Читаєте зараз
Названо лауреата премії Сахарова 2023: за що і кому посмертно присудили нагороду

Названо лауреата премії Сахарова 2023: за що і кому посмертно присудили нагороду

Ilona Kivva
Автор:
  • Премія імені Андрія Сахарова — низка нагород, названих на честь радянського фізика та правозахисника. 
  • Одна з найбільш відомих — за свободу думки. Її щороку вручає Єврокомісія. Першим її лауреатом був Нельсон Мандела.
  • У 2023 році премією відзначили жінку Махсу Аміні та іранський рух за права жінок.

Аміні померла у вересні 2022 року після побиття поліцейськими моралі. Її смерть сколихнула суспільство і дала поштовх до початку одного з  наймасштабніших протестних рухів в Ірані. Десятки тисяч мітингарів ув’язнили, деякі з них досі чекають на смертну кару.

Заборона розповідає про одну з премій імені правозахисника, а також про лауреата 2023 року. 


Премія Сахарова: що за нагорода

Премія імені Андрія Сахарова — це низка нагород, які названі на честь відомого радянського фізика та правозахисника. Він був одним із творців водневої бомби, але пізніше виступав проти ядерної зброї та її випробувань. 

Сахаров також був одним з членів-засновників Комітету прав людини СРСР: активно підтримував українських дисидентів та кримськотатарський правозахисний рух. За свою діяльність був удостоєний Нобелівської премії миру. Радянська влада відправила його разом з дружиною, теж дисиденткою, у заслання в місто Горький (нині Нижній Новгород) у 1980 році. Тільки через шість років йому дозволили повернутися в Москву і зайняти своє місце в Академії наук.

Є п’ять нагород, одна з яких — за свободу думки. Її щороку вручає Європейська комісія, щоб підтримати тих, хто виступає за захист прав людини.

Читати більше новин в Telegram

«Премія, яку вперше присудили в 1988 році [південноафриканському правозахиснику] Нельсону Манделі та [радянському політвʼязню] Анатолію Марченку, є найвищою даниною, яку Європейський Союз віддає правозахисній діяльності. Це визнання окремих осіб, груп та організацій, які зробили видатний внесок у захист свободи думки», — кажуть організатори премії.

Кандидатів висуває кожна політична група Європарламенту та окремі депутати, але для кожного номінанта потрібно щонайменше 40 голосів. Згодом комітети парламенту голосують за короткий список із трьох кандидатів. Остаточного лауреата або лауреатів обирає Конференція президентів. Це орган Європейського парламенту, до складу якого входить його очільник та лідери всіх політичних груп.

Махса Аміні: хто вона така

Премією Сахарова за свободу думки у 2023 році посмертно відзначили іранку Махсу Аміні. 22-річна дівчина загинула у вересні 2022 року в Тегерані.

Жінка приїхала зі своєю родиною із Курдистану до столиці, щоб відвідати родичів. Під час прогулянки містом 13 вересня 22-річну Махсу затримала поліція моралі нібито за неправильно вдягнений хіджаб. Її відвели у поліцейський мікроавтобус, де сильно побили. 

Через кілька годин родині Аміні повідомили, що дівчину доставили у лікарню. Вона впала у кому і вже 16 вересня померла.

Смерть Махси набула розголосу у ЗМІ та соціальних мережах. Вже на її похоронах у рідному місті Секкез почалися перші протести. Деякі жінки знімали хіджаби, щоб ушанувати пам’ять Аміні. 

Практично у той же час протести розпочалися і в інших курдських містах, а також в Тегерані. Паралельно юзери соціальних мереж запускали онлайн-кампанії. Жінки викладали ролики, на яких палили хіджаби або зістригали волосся. 

Масштабні мітинги тривали до грудня-2022 — поки влада країни не пообіцяла розпустити поліцію моралі. Патрулі навіть прибрали з вулиць на деякий час, але у липні 2023 року служба відновила роботу.

Десятки тисяч людей ув’язнили. Частину потім помилували, але, за даними Amnesty International, влада Ірану вимагає смертної кари щонайменше для 21 з них. Деяких вже стратили.

Протестний рух також було відзначено нагородою. Його називають «Жінки, життя, свобода» (Jin, Jiyan, Azadî). Це гасло, яке використовували мітингарі.

Раніше Заборона розповідала про ще одну з премій імені Сахарова. У 2023 році нею вперше з часу заснування нагородили українську організацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій