Етичний кодекс Заборони
Збірка цінностей та норм редакції
Заборона дотримується професійних стандартів журналістської етики. У своїй діяльності ми керуємося об’єктивністю та неупередженістю. Ми розділяємо принципи авторитетного міжнародного видання The New York Times, яке висвітлює новини без страху та прихильності до будь-якої із сторін про кого пише. Також, у Забороні ми прагнемо бути справедливими і відкритими із читачами, джерелами інформації, рекламодавцями та іншими. Репутація Заборони ґрунтується на етичних принципах, так само, як і репутація всіх співробітників видання. Відповідно, ми закликаємо команду Заборони дотримуватися принципів, описаних нижче, та уникати конфлікту інтересів, адже репутація ЗМІ цілісна і складається із репутації кожного із колективу.
Конфлікти інтересів, реальні або приховані, можуть виникати у багатьох сферах. Це можуть бути відносини співробітників з читачами, джерелами інформації, рекламодавцями або конкурентами; один з одним, або з виданням. Іншими поширеними причинами виникнення конфлікту інтересів є творча, громадянська чи особиста діяльність поза межами редакції. Заборона визнає право членів команди отримувати додатковий дохід, не пов’язаний з їх роботою у Забороні. Проте, перш ніж взяти додатковий підряд, співробітники повинні проявити зріле професійне судження і впевнитися, що це не зашкодить репутації Заборони.
У Забороні ніхто з редакції, менеджменту чи адміністрації не може робити будь-що, що завдає шкоди репутації суворого нейтралітету Заборони у висвітленні політики і діяльності уряду; зокрема, ніхто не може носити значки політичних партій або показувати будь-яку іншу форму прихильності тим чи іншим політикам під час роботи.
Наші контракти з фрілансерами вимагають, щоб вони також уникали конфлікту інтересів. Фрілансери мають дотримуватися етичних та професійних стандартів під час редакційних завдань і повідомляти штатного менеджера у випадку конфлікту інтересів.
Заборона не сумнівається, що її колектив та позаштатні співробітники розділяють цінності організації, які покликані захищати ці принципи. Проте, будь – яке умисне порушення цих принципів може призвести до серйозного дисциплінарного покарання, у тому числі й до звільнення.
Наша основна ціль – захистити неупередженість та нейтралітет Заборони та чесне висвітлення подій. У багатьох випадках виконання цієї цілі із здоровим глуздом буде вказувати на етичний курс.
Передбачається, що всі співробітники прочитають цей документ та подумають, як його можна застосувати по відношенню до своїх обов’язків. Недостатнє знання цього положення не є виправданням порушення, а навпаки посилює відповідальність за нього. Положення, які описані нижче, – це лише загальні принципи та деякі приклади. Наш світ постійно змінюється, іноді дуже швидко. Жоден письмовий документ не може передбачити кожну ймовірну ситуацію.
Таким чином, ми очікуємо, що члени команди порадяться із своїми колегами у випадку сумнівів щодо будь-якої ситуації, про які йдеться у цьому документі. У більшості випадків для цього достатньо листа або зустрічі.
1. Стандарти поведінки
Заборона нагадує про важливість дотримання таких елементарних професійних практик, як:
● важливість перевірки фактів
● точність цитат
● цілісність фотографій
● дотримання конфіденційності джерел за потреби
2. Наш обов’язок перед читачами
Заборона відноситься до своїх читачів максимально чесно і відкрито. Ми розповідаємо читачам повну, не прикрашену правду, такою як ми її дізналися. Наша політика – виправляти наші помилки, великі і маленькі, як тільки ми дізнаємося про них.
Ми обходимося з нашими читачами однаково справедливо як у публічному просторі так і приватному. Той, хто має справу з читачами, повинен дотримуватися цього принципу, знаючи, що у підсумку читачі – це наші роботодавці. Заборонівці завжди ввічливі, незалежно від того, чи відбувається спілкування особисто, по телефону, в письмовому вигляді або онлайн. Проста ввічливість передбачає, що ми не відштовхуємо наших читачів, ігноруючи їхні коментарі або листи, які вимагають відповіді. Винятком є хейтерські пости, які ми ігноруємо.
Заборона збирає інформацію в інтересах своїх читачів. Співробітники не можуть використовувати свої посади у Забороні для запитів в будь-яких інших цілях.
Співробітники, які займаються плагіатом або які свідомо або через необережність надають неправдиву інформацію для публікації, зраджують наш фундаментальний договір з читачами. Ми не потерпимо такої поведінки.
3. В погоні за новинами
Заборона відноситься до джерел новин так само справедливо і відкрито, як і до читачів. Ми не втручаємося нахабно в чиєсь особисте життя. Співробітники не можуть загрожувати заподіяти шкоди джерелам, які не хочуть розкривати інформації публічно. Журналісти не можуть обіцяти вигідного висвітлення подій в обмін на співпрацю. Вони не можуть платити за інтерв’ю або неопубліковані документи.
Заборонівці повинні представлятися, розкривати свою особистість людям, про яких вони пишуть (особисто або іншим чином), хоча вони не завжди повинні оголошувати про свій статус журналістів при пошуку інформації, доступної громадськості. Співробітники не можуть видавати себе за поліцейських, юристів, бізнесменів або будь-кого під час журналістської діяльності. (Винятком є спроби потрапити в країни, де перешкоджають журналістській діяльності, тоді кореспонденти можуть ідентифікувати себе як подорожуючі у справах або туристи).
На майбутнє, якщо у нас з’являться театральні, музичні і художні критики і інші письменники, які писатимуть огляди про товари або послуги, вони можуть приховувати свій зв’язок із Забороною, але, як правило, не можуть говорити неправду про приналежність до ЗМІ або вигадувати іншу ідентичність. Як виняток, ресторанні критики/гастроблогери (якщо це колись буде актуально для Заборони) можуть робити резервування під вигаданими іменами для захисту своєї особистості. Критики ресторанів і письменники-мандрівники повинні приховувати свою приналежність до Заборони, щоб виключити можливість особливого поводження.
4. Особисті відносини із джерелами
Культивація джерел – це важливий навик, який найбільш ефективно практикується в неформальній обстановці поза робочим офісом. Проте, співробітники, особливо ті, хто призначений на редакційне завдання, повинні розуміти, що особисті відносини з джерелами новин можуть призвести до фаворитизму. І навпаки, співробітники повинні знати, що джерела прагнуть завоювати добру волю репортерів із своїх власних причин. Відносини із джерелами вимагають гранично здорового глузду і самодисципліни, щоб запобігти переходу із професійних до дружніх або романтичних.
Незважаючи на те, що ця тема не піддається жорстким і стійким правилам, важливо, щоб ми зберегли професійне ставлення, вільне від будь-яких упереджених думок. Співробітники можуть неформально бачитися з джерелами за обідом або напоями, але їм слід пам’ятати різницю між професійним знайомством та особистою дружбою. Наприклад, журналіст, який щотижня грає в баскетбол з членом міської ради, ризикує створити видимість “свого хлопця”. Так само як і репортер, який приєднується до звичайної гри в карти або походу в клуб чи проводить вихідні в компанії людей, про яких він пише. Професійна практика вимагає, щоб ми періодично відступали і зважували чи не занадто близько ми підійшли до джерел, про які пишемо. Дієвий тест на свободу від фаворитизму (або улюбленців) – це здатність підтримувати хороші робочі відносини з усіма сторонами, які зазвичай в протиріччі між собою.
Очевидно, що романтичне спілкування з джерелом новин буде сприяти появі пристрасті. Тому співробітники, які встановлюють тісні відносини з людьми, які можуть фігурувати в матеріалах, які вони надають, редагують, або оформляють, повинні розкривати ці відносини редакторці, виконавчій директорці або директорці. У деяких випадках ніяких подальших дій не потрібно. Але в інших випадках співробітникам, можливо, доведеться відмовитися від певних матеріалів. Можливо, призначення повинні бути переглянуті або змінені редакційні завдання. У деяких випадках співробітникові, можливо, доведеться перейти в інший відділ – щоб уникнути виникнення конфлікту.
5. Знаки уваги та вдячності для журналістів
У деяких ділових ситуаціях і під час редакційних відряджень може бути неминуче прийняти їжі або напою, сувеніру, подарунку, оплачених джерелом новин. Так, репортерові Заборони не потрібно відмовлятися від кожного запрошення взяти інтерв’ю у керівника під час обіду в приватній їдальні корпорації/установи, де майже неможливо оплатити рахунок самостійно. Проте, щоразу, коли це доцільно, репортер повинен запропонувати місце де вiн може заплатити. Наприклад, простий буфет з кексами і кавою на прес-конференції – це безпечне місце, але журналіст не повинен відвідувати сніданок/обід/вечері що організовані “ньюзмейкером”, на постійній основі, якщо редакція не оплачує для нього/неї ці рахунки.
Співробітники не можуть приймати безкоштовне або пільгове транспортування і проживання, за винятком випадків, коли особливі обставини не дають жодного вибору чи альтернативи. Це можуть бути військові або наукові експедиції та інші поїздки, для яких альтернативні заходи були б недоцільними – наприклад, політ на борту корпоративного літака, під час якого у керівника беруть інтерв’ю. При виникненні особливих обставин співробітники повинні проконсультуватися зі своїм керівником або редактором. Співробітники, які пишуть огляди на концерти або висвітлюють спортивні чи інші події, де стягується плата за вхід, можуть прийняти пропуск для преси або квитки, які зазвичай надаються. Інші співробітники не можуть приймати безкоштовні квитки.
6. Конкурентність та конкуренти
У редакціях як правило високо конкурентне середовище. Ми заохочуємо конструктивні коментарі та критику, але ще більше заохочуємо до постійних обговорень та пошуку інноваційних рішень. У нас не має місця токсичності, інтригам та пліткам. Ми створюємо максимально комфортний простір для генерування ідей та їх втілення.
Щодо зовнішніх конкурентів у медіа середовищі, у Забороні ми виступаємо за конструктивні відносини, ми не створюємо перешкод для діяльності конкурентів. Якщо ми посилаємося на факти, повідомлені іншим медіа, ми обов’язково зазначаємо це в тексті або даємо гіперлінк, якщо є така вимога.
7. Захист нейтралітету видання
Співробітники не можуть приймати подарунки, квитки, знижки, компенсації або інші заохочення від будь-яких осіб або організацій, що висвітлюватимуться Забороною або які, ймовірно, будуть висвітлюватися Забороною. (Винятки можуть бути зроблені для дрібничок номінальною вартістю, скажімо, 1000 гривень, або менше, таких як футболка або кепка з логотипом компанії.) Подарунки повинні бути повернуті з ввічливим поясненням.
Співробітники не можуть приймати на роботу або отримувати будь-яку компенсацію від окремих осіб або організацій, які фігурують або можуть фігурувати в репортажі, який вони надають, редагують, оформляють або курують.
Співробітники не можуть приймати що-небудь, що може бути витлумачено як плата за сприятливе висвітлення або як стимул змінити або відмовитися від несприятливого освітлення.
При оформленні корпоративних знижок, співробітники повинні пам’ятати, що великі знижки можуть створити враження упередженості, особливо з боку тих, хто бере участь у висвітленні компанії або галузі, що пропонує знижку. Якщо будь-які з таких знижок викликають сумніви, співробітники повинні донести це до відома редактора.
8. Публічні виступи
Заборона визнає, що появи на публіці можуть поліпшити репутацію наших авторів і служити інтересам редакції загалом. Проте, жоден співробітник не може постати перед публікою, якщо така поява може створити фактичний або можливий конфлікт інтересів або підірвати довіру громадськості до неупередженості видання.
Співробітники не можуть приймати запрошення виступити перед однією компанією (наприклад, на виїзному засіданні для керівників компанії), якщо тільки Заборона не вирішить, що виступ буде корисним і не зашкодить репутації медіа як неупередженого ЗМІ. У цьому випадку гонорар залучається на розвиток організації. Співробітники, запрошені для таких виступів, повинні проконсультуватися зі своїми керівниками і редактором.
Співробітники можуть приймати оплату за виступ, гонорари, відшкодування витрат і безкоштовний транспорт тільки від освітніх або інших некомерційних груп, для яких лобіювання і політична діяльність не є основним напрямком. Якщо плата за виступ перевищує еквівалент 1000 доларів, співробітник повинен проконсультуватися з редактором перш, ніж прийняти пропозицію.
Співробітники, які пишуть книги і хочуть рекламувати їх, повинні надати своєму керівнику графік передбачуваних виступів. Вони можуть приймати звичайні витрати і збори в рекламних акціях, але вони повинні докласти всіх зусиль для того, щоб їх появи на публіці відповідали духу цих керівних принципів і не заважали їх обов’язків по відношенню до Заборони. Якщо у них є сумніви з приводу появи на публіці, вони повинні проконсультуватися зі своїм керівником і редактором.
Під час особистих публічних виступів Заборонівці мають витончено нагадати аудиторії, що це їх власні висловлювання та ідеї, які не відображають позицію редакції.
9. Оренда обладнання
Співробітники, які орендують обладнання, транспортні засоби та інші товари для зйомок, редагування чи транспортації, повинні якомога швидше повернути орендоване майно. Аналогічно, аксесуари взяті для зйомок, такі як модний одяг або предмети інтер’єру, повинні бути повернуті вчасно.
10. Участь у громадському житті
Співробітники Заборони – відповідальні громадяни, крім того, що вони журналісти. Заборона поважає їх права, віросповідання, голосування на виборах і активну участь в громадському житті. Ніщо в цьому положенні не повинно порушувати ці права. З найкращих спонукань, співробітники Заборони зобов’язані уникати виникнення конфлікту. Вони ніколи не повинні посилатися на ім’я Заборони в особистій діяльності. Ці вимоги поширюються на всіх співробітників редакції, менеджмент та адміністративний персонал. Жоден відділ новин або співробітник редакції не може робити будь-що, що завдає шкоди репутації Заборони суворого нейтралітету у висвітленні політики та діяльності уряду. Зокрема, ніхто не може носити значки політичної кампанії або показувати будь-які інші ознаки політичної партійності під час роботи.
11. Політичні кампанії, голосування, громадські рухи
Журналістам немає місця на політичних ігрових майданчиках. Співробітники мають право голосу, але вони не повинні робити нічого, що могло б викликати питання про їх професійний нейтралітеті або нейтралітет Заборони. Зокрема, вони не можуть агітувати, демонструвати або схвалювати кандидатів. Вони не можуть носити значки політичної кампанії або самі відображати будь-які ознаки партизанської політики. Вони повинні розуміти, що наклейка на комп’ютері або інший знак кампанії можуть бути невірно витлумачені.
Співробітники не можуть самі давати гроші або збирати гроші для будь-якого політичного кандидата або для проведення виборів.
Жоден працівник не може претендувати на державну посаду в будь-якому місці. Пошук або робота на державній службі явно порушує професійну незаангажованість, очікувану від журналіста. Це створює ризик того, що політичні погляди співробітника приписуються Забороні, і може посіяти підозри у фаворитизмі Заборони, коли лише один з її співробітників є активним учасником.
Співробітники не можуть проводити марші або мітинги в підтримку громадських цілей або рухів, підписувати рекламні оголошення з позицією з суспільних питань або надавати своє ім’я для кампаній, благодійних вечерь або подібних заходів, якщо це може викликати обґрунтовані сумніви в їх здібностях або здібностях Заборони діяти як нейтральні спостерігачі при висвітленні новин.
Співробітники можуть час від часу з’являтися на радіо і телепрограмах, присвячених громадським справам, але їм слід уникати висловлювання думок, що виходять за рамки того, що їм дозволено говорити. Колумністи і автори редакційних статей користуються більшою свободою, ніж інші, в публічних виступах, тому що їхня щоденна діяльність пов’язана із висловлюванням думок. Проте, Заборона очікує від них ретельного розгляду форумів, на яких вони з’являються, і захисту стандартів і неупередженості видання в цілому.
Співробітник, у якого є будь-які сумніви щодо передбачуваної політичної діяльності, повинен проконсультуватися з редактором. Ці обмеження захищають серце нашої місії як журналістів.
12. Залучення до державних установ та волонтерських ініціатив
Співробітники Заборони не можуть працювати в державних радах або комісіях, оплачуваних або неоплачуваних. Вони не можуть входити в опікунські ради, консультативні комітети або подібні групи, за винятком тих, які служать журналістським організаціям або іншим чином сприяють журналістській освіті. Ті, хто сумнівається в таких діях, повинні проконсультуватися зі своїми керівниками і редактором. Залежно від обставин можуть бути зроблені винятки, що дозволяють співробітникам служити своїм alma mater (або alma mater своїх дітей) в якості довіреної особи або відвідувача в школах.
Заборона не перешкоджає гарній громадянської позиції. Як правило, обмеження на членство в піклувальні ради або консультативних комітетах не застосовується до організацій, які навряд чи будуть генерувати новини, що представляють інтерес для Заборони, і які зазвичай не прагнуть формувати державну політику. Це, як правило, громадські благодійні організації, місцеві бібліотеки, художні колективи, гуртки за інтересами, молодіжні спортивні ліги, заміські клуби і групи випускників. В межах розумного, співробітники можуть допомогти таким групам з відносно скромним збором коштів. Вони ніколи не повинні залучати будь-кого, з ким вони або Заборона мають професійні відносини. Ті, хто сумнівається, повинні проконсультуватися з редактором.
Співробітники не можуть запитувати кошти з політичних, соціальних, релігійних, освітніх, благодійним або іншим причинам, які виходять за рамки груп, описаних в попередньому абзаці. Це може створити очікування ласку у відповідь. Співробітникам слід ретельно обміркувати свій внесок в різні цілі, з огляду на необхідність нейтралітету в питаннях спору. Ті, хто сумнівається в таких діях, повинні проконсультуватися зі своїми керівниками і редактором стандартів або заступником керівника редакторської сторінки.
13. Рекламодавці, маркетинг, просування
Заборона відноситься до рекламодавців так само справедливо і відкрито, як до читачів і джерел новин. Відносини між Забороною та рекламодавцями засновані на розумінні, що новини і реклама строго розділені як під час підготовки так і на сайті. Реклама маркується спеціальною позначкою, яка виокремлює платно розміщений контент від редакторського. З огляду на невелику команду Заборони, можуть траплятися винятки у вигляді залучення журналістів для підготовки рекламних статей.
Заборона виокремила нативну рекламу як найбільш підходящий під цінності та формат видання вид комерційної реклами.
14. Зобов’язання перед Забороною
Ніхто не має права експропріювати ім’я Заборони в особистих цілях. Співробітники не можуть використовувати посвідчення Заборони для цілей, не пов’язаних з роботою в Забороні.
Співробітники не можуть використовувати канцелярські товари, візитні картки, бланки або інші матеріали Заборони для будь-яких цілей, крім діяльності видання.
15. Журналістська робота поза Забороною
Як правило, співробітники мають право приймати позаштатні завдання, які безпосередньо не конкурують з матеріалами Заборони. Зазвичай робота на конкурентів не допускається. Якщо це дозволено, в рідкісних ситуаціях, дозвіл буде обмежено випадками, коли Заборона не зацікавлена в призначенні співробітника на аналогічне завдання або проект.
Співробітники повинні стежити за тим, щоб їх позаштатна робота не заважала виконанню їх обов’язків у Забороні і відповідала цим правилам і рекомендаціям. Якщо є будь-які сумніви, вони повинні проконсультуватися зі своїми керівниками і редактором.
Перш ніж прийняти позаштатне завдання, співробітник повинен переконатися, що тон і зміст публікації, веб-сайту або телепрограми відповідають стандартам Заборони. Зовнішня публікація, програма або веб-сайт можуть представляти співробітників Заборони згідно посади у виданні.
Позаштатна робота може створити конфлікт інтересів, якщо її виконують з такою регулярністю, що вона заважає виконанню завдань Заборони або ставить під загрозу цілісність або незалежність Заборони.
16. Поява в інших ЗМІ
Співробітники можуть брати участь в радіо-, телевізійних або інтернет-інтерв’ю або дискусіях, оплачуваних або неоплачуваних, які стосуються написаних ними статей або тем, які фігурують в освітленні, яке вони надають, редагують, оформляють або координують. Для інформації їм слід повідомити керівника свого юніту про свої плани на виступи.
Приймаючи рішення про виступ на радіо, телебаченні або онлайн, співробітник повинен враховувати ймовірний тон і зміст, щоб переконатися, що передача/канал відповідає стандартам Заборони. Співробітники повинні уникати каналів/ЗМІ, які спекулюють та викривлюють інформацію. Як правило, працівник не повинен говорити по радіо, телебаченню або Інтернету щось, що не могло б з’явитися під його або її підписом у Забороні
Виступи можуть створити конфлікт інтересів, якщо вони приходять так регулярно, що заважають виконанню завдань Заборони або ставлять під загрозу цілісність або незалежність Заборони. Вони також можуть створити конфлікт, якщо асоціюють співробітника з радіо-, телевізійною програмою або веб-сайтом так само тісно, як із Забороною. Рідкісні появи в одній і тій же програмі не несуть ризик.
17. Рішення сімейних конфліктів
Коли обоє партнерів у подружніх парах працюють та успішно розвивають професійні кар’єри, коли хтось один є журналістом, може виникнути конфлікт інтересів. Наприклад, дружина, яка балотується на державну посаду – це потенційний конфлікт інтересів для чоловіка, який працює політичним оглядачем. Брат або дочка, які працюють в інвестиційній компанії – це можливий конфлікт для редактора бізнес-відділу.
Щоб уникнути таких конфліктів, співробітники не можуть писати про людей, з якими вони пов’язані кровними або сімейними відносинами, або з ким у них є близькі особисті стосунки, або редагувати матеріали про таких людей або давати коментарі про них в новинах. З тих же причин співробітники не повинні брати на роботу членів сім’ї або близьких друзів. Винятки можливі за умов виняткових професійних якостей, досвіду та відповідності посаді, але щоб мінімізувати можливі конфлікти інтересів, родичі не можуть бути в одній лінії супервізії.
18. Виявлення та вирішення можливих конфліктів
Співробітники повинні бути чутливі до таких можливостей. Будь-який співробітник, який бачить ймовірність конфлікту або загрозу репутації Заборони в діях чоловіка, друзів, родичів або колег, повинен обговорити ситуацію зі своїм менеджером. Якщо бачить цю загрозу у діях свого менеджера, – то з виконавчим директором або генеральним директором.
Якщо ситуація не вирішується розмовою, можлива зміна редакційного завдання, відмова від певного матеріалу. Хоча це положення накладає певне обмеження, Заборона не бажає втручатися в приватне життя своїх співробітників та їх сімей. Ніщо в цьому документі не спрямоване на те, щоб заборонити партнеру, дружині або іншим родичам співробітника Заборони брати участь в будь-якій політичній, фінансовій, комерційній, релігійній або громадської діяльності. Заборона розуміє, що друзі і родичі її співробітників мають повне право вести повноцінне і активне життя, особисту і професійну. Якщо обмеження необхідні, вони потрапляють на співробітника Заборони. Але будь-яка спроба замаскувати участь співробітника в забороненої діяльності, використовуючи ім’я родича або будь-який інший псевдонім (або діючи анонімно), порушує це правило.
У всіх випадках Заборона покладається на співробітників, щоб ті вчасно розкривали потенційні проблеми і ми могли працювати разом, заради запобігання потрапляння співробітників Заборони в незручні ситуації.