Військам РФ вдалося перетнути залізничну колію біля Авдіївки, а ЗСУ продовжують просуватись на Півдні
В середині листопада 2023 року лівобережжя Дніпра можна назвати сірою зоною, яку поступово займають українські війська, витісняючи армію РФ. Водночас на Авдіївському напрямку росіянам вдалося перетнути залізничну колію північніше від заводу біля Степового. Це просування має важливе значення для ворога, адже залізниця є одним з головних оборонних рубежів ЗСУ на цій ділянці.
Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Публічно доступну інформацію редакція звіряє зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами.
Південний напрямок: безпрограшна ділянка на Лівобережжі
- На Півдні України продовжуються активні бойові дії в районі лівобережжя Дніпра на Херсонщині. Протягом другого тижня листопада російські воєнні пабліки писали про наступальні дії ЗСУ на Лівобережжі у районі населених пунктів Пойма, Піщанівка, Підстепне та Кринки. Біля останнього, за повідомленнями російських «військкорів», ЗСУ мають найбільші успіхи, і після звільнення частини села вже перейшли до зачистки лісосмуги, що розташована південніше.
Колишній військовий льотчик та постійний експерт Заборони Роман Світан зазначає, що поблизу Дніпра у росіян немає серйозних оборонних укріплень, а тому розвиток успіху та розширення плацдарму на цій ділянці фронту є цілком імовірним сценарієм.
«У росіян на лівому березі реальна лінія оборони розміщена десь за 15 км від Дніпра. Тобто перед цією лінією вони закопатися ніде нормально не можуть. Тому наші війська розширюють плацдарм у кількох місцях», — каже він.
Світан зазначає, що наразі лівобережжя Дніпра можна назвати сірою зоною, яку поступово займають українські війська, витісняючи армію РФ: «Це сіра зона, на яку спочатку зайшла наша розвідка, а зараз туди переправляються вже лінійні частини, які розширюють цей плацдарм і беруть його під контроль. Поки ми не вперлися у реальну лінію оборони, цей плацдарм буде розширюватись».
Ділянка на лівобережжі Херсонщині безпрограшна для ЗСУ з погляду можливих сценаріїв розвитку подій. Світан визначає основними три:
- перший — це спроба відсунути російську артилерію, щоб вона не працювала по Херсону;
- другий — намагатися змусити росіян перекинути на Лівобережжя частини, які є у них на правому фланзі, і таким чином розтягнути їхні сили по фронту;
- третій сценарій — якщо росіяни не стануть туди нічого перекидати, будуть доводити вже наступальну операцію до рівня створення плацдарму на лівому березі та перекидання туди важкої техніки по понтонних або баржевих переправах.
«Усі три є позитивними для ЗСУ. При виконанні будь-якого з цих завдань ми отримуємо військовий профіт. А далі все вже буде залежати від росіян і від того, як вони поводитимуться. Але в будь-якому випадку ми в безпрограшній ситуації на лівому березі», — констатує Світан.
- Ще однією ділянкою, на якій ЗСУ мали успіх за тиждень, став Роботинський напрямок. За інформацією ресурсу Deep State Map, ЗСУ вдалося зрізати виступ російських військ, що утворився на сході від Роботиного.
Починаючи з 13 листопада, російські «військкори» писали про активні наступальні дії ЗСУ з декількох напрямків біля Роботиного. Цю інформацію наразі жодним чином підтвердити не вдалося.
«Там завжди велися дії накопичувального ефекту, і призвели до того, що росіянам довелося залишити кілька серйозних оборонних позицій і відступити. Ми зайняли там висоти в районі Новопрокопівки та в районі Вербового — звідти можна контролювати велику територію. Тому рух відбувається постійно. Наразі головне завдання — розширити плацдарм до 15–20 кілометрів. Після відбуватиметься зміцнення флангів та подальший рух у бік Токмака», — розповідає Роман Світан. Він підкреслює: цей процес не буде пришвидшений, поки Україна не отримає західну авіацію.
Східний напрямок: третя хвиля наступу на Авдіївку
- На Сході України найгарячішою точкою залишається Авдіївський напрямок, де росіяни продовжують здійснювати наступальні операції з метою оточення українських військ та самого населеного пункту.
За кілька днів росіяни встигли перегрупуватись та розпочали вже третю хвилю наступу на українські позиції. Попри великі втрати, ворог продовжує спрямовувати значні сили на ділянку поруч з Коксохімічним заводом, що розташований на північному заході від Авдіївки.
Важливою подією стало те, що росіянам вдалося перетнути залізничну колію північніше від заводу біля Степового. Це просування має важливе значення для армії ворога, адже залізнична колія є одним з головних оборонних рубежів ЗСУ на цій ділянці.
«Залізниця — це такий рубіж, через який, за великим рахунком, нам не можна випускати росіян. Це оборонна межа. І як тільки вони її перетинають, треба проводити операції з повернення їх назад. Інакше розвиток ситуації може призвести до незручного становища наших військ. Тому, думаю, найближчим часом ЗСУ видавлюватимуть їх за залізницю артилерією та іншою технікою».