пройти додаткові атестації, а це також витрати з бюджету і час;
- участь у навчаннях — це обмежило б можливість залучати такі кораблі і субмарини до військово-морських навчань, які проводяться з союзниками. Наприклад, ті ж Ulchi Freedom Shield з Південною Кореєю;
- геополітична дестабілізація — крилаті ракети літають низько і на набагато вищих швидкостях, ніж попереднє покоління. Ця комбінація скорочує час попередження до хвилин. А SLCM-N не мають відрізнятися від неядерних, тож це змусило б теоретичних ворогів одразу відповідати на загрозу;
- збільшення кількості ядерки у світі — інші країни, наприклад Іран, можуть прискорити розвиток ядерної зброї.
Раніше Заборона розповідала про угоду між Кремлем і Мінськом, у рамках якої Білорусь отримала ядерну зброю. Таке рішення може мати дві мети — часткове перекладення відповідальності на режим Лукашенка або ж посилення тиску на західні держави.
Читати більше новин в Telegram