Читаєте зараз
Польща хоче створити найсильнішу армію в Європі. Наскільки ця заява реалістична та коштом чого це може трапитись

Польща хоче створити найсильнішу армію в Європі. Наскільки ця заява реалістична та коштом чого це може трапитись

Oleksandr Humeniuk

Лідери керівної у Польщі партії «Право і справедливість» (PiS) за останні місяці зробили декілька важливих заяв та кроків, що стосувалися зміцнення польської армії та її спроможностей. Зокрема, поляки збираються збільшити кількість своїх військ до 300 тисяч та суттєво розширити й оновити технічну складову війська. Чи дійсно Польща може створити найпотужнішу армію у Європі та коштом чого вона хоче такою стати, розібралась Заборона.


Хто просуває ідею перетворення польської армії на найсильнішу армію в Європі?

Ідея про значне посилення війська почала лунати у Польщі одразу після повномасштабного вторгнення РФ на територію України. Політичні та військові лідери країни, розуміючи свою близькість до Білорусі та Росії, просували ідею термінового посилення власної армії на тлі появи нових загроз. 

Невдовзі після початку широкомасштабної війни РФ проти України уряд Польщі збільшив витрати на оборонну сферу. Країна і раніше була однією з небагатьох в ЄС, яка витрачала на армію понад 2% власного ВВП, але влітку 2022 року президент Польщі підписав закон, згідно з яким витрати на оборону з 2023 року мали збільшитись до 3% ВВП. Лідер партії «Право і справедливість» та віцепрем’єр-міністр Польщі Ярослав Качинський взагалі наполягав на збільшенні військових витрат до 5% ВВП країни впродовж наступного десятиліття, що в нинішніх умовах також виглядає як цілком реальний сценарій.

Питання посилення польської армії та перетворення її на найсильнішу у Європі стало однією з головних тем, які використовували представники партії «Право і справедливість» перед виборами, що відбулись нещодавно. 

«Ми хочемо миру, і якщо ми хочемо цього, ми маємо готуватися до війни. У зв’язку з цим ми посилюємо польську армію, на відміну від тих, хто правив до 2015 року», — заявляв міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у листопаді минулого року також впевнено говорив, що його країна матиме «найпотужніші сухопутні сили в Європі».

Завдяки яким технічним спроможностям Польща хоче створити найсильнішу армію в Європі?

Важливим фактором посилення польської армії має стати її чисельне збільшення. Згідно з «Законом про оборону Вітчизни», що був прийнятий у 2022 році, чисельність військовослужбовців польських збройних сил має збільшитись до 300 тисяч, у тому числі 50 тисяч у територіальних військах до 2035 року. Аби полегшити набір військовослужбовців, закон передбачає спрощений процес призову, більш гнучкі правила просування по службі, стимулювання, а також відновлення системи військового резерву та модернізацію її оснащення. 

Однак особовий склад без механізованих сполучень не матиме суттєвого значення. Тому Польща оголосила про масштабні контракти та закупівлю сучасного озброєння в інших країн. Основними постачальниками зброї для Польщі мають стати США та Південна Корея.

Танки

В найближче десятиліття Польща планує закупити близько 1250 танків. Основу цієї цифри складуть південнокорейські танки K2 Black Panther, які Польща замовила у кількості 1000 машин. Наразі до армії вже було доставлено перші 10 машин. Загалом Південна Корея має поставити до Польщі 180 К2 до кінця 2025 року. Інші 820 танків планують виготовити безпосередньо у Польщі за ліцензією, отриманою від Південної Кореї. Цей процес розрахований на наступні 10 років.

Танк K2 Black Panther — це  південнокорейський основний бойовий танк нового покоління, що був розроблений державним Агентством з оборонного розвитку спільно з Hyundai Rotem. Він оснащений 120-мм гладкоствольною гарматою. Система управління вогнем здатна отримувати та відстежувати цілі на відстані до 9,8 кілометра за допомогою тепловізійного прицілу. Танк може рухатися зі швидкістю до 70 км/год на дорогах з твердим покриттям і до 52 км/год в умовах бездоріжжя.

Ще одним видом танка, який планують закуповувати поляки, став американський M1 Abrams. Таких планують придбати 250. Наразі з цього числа Польща вже отримала 33 нових танки. Загальна вартість контракту склала €4,5 мільярда.

M1 Abrams — це основний бойовий танк третього покоління у США.

Він має декілька важливих особливостей, серед яких: потужні газотурбінні двигуни, обладнання з багатошаровою протиснарядною композитною бронею та окреме місце для зберігання боєприпасів в ізольованому капсульному відсіку для відокремлення членів екіпажу у випадку влучання снаряда в танк. 

Реактивні системи залпового вогню

Польща планує збільшити кількість власних систем залпового вогню до неймовірної цифри у майже 800 одиниць (794).

Їхню основу мають скласти вже знайомі українцями американські пускові установки HIMARS, сім з яких нещодавно були доставлені до країни, а постачання ще 499 планується на майбутнє. 

Разом з HIMARS поляки планують закупити 288 реактивних систем K239 Chunmoo з Південної Кореї.

K239 Chunmoo — це самохідна реактивна система залпового вогню, здатна запускати різні види керованих і некерованих артилерійських ракет. За своєю конструкцією вона нагадує американську РСЗВ, що працює за схожим принципом. Контейнери пускової установки можуть змінюватись залежно від дальності та типу ракет, які планують запускати.

Авіація

Окрім посилення та збільшення сухопутних військ, Польща продовжує оновлювати та збільшувати власний авіапарк. Як і у випадку з іншими видами зброї та техніки, польські керманичі орієнтуються на ринок США та Південної Кореї. Замовлено 32 новітні американські винищувачі F-35A та 48 південнокорейських навчально-бойових літаків KAI FA-50 Golden Eagle — шість з них вже поставлені.

KAI T-50 — це двомісний надзвуковий навчально-бойовий реактивний літак, розроблений південнокорейською фірмою KAI спільно з американською компанією Lockheed Martin. Літак може використовувати таке озброєння як ракети «повітря — повітря» AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, «повітря — поверхня» AGM-65 Maverick, авіабомби з супутниковим наведенням JDAM та касетні боєприпаси.

F-35A — це новітній багатоцільовий винищувач п’ятого покоління, розроблений американською фірмою Lockheed Martin Aeronautics Company. Серія А передбачає найпростішу та найдешевшу версію літака, яку і планується експортувати на зовнішні ринки.

Чи справді Польща може мати найсильнішу армію в Європі?

Славомір Сераковський у статті для видання project-syndicate має низку зауважень до таких амбітних планів польських можновладців зі створення найбільшої армії у Європі. Головним чином експерт турбується про те, що влада Польщі не враховує кількість витрат, необхідних для утримання такої великої армії:

«Ще невідомо, як Польща закупить боєприпаси для 794 реактивних установок і сотні танків. Також уряд не враховує додаткові витрати на інфраструктуру, персонал, навчання, допоміжне обладнання та обслуговування, адже танкова дивізія — це не просто танки. Ще є сотні одиниць технічної, командної, розвідувальної, зв’язкової, саперної та санітарної техніки. Лише для логістичних операцій і щоденних тренувань знадобляться сотні вантажівок і позашляховиків».

Видання військових новин Defense24 підрахувало, що протягом наступного десятиліття витрати сягнуть одного трильйона злотих ($250 мільярдів). Така сума, безумовно, є викликом навіть для польської економіки. 

Польський військовий експерт Роберт Чулда в одній зі своїх нещодавніх статей назвав плани стосовно розширення польської армії популізмом:

«Здається дуже ймовірним, що такий великий масштаб значною мірою зумовлений політичним популізмом, спрямованим на здобуття популярності тут і зараз, а не на реальний, комплексний і добре продуманий план гармонійного зміцнення збройних сил».

Однак очікувати, що Польща не буде закуповувати оголошену номенклатуру техніки, також не варто, адже мова йде не лише про політичні заяви. Вже зараз Польща уклала низку угод зі США та Південною Кореєю, і якщо раптом польське керівництво вирішить відмовитись від взятих зобов’язань, це може погіршити стосунки з ключовими союзниками.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій